Listákról
Eredeti szerző: jotunder
1979. január 26.-án jelent meg a New York Times-ban, hogy egy nappal korábban Stockholmban elhunyt Ernst Kolman cseh filozófus. Kolman 1976-ban kért menedékjogot Svédországban. Kilépett a Szovjet Kommunista Pártból, és a Csehszlovák Tudományos Akadémia is kizárta soraiból. Kolman 1948-ban híres beszédet tartott, amelyben a sztálini kommunizmus gyors felépítését javasolta és erősen kriitizálta a csehszlovák kommunista vezetőt Rudolf Slanskyt. Slanskyt csak évekkel később végezték ki, Kolmant viszont szinte azonnal letartóztatták és különgéppel vitték Moszkvába ahol 25 évre ítélték. Mert, csak. 1953-ban rehabilitálták, először a szovjet, majd 59-től a csehszlovák akadémia egyik intézetének lett munkatársa, később vezetője. 1963-ban újabb beszédet mondott, ezúttal a csehszlovák íróknak, és ezt a beszédét már a sztálinisták minősítették revizionistának, és a Központi Bizottság minden funkciójából felmentette.
” A már alig mérhető migránsseregek egy maroknyi nyílt terület kivételével félelmetes iramban közelíthetők meg a folytonosan támadó sorosbérencekkel” (nagyarázat a következő bekezdéshez)
A másik cikk 1936. július harmadikán jelent meg a Pravdában, aláírás nélkül. Címe: Ellenségek a szovjet polgárok álarca mögött. Ezek nem sokat változtak az elmúlt nyolcvan évben, ha címadásról volt szó. A Pravda Nyikoláj Nyikolájevics Luzint, a szovjet-orosz matematikai analízis iskola kiemelkedő alakját támadta. Ahogy kell megvádolták cárista és feketeszázas ideológiai elhajlással, és figyelmeztették az olvasót, hogy az ellenség sohasem alszik. Luzin mesterét Jegorovot már korábban letartóztatták és belehalt az éhségsztrájkba. Luzin egyik legtehetségesebb tanítványa Mihail Szuszlin viszont már a polgárháború idején meghalt tífuszban, így a Sors kegyelméből nem kellett elárulnia Luzint. Alekszandrov, Pontrjagin és Kolmogorov nem járt ilyen jól.
“Hegel megszabadította a matematikát a burzsoá világnézet jellemző mennyiség fetisizmusától.”
A fenti fontos mondatot Ernst Kolman írta le, aki a matematikai analízist megújítani próbáló Marx Károly kéziratán dolgozott a harmincas évek elején. Ő jelentette fel Jegorovot is, és minden valószínűség szerint ő írta a névtelen cikket a Pravdába. Ernst Kolman volt Sztálin figyelő szeme. A dialektikus materializmus sötét angyala, ahogy életrajzírója nevezte.
A szovjetek nem fáradtak kivégzőosztagokkal, a tárgyalásokról elvezetett rabokat általában a folyosó egy szegletében váratlanul tarkón lőtték. Gyors takarítás, és jöhetett a következő. És mindig jött egy következő, akár a teljes indukcióban. Luzinnak hihetetlen szerencséje volt, bár az Akadémia elítélte, Sztálin éppen a barátai kivégzésének előkészítésével volt elfoglalva, és éppen nem volt ideje egy matematikus megölésére. Amiről persze eszembe jut az, hogy mit csinálhat most a Gazda a dácsájában Anna Sztyepanovnával teázgatva.
A mi történetünk sohasem lesz olyan nagy és tragikus, mint az oroszoké. A mi történeink nem vérre mennek, hanem pénzecskékre, intézetecskékre, államtitkárságocskákra, a Gazda kedves mosolyára, ami persze ugyanazt jelenti, de mennyivel jobban néz ki. És persze egy napon majd nálunk is tartanak egy Huszadik Kongresszust, ahol majd elmondanak egy titkos beszédet arról, hogy voltak bizonyos hibák az illiberalizmus építésében, és talán nem kellett volna sóval behinteni annak az épületnek a helyét ott a hídnál. Egy idős hölgy a kastélyában majd elmagyarázza, hogy akkor ezek nehéz idők voltak, embert próbáló nehéz idők, és különben sem ő adta ki az utasítást, nem kellene rágódni ennyit a múlton, nagy a felelősségük azoknak, akik a közmegegyezés utolsó esélyét is elszalasztanák, csak hogy Jones vissza ne jöjjön.
@poszt: az idős hölgy esete mutatja a magyar konzervatív (akadémiai) értelmiség totális morális és társadalmi csődjét. Nem vették észre, hogy még ez a kezet megmart láncos kutya is fontosabb náluk, ha alázatos pillantásokkal visszasunnyog a Gaz(dá)hoz és ők a koncokon és ritka buksisomgatásokon kívül semmit se kapnak. Aztán csodálkozva nézték a gfollamkák és ibizakokósok felemelkedését, de még ez se tűnt fel nekik. Szégyen.
g. úrhoz hasonlóan előbb-utóbb az idős hölgy is megy majd a levesbe, mert nem tudja, hogy a pufihoz hasonlók egy érzést utálnak, de nagyon: a hálát
@poszt: “A mi történeink nem vérre mennek”
Sajnos olykor arra is.
Az “idős hölgyek” minden esetben azt szokták mondani, hogy a múlton nem kell annyit rágódni. Miközben a kastélyok egykori urai a múlton való rágód(tat)ások árnyékában tömték meg a kastély trezorját azokban a nehéz időkben.
A másik idős hölgy, aki “csak” idős néni azt meséli majd az unokáinak, hogy milyen nehéz idők voltak azok, mert a családot hátrahagyva a hervadó nyugaton volt kénytelen dolgozni. A szülei meg olyan szegények voltak, hogy csak a választásosdi előtt kiosztott Erzsébet-utalványokkal és egyszeri rezsicsökkentéssel tudtak talpon maradni, mert a migránsok elleni kampány sokba került az állam adófizetőinek. Mert azokban a nehéz időkben a migráns áradatot fel kellett tartóztatni. A kampánnyal. Mert ezek a migránsok csak abból értettek. A kampányból.
És a kampány eredményes is lett, mert a migránsokra nem kellett költeni, így az új magyar tőkés osztályt sikerült megalkotni. Az illiberális kereszténydemokrata új tőkés osztály azután munkát adott a népnek. És kastélyokat vett/épített. A devizahitelesek elárverezett házait is jómódú, párthű családok vehették meg.
Nőtt az átlagkereset. Csökkent a munkanélküliség. De sajnos jött egy világválság. És a szegények még szegényebbek lettek. Egynémely kastélyt a tulajdonosaik eladtak bagóért. Akkora a volt a válság.
Hát ezek voltak a nehéz idők, kisunokám.
– I don’t understand grandmother…
Talán, annakidején, akár azt is írhattam volna hogy :”Hazánk szétesőfélben van. Nagy a felelősségük azoknak, akik a közmegegyezés utolsó lehetőségeit is elszalasztanák, csak hogy Jones örökké ittmaradjon.” Dehát olyanok olykor a korok, hogy jobb ha nem rágódunk morális kérdések kapcsán.
Tudom, hogy a cikk nem erről szól, de a Luzin-ügyről szóló tudománytörténeti cikkek szerint Alekszandrov, Kolmogorov, Pontrjagin, és még egy-két, amúgy méltán világhírű tanítványának a szerepe egyáltalán nem biztos, hogy ennyire menthető (el kellett árulniuk, nyilván a fentebb említett kolman nevű miatt, bár Novikov szerint az egész Alekszandrov egy levelével kezdődött).
Én több elméletet is olvastam, ezek közül
a) megzsarolták őket, ami a jobbik eset,
b) megsértődtek, mert nem Alekszandrovot jelölte akadémikusnak.
Az a) eset sem elegáns, de a b) esetben sajnos meg kell állapítanunk, hogy adott esetben amúgy nagy és tehetséges emberek is lehetnek patkányok.
törvények a fizikában vannak.
az ember világában csak szándékok és lehetőségek léteznek.
ha azt akarod, hogy valaki valamit ne tegyen meg, akkor három lehetőséged van.
1. eléred, hogy ne akarja megtenni.
2. eléred, hogy ne tudja megtenni.
3. előző kettő együtt.
ez persze tautológia, csak én meg úgy veszem észre, hogy magasan képzett emberek sincsenek fentiekkel tisztában, vagy nem hajlandók megérteni, vagy nem tudom.
durva példa:
ha én a fejedhez tartok egy puskát, és meg akarom húzni a ravaszt, akkor te halott vagy. ha élni akarsz, akkor megoldod, hogy vagy ne legyen puskám, vagy ne tudjam, vagy ne merjem, vagy ne akarjam a fejedhez tartani. Ha egyik sem sikerül, meghalsz. Az, hogy mondjuk 500 ember valamikor egy nagy kupolás teremben megszavazta, hogy neked “jogod” van ez élethez, az egy nagy bullshit. A “puska”, “élet” és “halott” szavak helyére bármi más szabadon behelyettesíthető. A “nagydoktori védés”, “bírálat” és “lista” szavak is. A szereplők is kicserélhetők mondjuk “MTA” és “állam” vagy “hatalom” szavakra.
úgyhogy fejezzétek csak ki nyugodtan a véleményeteket Orbánnak, pont le fogja szarni. ő ugyanis pont tudja, amit itt leírtam. mindenki aki nem bürokrata akar lenni, hanem történelmet akar csinálni tudja ezt. Orbánt a jog már nem állítja meg, rájött, hogy csinálhat magának.
fentiekből következik mi az amit nem tudna leszarni: egy fejéhez tartott puskát. (ezért nincs Európában a polgároknak sehol fegyverviselési joga. a végén még kézbe vennék a fegyvereiket és kérdéseket tennének fel… kivéve Svájcot, de az is spéci, ott honvédelmi céllal kapják meg. Nem is tagja Svájc az EU-nak. Igaza is van. Valahova az EU elől is tudni kell menekülni – lsd a VW vezérek sorozatos letartóztatását vagy az épp most az EP jogi bizottságán átengedett netszabályozást. lassan az EU is egy rohadt börtönállammá válik… szóval nem, az EU nem fogja a szabadságot megvédeni, sem Magyarországon, sem máshol. azért nem, mert selejtes államhívő bürokraták és gumigerincek irányítják.)
korábban arról beszélgettünk, hogy Orbánékat ezért nem szabad megölni, mert végül is nem csinálnak mást mint lopnak. ha elfogadjuk, hogy az emberélet pénzben nem mérhető (és hát ez a közmegegyezés – “szándék”, lsd fentebb, amit nincs okunk és nem is célszerű felrúgni), akkor korrupcióért nem jár halál.
most viszont úgy tűnik változik a helyzet. Orbánék túltoták a bicajt és a szabadság ellen fordultak, ami viszont már összemérhető az emberélettel. ráadásul a tudomány területén garázdálkodnak, ami az emberi faj alapvető értéke és eszköze, a túlélésünk záloga. mint eszköz és mint jelkép is védendő.
úgyhogy lehet, hogy időnként nem baj, ha vérre megy a játék? a szabadság kevés helyen kerekedik felül meggyőzéssel. leginkább úgy kerekedik felül, hogy megölik az ellenségeit. mi most azért írkálhatunk itt szabadon mindenfélét, mert hetven éve az elődeink tudták mi a dolguk és megölték a szabadság ellenségeit. ők pedig azért tudták ezt tenni, mert előttük az ő elődeik is ezt tették. nem tartozunk-e nekik annyival, hogy mi is ezt tesszük? hiszen különben feleslegesen haltak meg. ilyen egyszerű, a többi csak gittrágás. de nem olyan nagy dolog ez, ettől még lett holdjárónk, meg részecskegyorsítónk (hiszen elődeink a tudomány szabadságát is megvédték), szóval nem kell túllihegni. úgy látszik ez a faj már csak így működik…
végeredményben az a kérdés milyen életet akarunk élni és mit vagyunk hajlandók érte megtenni.
@fortin2: @h.kovacs: Az apa odaszólt a szolgáknak: Hozzátok hamar a legdrágább ruhát és adjátok rá. Az ujjára húzzatok gyűrűt, és a lábára sarut. Vezessétek elő a hizlalt borjút, és vágjátok le. Együnk és vigadjunk, hisz fiam halott volt és életre kelt, elveszett és megkerült. (…)
Az idősebbik fiú kint volt a mezőn. Amikor hazatérőben közeledett a házhoz, meghallotta a zeneszót és a táncot. (…)
(…) szemére vetette apjának: Látod, én annyi éve szolgálok neked és egyszer sem szegtem meg parancsodat. És nekem még egy gödölyét sem adtál soha, hogy egyet mulathassak a barátaimmal. Most meg, hogy ez a fiad megjött, aki vagyonodat rossz nőkre pazarolta, hizlalt borjút vágattál le neki. – Az mondta neki: Fiam, te mindig itt vagy velem, és mindenem a tied. S illett vigadnunk és örülnünk, mert ez az öcséd halott volt és életre kelt, elveszett és megkerült.
Kezdek optimista lenni; egyre nyilvánvalóbbá válik a rezsim természete: ld. pl. Pálinkás és Ókovács esete…
@Bogomil: Hogy sikerül neked ebből optimizmust kihozni?
Pálinkás elmegy nyugdíjba, a helyére kerülő verőember már mindenféle fenntartás nélkül végzi majd el a piszkos munkát.
Ókovács közben szó szerint becsicskult:
444.hu/2018/06/21/az-opera-lemondta-a-billy-eliot-15-eloadasat
(ettől még valószínűleg lecserélik így is, de addig is érvényesül a ner)
A tábor ettől még lelkesebb lesz, a kevésbé lelkesekből pedig megint odaigazol néhány százalék. Abból a pár százezer magyarból, akiket tényleg zavar ez a rendszer (és még itt élnek), néhányan megint elindulnak nyugati irányba.
Nekem ebből sehogy se jön ki pozitív olvasat.
@velőtanya: Innentől kezdve nem nagyon lehet mondani, hogy minden rendben van, csak néhány apróbb hibát kell kijavítani. Lehet, hogy megalapozatlanul, de azt hiszem, hogy a rezsim az utóbbi héten értelmiségi támogatói köréből tízezreket veszített el. És minél inkább “meghosszabbítják”, annál tragikusabb lesz a végkifejlet a számukra. Persze abban igazad van, hogy addig még sok áldozat lehet…
Közben egy állami egyetemen keresztény szakközgazdászokat képeznek:
kapos.hu/hirek/kultura/2018-06-18/uj_szak_az_egyetemen.html
(A zsidó orvosok és műkörmösök a szakemberhiány miatt egyelőre korlátozások nélkül dolgozhatnak, de a listázásuk folyamatban van)
@Bogomil: Szerintem aki idén áprilisban támogatta őket, az ettől már nem fog lemorzsolódni.
@velőtanya: Hát például Pálinkás és Ókovács egy kicsit azért meg fog inogni szerintem…
@velőtanya: Egyetemként tetszelgő csicskafőiskola seggnyalása. Bánni fogják egyszer. (Miközben a keresztény vállalkozás/vállalkozó egy kutatott téma a világban, és például a Pázmányon nyugodtan lehetne egy ilyen továbbképző kurzus…)
@Bogomil:
Elveszítenek 10 értelmiségit (mondjuk nem szívesen nevezek értelmiséginek olyanokat, akik tegnap még fideszesek voltak), nyernek 20 khm, nem-értelmiségit, nagykaland. ;-
Az értelmiségiek fontosak egy rendszer legitimációjához, hosszabb távon pedig legitimáció nélkül nem lehet a hatalmat fenntartani, csak durva erőszakkal – kérdés, hogy ezt felvállalják-e.
@törvények a fizikában vannak:
Egyelőre én sem értek egyet olyan ötletekkel, amelyek különböző bérgyilkosok bevetését pedzegetik*, de azért jegyezzük meg, hogy orbánéknak nem kis részük van abban, hogy az ideöntött EU-s százmilliárdok ellenére évente plusz ~25000 ember hal meg _fölöslegesen_, pusztán az egészségügy rothadása miatt Magyarországon**, Szöval a “csak lopnak” árnyalható.
* majd amikor visszaértünk a 60-as évekbe, egyelőre “csak” a 80-as évek elejére repítettek vissza a fijúg — de ebben a tempóban elég hamar ott leszünk
** mondjuk ez nem is csak pénz kérdése, Spanyolországban a legjobb a helyzet ilyen szempontból, ha jól emlékszem — és hát nem pont a leggazdagabb EU-s tagállam
@seol: Már régóta a 60-as évek stílusában nyomjuk, a 80-asokban pl. egy Kéri László előadhatta az egyetemen, hogy miért rossz a rendszer struktúrája, és nem írta ki a Népszabó sem az ELTÉt, sem Kérit.
@RontoPal: Ha jól emlékszem, seol kolléga a festői Romániában élte meg a nyolcvanas éveket – az már úgy egy figyelemre méltó közelítés:/
@RontoPal:
A propaganda már a 60-as éveket idézi, igen, de a konkrét hatalomgyakorlás, vagy hogyan nevezzem, még nem érte utol.
@velőtanya:
Igen, de gyerekként, szóval nem éreztem túl sokat a rendszer visszásságaiból, tudni — így utólag — tudom, milyen volt, de az más eléggé. Az imént meg a magyarországi 80-as évekre gondoltam. 🙂
@velőtanya: Ó, a 80 as években “helyünk volt, determinált” ( Szilágyi Domi ). A nép rezignált beletörődéssel húzta a belét, a helyezkedők meg, mint Marci Hevesen. Ez a legkurvább az egészben, a nép egy idő után elvan a kétórás tévéadással, áramkimaradással, páratlan vasárnapokon való közlekedéssel, benzinrációval és egyéb agyafúrt kibaszással. A legborzalmasabb, hogy megszokod. Soha nem lett volna rezsimváltás, ha Gorbacsov meg nem bütyköli. És mit kaptak,végülis ? Jópár év Iliescu után most egy az ország legszegényebb megyéjéből kivakarózott ösztönös bűnözőt. Kezdhetjük előről.
@Bogomil: Ez nem lesz problema. Valoszinuleg tobbe fog kerulni a legitimaciohoz szukseges letszamu “polgar” hiteles tajekoztatasa az ertelmiseg miben- es kibenletet illetoen mint amennyibe az uj gárda kerul.