Kőszegi Botond díjához
Eredeti szerző: jotunder
Néhány helyen már olvasható volt, hogy a kétévente kiosztott, igen rangos Yrjö Jahnson-díjat az idén Kőszegi Botond közgazdász, a CEU docense kapta.
Valószínűleg meg fogja kapni érte a méltó büntetését, elvégre Magyarországon vagyunk. Néhány hónapja írtam arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia megfelelő osztálya hogyan próbálta megakadályozni, hogy valaki angol nyelven adhassa be a nagydoktori disszertációját. Véletlenül Kőszegi Botondról volt szó. Megpróbálom lassan, nagyon lassan elmagyarázni, hogy mi a helyzet.
Ez itten 4530 darab google-scholar idézet, és The American Economic Review, The Quarterly Journal of Economy cikkek, ami abszolút világszínvonalat jelent. Nyilván nehezen viselik azok az akadémikusok, akiknek még Top 100 lapban sincs cikkük, nemhogy Top 1-2-ben.
Tessék azért mégis megpróbálni. OK?
Ez egy olyan ország, ahol zseninek kiált ki a pártállami sajtó egy retardált MNB-elnököt, aki úgy hasalna el egy közepes osztrák egyetem elsőéves makróvizsgáján, mint annak a rendje, ahol tudósemberként osztják az észt nullajulcsik, ultraliberális váteszként vagy cikijobber ideológusként.
Magyarország nem jobban teljesít, hanem egyáltalán nem teljesít, a király annyira meztelen, hogy felnőttszínésznők pirulnak el tőle. Egy csomó balkáni senkiházi hőbörög és még egymásnál is jobban utálják azokat, akiknek a tehetsége még adna a kóklerkedéseiknek egy vajszínű árnyalatot.
Én nem kívánom a tehetségtelen exkommer ballerjobber közgazdász megmondóktól, mindenféle nagyarcú rezsimszolgától, hogy mondjanak le a havi pármilliójukról, csak azt, hogy rakják fel a szordínót. Tudjuk, hogy kik vagytok fiúk-lányok, tehetségtelen kártékony senkik vagytok, karrierista mitugrászok, nagypofájú élősködők. És én csak annyit kérek, hogy kussoljatok már be egy kicsit.
Ülhettek a rózsadombi villátokban, vedelhetitek a Dom Perignon-t, okoskodhattok tovább a Magyar Hírlapban, az ATV-n, a Klubrádióban vagy a közmédiában, rongálhatjátok az ifjúságot a Corvinuson, NKE-en, Pázmányon, mindenütt……csak egy kicsit halkabban. Remélem értjük egymást.
UPDATE: Most tudtam meg, hogy Kőszegi Botond is abba az osztályba járt, mint a két ERC győztes, akiről minap írtam. És még vannak mások is abban az osztályban, akik elég sokra vitték.
kurvára egyetértek.
hol van itt a lájk gomb?
mert ha lenne, akkor most nagyon megnyomnám 🙂
Nem értik.
Aki meg érti a leszarja.
Hát ki vagy te, számokkal kóklerkedő macskajancsi, hogy beleugass a fennkölt (>5 millió nettó/hó) arisztokrácia legbensőbb ügyeibe? Hát hány hektár földed van? Hány trafikláncod, hány áruházad, hány szőlészeted, hány ezres tehenészeted, hány vágóhidad van? Hány kaszinóban vagy főrészvényes?
Na ugye! Hát annyit is érsz!
@heptakontanonaéder: Csakhogy JT itt nem csak vagy talán nem is elsőroban a kaszinós-főrészvényes főurakat szólította meg (ha jól értem). Ők a könnyebb eset, mi dolguk is van Kőszegi Botonddal. Hanem a professzori-MTAtagi-megmondóemberi sarzsikkal és juttatásokkal (az azért nem 5milka, de azért 1-2re felmegy) ellátott urakat (kevéshölgyet), akiket sokkal nehezebb ám kipécézni, merthogy ők a “szellemi elit”, az újságírók szenttehenei, stb. No, nekik az erősebb üeneet ám ez a díj, és Kőszegi Bottond munkássága.
Azért nekem eggyel jobban esne, ha nem a rózsadombi villában ülnének.
Akkor most a közgazdaságtan mégis tudomány?
@balmoral: igen, feltéve ha nem Bogár László műveli.
@jotunder: Olvastam a korábbi posztodban belinkelt matematika tanáruk, Surányi László interjúját. Kiváló pedagógus/ember. Megérdemelnének ők is egy posztot :).
@nandras01: No lájk. És ezért nem: “rongálhatjátok az ifjúságot…” Hát egy méretes lóf…t! Kicsire nem adni, elnézőnek lenni, ilyen bő másfél évtized után luxus. Sőt bűn!
@ijontichy: meg tudod akadalyozni?? a nagyszajusag ellen sem tudunk tenni valojaban….
Milyen szar lehet, hogy egyszer csak valaki sokkal okosabb és az ki is derül.
@jotunder: Nagy különbség van a “nem tudom megakadályozni” tudomásulvétele, és az expressis verbis “csináljátok csak” között. Utóbbinak nem kis szerepe volt abban, hogy sikerült nekik. Két vezérmotívum: róluk vagy rosszat, vagy semmit; ill. akit le lehet nézni, azt le is kell (és ez utóbbit éreztetni is kell vele).
Persze nekem sem sokkal fontosabb ma már ezer km-ről, mint neked (idővel nem is fog érdekelni). Ám megfulladnék, ha leírnék olyat (publikusan!), mint mondjuk a “speciel erről nem Orbán tehet”, vagy “rongálhatjátok az ifjúságot”. :-/
@ijontichy: kemény csapat tetszik lenni….
az fog tortenni, hogy beveszik maguk koze, egyebkent minden megy tovabb. akar meg akademikusnak is, legfeljebb 16/1/2 lesz a szavazati arany, nem 16/1/1.
az első szó a gratulációé, a második a szomorú egyetértésé, hogy valóban ez ma Mo., ahol már rég nem a középszerűség ül tort, hanem a dilettantizmus… feltéve ha hűséges. és persze bármit bevállal kérdés és gumi nélkül.
a harmadik viszont egy saját kis kiegészítés.
ha ezt is a focihoz hasonlítjuk, akkor Kőszegi úr egy CéRonaldó (de legalább egy Ribery), és a CEU meg egy Bernabeu (de legalább egy Estádio do Dragão). ami nagyon jó, hogy van. nem kérdés.
az országnak viszont elsősorban nem sztárokra és drága stadionokra van szüksége, hanem tömegsportra és utánpótlás-nevelésre. közgazdasági értelembe véve. sőt, úgy általában skolasztika értelemben.
a Fazekas, az Eötvös, a Trefort és a Radnóti mellé kellene sok-sok hasonló. vagy majdnem olyan jó.
felsőoktatásban dettó.
de pénz leginkább csak a közszolgálati pártkatona és mamelukképzőbe, ill. a Matolcsy-féle esőtánc-közgazdász szakra megy.
/captain obvious out
@ijontichy: A Corvinuson speciel évtizedek óta “rongálják” a fiatalságot, erről igen sok cikk jelent már meg komoly emberektől. Először is meg kell érteni, hogy mért is alakult ez így és csak azután lehet ellene tenni valamit. Azt azért már tudható, hogy miként alakult ez ki, de hogy mi lehet a megoldás arra nemigen lehet tudni a választ. A poszt arról szól, hogy legalább ami érték megmaradt, és nyílván ehhez semmi közük legalább azt hagyják érvényesülni és egy kicsit legyenek visszafogottabbak, mert ha pl már ezek sem lesznek, akkor végeredményben nem lesz már semmi. Azért ez elég komoly kritika, ha értenéd :).
Mindenesetre Koszegi Botond nagydoktorija (cime: Advances in Behavioral Industrial Organization) 2014 julius 20-an eljarasra lett bocsatva mta.hu/cikkek/?node_id=26697
@jotunder: @TG69: “sok cikk jelent már meg komoly emberektől” & “kemény csapat tetszik lenni”;
Legalábbis eredményorientált 😉 Azért ha neadjisten egy nílusi krokodillal állít szembe az élet, ismerjétek fel, hogy ennél sokkal szigorúbb hangnemű és meggyőzőbb kritikára lesz szükség 🙂
Nagy dolog, a Tellér Gyula meg épp most kapott Széchenyi-díjat.
Ebben a jelölőbizottságban biztos nem ül ott Pálinkás, Lovász, Freund, Granasztói, Bogsch NERtárs…. Ők tudják, hogy Tellér Gyulának járt volna a djj.
Azt nem értem, hogy egy Kőszegi Botondnak minek az MTA nagydoktori? Komolyan..ez olyan mintha Messi argentín bajnoki címre törne.
@Dr. No:
🙂 majdnem, mint a Lola-T.
@Fisk: a CEU doktori iskolájának akkreditációjához szükség van nagydoktorokra. Akkreditáltatni itthon meg azért kell, hogy a magyar végzősök dolgozhassanak magyar egyetemen (ha akarnak), mert különben valamelyik magyar iskolával kell honosíttatni a fokozatukat (ezekből szoktak olyan vicces történetek lenni, amikor százezernél nagyobb befizetés után a Harvardi PhDhoz kiegészítő különbözeti vizsgát kell tenni a miskolci egyetemen).
De amúgy is, én szeretném, ha minél több nemzetközi szinten teljesítő magyar közgazdász lenne nagydoktor. Forradalmat nem tetszettek csinálni, ezért csak lassú beszivárgással közeledhet a hazai tudomány a nyugatihoz. Örülök, hogy több CEUs is beadta mostanában az MTA doktoriját. Persze, közben a nemzetközileg-nem-annyira-közgazdaságtudomány is termeli az utánpótlást, de legalább alakul ellensúly.
@Lasombra: “az országnak viszont elsősorban nem sztárokra és drága stadionokra van szüksége, hanem tömegsportra és utánpótlás-nevelésre. közgazdasági értelembe véve. sőt, úgy általában skolasztika értelemben.”
Ez nagyon jó észrevétel szerintem is.
“a Fazekas, az Eötvös, a Trefort és a Radnóti mellé kellene sok-sok hasonló. vagy majdnem olyan jó.”
Viszont ebből pont az jön ki kb., hogy nem, ezekből van elég. De tényleg, válogatott diákokat oktató válogatott tanárokból valószínűleg nem kell több (a földrajzi diverzifikációra kéne gyúrni még esetleg). Átlagos diákokat oktató jó tanárok jó iskolákban.
(Lehet, hogy nem leszek népszerű.)
“az MIT-nak és a Berkeley-nek jó volt, de itthon nem biztos, hogy hivatalosan egyetemi tanár lehet”
index.hu/gazdasag/2015/03/25/koszegi_botond_interju_kozgazdasagtan_dij/
Teljesen jogos. Fényestekintetű kismalac országának nem elég az olyan alacsonyra tett mérce, mint az MIT. 😉
index.hu/gazdasag/2015/03/25/koszegi_botond_interju_kozgazdasagtan_dij/
@közösperonos átszállás: +1
(Azzal egészíteném ki, hogy a válogatott tanárokat brutálisan meg lehetne fizetni hátrányos helyzetű térségek általános iskoláiban – pl. vmi pótlékkal -, hogy az egyáltalán nem válogatott gyerekek képzésébe is kerüljön valami hatékonyság, innováció, mittomén)
@TG69: “Mellesleg az egyetemi tanári kinevezésem is elakadt, mert „csak” egy BA-diplomám és egy doktorim van, így nem felelek meg a törvényi feltételeknek, amelyek megkívánnak egy mesterfokozatot is, bármilyen kiváló kutató és oktató az ember.”
@jotunder: Én most inkább a pozitív üzenetekre fókuszáltam. 0-ról végülis született egy olyan műhely (CEU) ahol már világszinvonalon tudnak működni és ez azért a vékony szakmai krémen túl majd az MTA-t is előbb utóbb felforgatja (jó értelemben). Elég sok időt foglalkoztál ennek keresésével és most örülhetünk!
@jotunder:
és ez tényleg így van? lehet kettő, elitegyetemeken szerzett doktori, de akkor sem nevezhető ki mert nincs mesterfokozat?
@WiteNoir: nem tudom, én erről most hallok először.
@jotunder: “Az egyetemi tanári munkakörben történő alkalmazás feltétele, hogy az érintett rendelkezzék doktori fokozattal, amennyiben magyar állampolgár, habilitációval vagy azzal egyenértékű nemzetközi felsőoktatási oktatói gyakorlattal, továbbá az adott tudomány vagy művészeti terület olyan nemzetközileg elismert képviselője legyen, aki kiemelkedő tudományos kutatói, illetve művészi munkásságot fejt ki. Az oktatásban, kutatásban, kutatásszervezésben szerzett tapasztalatai alapján alkalmas a hallgatók, a doktori képzésben részt vevők, a tanársegédek tanulmányi, tudományos, illetve művészi munkájának vezetésére, idegen nyelven publikál, szemináriumot, előadást tart. Az egyetemi tanár jogosult a professzori cím használatára.”
@dvhr: szerintem a doktorijával van a baj, nincs honosítva és master hiánya miatt szaroznak vele. been there, done that.
Koszegi Botond az MTA doktora lett.