Mennyivel is nyert Trump…
Országosan kicsit több szavazattal kapott többet Harris-nél, mint Hilary Clinton nála 2016-ban. Ahogy erről többször írtam, Harris elnökségéhez pontosan három rozsdaövezeti állam kellett, Michigan, Wisconsin és Pennsylvania.
Hány százaléknyi szavazónak kellett volna átszavazni Harris-re?
Michigan 0.8 százalék
Wisconsin 0.5 százalék
Pennsyilvania 1,1 százalék
Ennél sokkal többen voltak, akik jóval inkább kedvelik a demokratákat, mint a republikánusokat, de most mégis Trumpra szavaztak, mert azt várják tőle, hogy erősebb lesz a gazdaság, és jobban fognak élni. Ezt nem lehetett megjósolni, most mindenki, főleg Magyarországon össze-vissza kamuzik.
A probléma ezzel az, hogy Trump idején 39 százalékkal nőtt az államadósság, Biden idején 27 százalékkal, ezt nem nagyon lehet folytatni.
Jelenleg az infláció 2.5 százalék körül van, a munkanélküliségi ráta 4.1 százalék, ami elég jó, sokkal jobb nem lesz.
Az adócsökkentések azt jelentik, hogy relatíve nő az alsó-középosztály adóterhe a felsőbb rétegekhez képest, a vámok (nem hiszem, hogy Trump őrültséget csinál) erősebb növelése kihatna az árakra.
Amit Trump valóban megtehet, az az, hogy az illegális bevándorlást jelentősen csökkenti. Biden ezzel szinte semmit sem csinált, volt olyan év, hogy kétmillióan jöttek be illegálisan (két ilyen év talán). Itt Trumpnak valóban van lehetősége a változtatásra. Genderügy nincs. Nem volt téma, nem érdekel senkit az aktivistákon kívül, Amerikában mindenkinek joga van woke-nak lenni és hát sokkal rosszabbnak is joga van lenni, a szólásszabadság nem vicc.
Az Amerikai Egyesült Államok industrial-military complex-e, amiről Eisenhower emlékezett a híres beszédében, Oroszországot tartja Amerika elsőszámú katonai ellenfelének, Kínát pedig az elsőszámú gazdasági ellenfelének és ez a két ország az utóbbi években látványosan közeledett egymáshoz. Trump nem térhet el (és szerintem nem is akar nagyon eltérni) az informális (nem is annyira informális) katonai doktrínától. Nem fogja odadobni Ukrajnát Oroszországnak. Az lehet, hogy rákényszeríti az európai országokat a katonai költségvetésük GDP arányosan kb. fél százalékos emelésére és most elég idegesek a brit tábornokok, hogy esetleg az lenne a deal, hogy brit egységek felügyelnének egy tűzszünetet. Az ukrán elit, talán maga Zelenszkij is, jobban bízik a nyugati jobboldalban, mint a nyugati bal(vagy balabbik)oldalban, és nem biztos, hogy összeomlottak Trump győzelme miatt.
Fogalmam sincs, hogy mi lesz, de az az érzésem, hogy egy amerikai liberális értelmiségi, aki most nagyon rosszul érzi magát és fontolgatja a kivándorlást (nem, nem fontolgatja, csak beszél róla) esetleg jobban, talán sokkal jobban fog járni, mint az a vidéki republikánus szavazó, aki ünnepelt. It is always the economy, stupid?
P.S Orbán lehet, hogy azt hiszi, hogy együtt dübörög Trumppal, de… Talán majd írok róla, elfogadtak egy európai stratégiát arról, hogy a GDP három százalékára emelik a K+F kiadásokat. Magyarországon ez az érték 1.4 százalék. Orbánt egyáltalán nem érdekli a tudás, én ilyet még nem is láttam, olajos és piszkos kezeket akar látni, édescukin még azt is hozzátette, hogy az sem baj, ha cigányok kezéről van szó. Magyarország nincs felkészülve egy technológiai forradalomra, szemben Trump Amerikájával. Elon Musknak saját nagy nyelvi modellje van. Elképzelhető, hogy Trump elnöksége idején óriási befektetetések történnek (amelyek majd más helyről terelik el a pénzt) az AI-t kiszolgáló infrastruktúrába, ez az ezermilliárd dolláros capital expenditure ideje lehet (biztos nem vagyok benne, hogy is lehetnék). Azt közelről látom, hogyan kapaszkodnak a britek. Orbánt ez az egész egyáltalán nem érdekli. Trumpot, a maga fura módján, annál inkább. Arről egyáltalán nem beszélünk, hogy mennyit nőtt a munkaerő hatékonysága Obama, Trump és Biden alatt, és mennyire nem nőtt a magyar munkaerő hatékonysága, Orbán, Orbán, Orbán és Orbán alatt. Pedig ezen múlhat. Nem a genderen.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531864-675bd41018941' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531864&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531864-675bd41018941&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531864-675bd41018941' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
szólásszabadság nem vicc
Hát én azért messze nem látom kizátnak egy új McCarthyzmus eljövetelét, Amerika ellenes tevékenységet kivizsgáló bizottságokkal, nem eléggé trumpista kormányzati és közszolgálati szereplők (enemy within) meghurcolásával, kigolyózásával, feketelistázásával (gondolom a blacklist szó is visszakerül méltó helyére).
Trump országosan kevesebb szavazatot kapott, mint 2020-ben, amikor vesztett. Ennek alapján az első gondolatom nem az lenne, hogy demokratákat kedvelő szavazók most mégis inkább rá szavaztak. Biztos volt ilyen is, de a számok alapján az tűnik kézenfekvőnek, hogy a demokratákkal szimpatizáló tábor egyszerűen otthon maradt.
BTW, A 2020-es részvétel azt hiszem a legmagasabb volt az amerikai elnökválasztások történetében, míg a mostani az utóbbi évtizedek átlaga körül volt. És a különbség nagyrészt a kék tábor részvételéből adódott. Akkor a demokraták sikeresen mozgósítottak, most nem.
Úgy utólag visszatekintve Harris a potenciális szavazói számára alacsony prioritású szempontok alapján hozott fontos döntéseket (pl. az alelnökjelölt kiválasztását), talán a táboron belüli zajos kisebbségek hatására. De igazából nem látszik nagy jobbra tolódás a társadalom egészében, a választás inkább a mozgósítás kudarcán ment el. Szokták emlegetni, hogy a fiatal férfiak között mennyit nyert pl. Trump, de a másik oldala az, hogy a fiatalok részvétele még a teljes részvételnél is nagyobb mértékben visszaesett 2020-hoz képest.
@scepticalhippo: Pont erre jutottam én is; nem sikerült részvételre bírni úgy 4-5 millió demokrata szavazót, miközben Trump be tudta hoznia a sajátjait. Azt is már nagyjából lehet tudni, hogy a latinó férfiak és a fiatalok maradtak el, valószínűleg különböző okokból… De az biztos, hogy ismét beigazolódott, a gazdaságról, az anyagi életkörülményekről muszáj beszélni egy kampányban, az abortuszkérdés és az emberi jogok és a szabad identitásválasztás védelme nem elég.
@scepticalhippo: a három rust-bell államban az ingadozó, mérsékelt, Trump dolgai miatt aggódó, de mégis Trumpra szavazókból egészen biztos, hogy több volt, mint két százalék.
Kiváló poszt, az utolsó három sor meg nagyon ottvan a szeren.
Ha már AI, Elon Musk, Grok, akkor hozzátehető még az ezt kiszolgáló hardver is, az xAI, amit az elmúlt hetekben adtak át, 100.000 H100-as és további 50.000 H200-as Nvidia GPU-val, 498 Exaflops-szal.
Az arányok érzékeltetéséhez, Magyarországot is megjárta a minapi hír, hogy az Ozempic-es nagy dán gyár a Nordisk (alapítványa), üzembeállította a Gefiont, 1.528 db Nvidia H100-as GPU-val, ami 6 Exaflops-ot tud.
Magyarországon, Debreceni Egyetemen installták, 2022-ben, a legfrissebb top500.org-on, pont 300-dikként szereplő Komondor-t, mint legerősebb magyar szuperszámítógépet, 0,00451 Exaflops-szal.
Nézegetem a térképet, és azt látom, hogy a nagyvárosokban is rendesen feljött Trump, NYC (Staten Island piros is), Long Island, Miamit is vitte, Los Angelesben is jócskán 30% fölött (bár itt még számolnak), Houston, de NJ, VA, IL államokban is nagyon belehúzott. Talán egyedül Oregon és fölötte Washington ahol nem erősödött, esetleg még Colorado. Ez durva.
@jotunder:
Igaz. Most átfésültem a statisztikákat, és ebben a három államban nem vagy az országosnál jelentősen kisebb mértékben esett vissza a részvétel 2020-hoz képest. Meglátszik, hogy a kampány fókuszában voltak. Ha a kérdést arra szűkítjük le (ahogy te tetted posztban), hogy ezt a három kritikus csatát hogyan vesztette el Harris, akkor valóban lehet, hogy konkrétan átpártoló szavazók voltak a mérleg nyelve.
@nyulambator: A preciz kifejezes, amit keresni tetszik, az a „dragnet”, nem a blacklist.
@Keepdreaming: Khm, NY 1-es kongresszusi korzet 2016-2020-2024 Trumpra szavazott (Long Island eszaki resze, persze a Hamptonstol miert varnank mast), NY 11-es kongresszusi korzete (Staten Island) 2016-2020-2024-ben Trumpra szavazott, nem is varunk mast.
@poszt: a teljes szavazoszamokban benne vannak (becsulve) a meg nem megszanolt szavazatok, vagy nem? Csak azert, mert Kaliforniaban meg mindig 63% van csak szamolva, es az uszkve 6.5m szavazatot jelent csak ott.
Trump (pontosabban a mögötte álló erők) szerintem először is azt fogják csinálni, hogy ahol csak lehet (és némileg azokon a területeken is, ahol elvileg nem lehetne), lecserélik a szakértelem alapú állami alkalmazotti állományt lojalitásalapú állami alkalmazotti állományra.
És onnan már csak kézügyesség kérdése bármi.
P. s.: meg kell hagyni, tényleg elég dicstelenül múlt ki az USA republikánus pártja. Mondjuk, olyan veszett nagy kár nem is volt érte, de ami cserébe jött…
Qrvahosszú, de minőségi:
Berend T.Iván: Bűnöző az elnöki székben
https://ivanberend.substack.com/p/bunozo-az-elnoki-szekben
„Trump meghozta első személyi döntéseit – ami nem jó hír Ukrajna számára Trump kizárta Mike Pompeo volt külügyminiszter és Nikki Haley volt ENSZ-nagykövet kabineti posztjait a közelgő második hivatali idejére. Pompeo még a közelmúltban a védelmi miniszteri posztra is szóba került.”
(Káncz Csaba írta ma hajnalban (forrásmegjelölés nélkül))
Lehet, hogy így lesz. Logikus. Csak az aggaszt egy kicsit, hogy ugyanilyen elemzéseket írtak a gondolkodó emberek 2010 előtt is Orbánról (Debreczenit meg paranoiásnak gondolták, én is)… Trump „jellemhibái” mindenesetre nem túl biztatóak (ha nem megjátszottak): belőle kinézem, hogy dacból / sértettségből / hiúságból valami nagy hülyeséget csinál. Orbán legalább egy hidegfejű cinikus gec. (Szerintem alapvetően Putyin és Erdogan is az.)
@excombo:
Hogy hülyeséget csinál ? Hát istenkém. A hülyeség már meg van csinálva. A hidegfejű cinikus gecek már annyira elcseszték, amennyire nem is gondolták. Beásták magukat a fekáliába nyakig. És most abban reménykednek, hogy Trump olyan barom lesz, hogy mindnek sütikét ad ajándékba.
„Trump nem térhet el (és szerintem nem is akar nagyon eltérni) az informális (nem is annyira informális) katonai doktrínától.”
Ezt egy kicsit másképp látom. Trumpnál szerintem a legfontosabb szempont, hogy ő maga megdicsőüljön. Ő a nagy üzletkötő, aki ajánlatot tesz a háborús feleknek, összehozza a békét, összehozza a világtörténelem legnagyobb dealjeit. Akiről úgy ítéli meg, hogy ennek keresztbe tesz, azon bosszút fog állni. Ha azt gondolja majd, hogy Zelenszkij miatt sikertelen a béketerv, akkor rajta áll bosszút, ha viszont azt gondolja, hogy Putyin miatt, akkor Oroszországra fog sokkal jobban rászállni. A doktrína ehhez képest másodlagos.
Nem lehet előre tudni, hogy Trump szemében ki lesz majd épp a bűnbak az egyes konfliktusokban, és ki tud majd ügyesebben hízelegni. Ezenfelül iszonyatos hatalom lesz a kezében, a kongresszusi többségtől az elnöki immunitásig, és sok-sok olyan figura körülötte, akik távol állnak a mainstreamtől. Szerintem itt bármi lehet, akár viszonylag békés négy év is, ha mázlink van, de akár az is, hogy most Putyin lesz a „little rocket man”, ennek minden következményével.
A nagy béketeremtésnek már a hírére is eszkalálódott a háború. És ha ezen a karácsonyon nem nyírják ki egymást a felek, akkor is végül a béketeremtő lesz az oka sokszázezer ember halálának. Jobban mondva nem ő, hanem az a kis rész a mondásából, hogy – egy nap alatt -.
Hogy a mi kis töltöttgalambunk hízelgéssel mit tud elérni, azt kíváncsian várom. Én az ilyet a kapun se engedném be, de már volt, akinek tetszett, fene a gusztusát.
Nagyon hosszú ám kiváló, elgondolkodtató írás Rácz Andrástól:
Trump & Nyugat illetve Ukrajna
https://www.facebook.com/andras.racz.526/posts/pfbid02MoFFWFwKNJ13y3Z3pCoeEQf28pT9btDqoLDNsaCqy8QcqyUN1gvP7uyiNMvpBWyVl
Genderügy márpedig van, csak nem úgy. A gendert a bal, annak is a szélsőséges, ideologista woke szárnya egy wedge issue-nak szánta, amelyen keresztül uralni lehet a narratívát és az újmorált. Maga a kérdés inszignifikáns, blast rádiusza mégis borzalmasan nagy. Akik most ez ellen szavaztak, azok igazából arról szavaztak, hogy az őket érintő kérdésekkel foglalkozik-e a Demokrata párt, vagy teljes őrülettel és fennakadt szemű bigott újpuritanizmussal.
.
Trumpot ezen a választáson kiemelkedően demográfiailag az alig mérhető új szavazók (helló gen z második hulláma!) támogatták, itt 70% fölött van, jövedelmileg meg az alsóbb és a legfelsőbb osztályok. A középosztály nem rá szavazott, őket elvitték a demokraták.
.
Trump megint magasfokú médiaérzékenység jellemezte, ami 2016-ban a Twitter volt, az most a podcast, 4-5 nagyon hallgatott podcastba ment el, ugynis ott van most olyan kontent, amelyik nem akarja kioktatni a <30 generációt, számukra releváns témákat és főleg hosszt biztosít, valamiért az egy óránál hosszabb beszélgetéseket fogyasztják.
.
Trump valszeg elviszi az alsóházat is, és mivel a Republikánus pártot már megtisztította a régi, lassan 15-20 éve csetlő-botló hülyéktől, sem a párt, sem a törvényhozás, sem a legfelsőbb bíróság nem fog útjában állni, hogy kinyírja a demokrata establishmentet és sajtót. Trump sértődékeny, és ugyanarra a következtetésre jutott, mint Orbán 2002 után: teljesen felesleges finomkodni, csak kudarc lesz a vége.
.
Hogy mit fog csinálni? A status quo nagyon megváltozik, a gazdaságnak talán picit jobb lesz, talán nem, de az biztos, hogy az USA nagyon nem az lesz 4 év múlva, mint amit látunk most. Illegális migráció lesz, de nem vörösszőnyegen, fanfárokkal és zokogó AOC-vel a déli határon, és még sorolhatnám. Lesz impaktja, de főleg befele.
Hiv.: @tahonoli:
Szép kis elemzés, szó se róla. De van egy nagy hibája: nem veszi figyelembe, hogy TráNp értelmi fogyatékos. Sőt: kiszámíthatatlan értelmi fogyatékos. Méghogy az USA érdekei így meg úgy, és majd azok számítanak neki. Egy nem értelmi fogyatékos elnöknél igen, az tudná, hogy mik az érdekeik, és aszerint cselekedne. TráNp azonban másmilyen. Az észérvek ott nem működnek, ahol egy ilyen alak dirigál.
Úgyhogy felesleges elmondani azokat a racionális érveket, amelyek nyilván azt mutatják, hogy Ukrajnát nem szabad magára hagyni. Ezeket mindenki tudja, kivéve a fogyatékost. De őt nem is érdeklik ezek. Én azt valószínűsítem, hogy Ukrajnát simán odadobja Putyinnak. Egyébként már a mostaniak is odadobják, hiszen annyi támogatást sem adnak meg nekik, amennyivel tartani tudnák a frontot.
Hiv.: @ipartelep:
A mérleg egyik serpenyőjében az van, amit mondasz, meg amit valaki nemrég kommentelt Béndek Petinél: Be kell írni ChatGPT-be: „What happened during the Putin and Trump summit in Helsinki in 2018?” & „Is Trump a Russian mole?”. Meg lehet, hogy nem a már bevált atlantista Mike Pompeo lesz a külügyminiszter, stb.
A másikba talán azt lehet belerakni, hogy 2016 után azért csak odatette magát (pl.: növelt katonai támogatás Ukrajnának, stb.), vagy 2024 tavaszán csak beadta a derekát – kampányban – a 60+ milliárd dolláros kerethez (félév huzavona után). Még mindig van olyan körülötte, akire hallgat. Talán terelgethető is, ha egybeesik a topik a nárcizmusával. Vagy számítani lehet arra is, hogy nem szereti ha szivatják, pláne, ha egy Putyin.
Nem olyan könnyen előrejelezhető a téma: mondom ezt aggódó Trump-ellenesként.
A republikánusok 2016-ban ugyanúgy vitték mindkét házat, a szenátust és sokkal nagyobb fölénnyel a képviselőházat is. A világ mégsem állt meg, most sem fog.
@tahonoli: Rubio lesz a külügyminiszter, aki erősen Kína-ellenes és nagyon határozottan pro-NATO. Ukrajna ügyben kompromisszumot akar, de Putyint gazembernek nevezte többször is.
Hiv.: @jotunder:
Amerikába szakadt hazánk fia George Lázár még többet mond: „Marco Rubio 2019-ben kemény hangú levélben kritizálta az Orbán kormányt. A demokratikus jogok erodálását, a sajtószabadság stb. kérdéseit vetette fel. Hamarosan lefagy a mosoly a fideszes vezérkar arcáról. Mellékelten az angol nyelvű sajtóbejelentés a levélről. Egyre érdekesebb lesz ez…”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid023pQ8YDcWD1FpZDQuVcjtgNi5rmvjDRjKWh4gsUYnYF2J37KUJ9fcAarorgugdhaEl&id=508220147
[x][x][x][x]
Én egy picit szkeptikus vagyok, mert egyfelöl Trump (körül) qrvsok a hazugság (post-truth kora), másfelöl JD Vance úgy lett alelnök(!), hogy korábban Trumpot idiótának nevezte és Hitlerhez hasonlította. Azaz nehéz koherens intellektust felfedezni mostanság a repiknél. Meglátjuk.
Abban egyelőre hiszek, hogy
(a) Trump nem akar rosszat Amerikának, szemben Orbánnal aki viszont igen Magyarországnak(!!),
(b) Trumpnak túl sokba kerülne az ukrán-elengedés (lásd Rácz András hosszú idevágó írását is, meg, amit beszélgettünk itt is korábban), és annyira nem hülye, hogy ezt ne lássa át.
Nekem erről Chamberlain „papír-lobogtatása” jut az eszembe. Nem lesz semmi baj…
Amúgy, a világ gyémánttengelyének forgása tényleg nem áll meg. Mint mondtam, békák vagyunk egy nagy üstben, és most főznek bennünket.
@Virág et.:: a GOP 2016-ban még valóban republikánusnak (is) nevezhető párt volt. Ismét: a jelenlegi választáson nem a Republikánus Párt győzött, hanem az azt belülről teljesen és maximálisan elfoglaló trumpizmus.
Az NSDAP is átlagosan demokratikus választásokon, átlagosan megszokott politikai alkuk eredményeképp jutott be a német parlamentbe, és az abban az időben átlagosnak számító politikai pártok módjára viselkedett.
Egészen Hitler 1933-as kancellári kinevezéséig, amikortól kezdve hirtelen nagyon nem.
Tippverseny: mikor veri át a rendszeren Trump a saját felhatalmazási törvényét?
a) igen rövidesen
b) majd csak úgy félidő táján, amikor látványosan romlik a helyzete
c) ne röhögtess, nem lesz szüksége ilyen törvényre, bármit megtehet a jelenlegi eszközei birtokában is
@labrys:
Én ezt nem hiszem. Amerika nem a weimari köztársaság. Az amerikai állam erős, a német gyenge volt, Trump próbálkozhat, de sikere nem lesz. Amennyire ismerjük az embert, inkább piti dolgokkal lesz elfoglalva, a midtermsnél meg még azt a halovány előnyét is el fogja veszíteni, ami most van a Kongresszusban és a Szenátusban.
Ahogy történt az 2018-ban is.
@labrys:
semmi ilyesmi sem fog történni, az amerikai egyesült államok alkotmánya megváltoztathatlan (nincs dupla kétharmad, és nincs meg a háromnegyede az államoknak). amúgy nem gondolom azt, hogy az amerikai republikánus párt szenátorainak semmiféle morális tartása sincs, vannak közöttük nagyon konzervatív emberek, de azt állítani, hogy többségükben nem tisztelik az alkotmányukat… trump azt a mandátumot kapta, hogy javítsa az alsó-középosztály életminőségét, ez a feladata. az amerikai egyesült államok elnöke lesz, nem oroszországé. egészen biztos, hogy néha borzalmas hülyeségeket fog mondani, szerintem lesznek káros döntései is, de az amerikai egyesült államok alkotmányát tiszteletben fogja tartani, ha egy szövetségi bíró vagy a legfelső bíróság azt mondja valamire, hogy nem lehet, akkor azt nem fogja csinálni. és nem, a legfelső bíróság konzervatív tagjai sem erkölcstelen emberek, és ragaszkodnak az alkotmányhoz, minden egyes sorához.
Hiv.: @jotunder:
* Azt hogy interpretálod amúgy, hogy Trump bemegy 2025.01.21-én dolgozni és 9:01-kor kegyelmet ad magának? Üzenet? Nem számít?
* Illetve azt nem vágom, hogy bár Trumpnak 2016-ban is, 2024-ben is miért kellett ennyire durvának lennie, amilyen volt (kampányban), mintha overkill lett volna, mintha ágyúval lőtt volna verébre. Ha pedig ez mégis jogos/arányos volt, akkor az meg nem árul el valami kellemetlent puszba az amerikai demokráciáról?
@labrys: : Örökösen ez a „Trump”. Trump így tesz majd, meg Trump úgy tesz majd. Most tényleg? Szvsz. Trump csak „a bikinis csaj a poszteren”, amivel a portékát el akarják adni. Ami azt az „agenda-legenda-next2025” agyszüleményt illeti, 95% hagymázas elképzelés. Írói túl sok hollivúdli filmet néztek / bestsellert olvastak. A jobbik eset, ha valakinek a GOP-ban volt humorérzéke (bár elég sajátos), összeütötték azt a scifi-thrillerbe hajló pamfletet, és most röhögnek a markukba, hogy a demokrata csacsi keservesen ordítani kezdett.
Amúgy osztom „@Virág et” véleményét: Trumpot nem igazán az elnökség maga érdekli. Végképp nem az azzal járó napi „piszlicsáré” melók. Ahogy múlik az idő, egyre inkább az lesz ami: egy gusztustalan vénember.
@jotunder: Az lehet, hogy az alkotmány megváltoztathatatlan, de az értelmezése a SC kezében van. Ugyanezzel a lendülettel mondhattad volna azt is, hogy a Roe v. Wade olyan mélyen beépült az amerikai jogrendszerbe, annyi ítélet alapja, annyi helyen szerepelt precedensként, hogy azt onnan kirobbantani se lehet. Csak aztán mégis.
Ki állíthatja, hogy az elnök bírálata nem jelent clear and present danger helyzetet az államok számára. Söt, ha a Roe v. Wade-et meg lehetett semmisíteni, akkor a Schenck v. the United States se kell hogy örökké tartson. Ha Trump szépen kéri, ez a SC nem fog sokáig ellenkezni.
Ráadásnak megkapta ez a drága lélek az immunitást is, amivel egészen biztosan vissza is fog élni. Szerinted ki fogja megakadályozni benne, hogy amerika ellenes tevékenységet vizsgáló bizottságot állítson fel, ami legelsöként azokat fogja vizsgálni, akik szerint ez alkotmányellenes?
@jotunder: Megbocsass, de mit fog tiszteletben tartani? A hogy teccik mondani? Es a SCOTUS ragaszkodik az alkotmanyhoz? Minden sorahoz? Miva’?
.
Unitary Executive Theory + Immunity + Roberts court = tragedia, aminek az utjaba senki nem tud beleallni.
Azt mar csak zarojelben mondom (mert nem lenne ido beszerkeszteni), hogy a dolgok szetcseszesehez semennyire sem kell az alkotmanyt megvaltoztatni.
.
Pl ugye azt is mondta, hogy a Fed-et be kellene szantani, erre amerikai ismeroseim azt mondogatjak, hogy nonszensz, nem tudja megcsnalni, lehetetlen. Aztan pislognak nagyokat, amikor a 15 ev orbanizmusa utan elkezdem nekik sorolni a puhabb megoldasokat, mint:
1) a Fed-et egy Congressional Act hozta letre, tehat egy act meg is tudja szuntetni. Dehat dehat dehat, jo ok,
2) a Fed elsodleges feladatai koze tartozik, hogy a keresekedelmi bankokat ellenorizze, tehat valojaban mint oversight agency mukodik, ami ugye explicite Congressional power delegalva egy kulso intezmenybe, ami jogkort a Kongresszus barmikor visszavehet dehat ize, jo, ok,
3) a Kongresszus barmikor letrehozhat a Fed-del parhuzamosan egy masik entitast, es akkor Powell csucsukelhet a kiuresitett Fed maradek hejan, amennyit csak akar. Itt altalaban mar nem ellenkeznek, csak probalnak processzalni.
.
Az egyik megoldashoz sem kell semmit hozzanyulni az alkotmanyhoz (mivel a Fed nincs is az alkotmanyban emlitve), es tokeletesen tonkre lehet vele baszni egy fennallo, igencsak alapveto es alapvetoen fontos strukturat. Es ez csak egy a sokbol.
@nyulambator: : Tudtommal a „Roe v. Wade”-ügy indoklása jogilag megáll (nem vagyok jogász). Én sem tudom elképzelni, hogy a SCOTUS (még ez a SCUTOS sem) jogász-szakmailag védhetetlen döntést hozzon. Ugyanakkor már ehhez is kellett nem kevés malac. Pl. Ruth mama húzhatta volna még pár hónapig, és trampli nem jelöl.
Én nem ott élek, és nem tudom eldönteni, melyik nézőpont mutat többet: a közeli, vagy a távoli. Itt sokan emlegeti a weimari köztársaságot. Egészen más dimenzió. A ~száz évvel ezelőtti weimar „tömegét” tekintve tkp. egy bolhaméretű valami. Ahogy egy jelenkori Mo. is.
O.K. az USA társadalmának etikai struktúrája komoly „acid test” alatt áll (ugyanezen pl. mogyoróland és törökország már elhasalt – legalábbis egyelőre). De nem tudom elképzelni, hogy a GOP-szimpatizánsok vakon masíroznának a „végsőkig”, egy GOP uralta autokráciába.
A létező leg-leg-legrosszabb, amit el tudok képzelni (most már, a Capitol-attack nyomán), hogy előfordulhatnak áldozatokat is követelő „polgárháborús helyzetre hajazó” (idézőjel fontos!) események. De már az is nagyon durva lenne.
@ijontichy: irigylem az optimizmusod.
Az immunitásról szóló döntés is tisztán jogi alapon született? Amennyire az jogszerű annyira egy felségsértési kitétel is az lenne, ami az első kiegészítés érvényességi körét definiálja újra.
https://kereso.napirajz.hu/index/4197.jpg
@jotunder:
Mondjuk egy karikaturisztikus plutokratára bízni egy ilyen feladatot, az szép produkció.
Teljesen átérzem a demokraták frusztrációját. Hogy most lemenjek egyszerű szögletes marxistába, az amerikai inflációs probléma, és alsóközéposztály lecsúszás mögött részben az állt, hogy a tőkések kihasználták a kaotikus helyzetet a munkások kifosztására. Biden nem igazán tudott mit tenni ez ellen, mert a rendszer felépítésénál fogva rövid távon tehetetlen volt (némi pénzosztást leszámítva, aminek egy része aztán erősen félrement, mert a munkahelymegtartási részt a cégek jórészt ellopták, és ez súlyosbította a problémát). De erre emiatt megválasztják azt az embert, aki nem is akart volna tenni ellene.
.
A határkérdés más ügy, arról az oldalról tulajdonképp jogosan kapták a pofont.
@scepticalhippo: Nem tudom mi a mandátuma, de amivel konkrétan foglalkozik, az például az oktatásügyi minisztérium és a FED felszámolása. Az egészségügyet meg odadobja annak a bogarasnak. Lesz itt még móka meg kacagás
duplán ment be, töröltem.
@Virág et.: 2021. január 6-án azért egy kicsit megállt a világ, amikor felmerült a lehetősége, hogy a világ legerősebb demokratikus országának elnöke nem akarja átadni a hatalmat egy legitim módon elvesztett választás után.
Alig négy évvel később pedig 75 millió választó képes volt ezt olyan jelentéktelen dolognak tekinteni, hogy ne legyen kizáró ok ennek az alaknak az ismételt hatalomra juttatásában. Valóban, nem történt instant katasztrófa, mert 2021-ben elég embernek helyén volt az esze, és lehet, hogy Trump 2.0 se lesz instant katasztrófa ugyanezen okból. De ezek nagyon jelentős lépések a lejtőn. Trump megágyaz a további trumpoknak, akik ezt a vonalat fogják tovább vinni az egyre erodálodó demokratikus normák között, erre nem lehet legyinteni, hogy úgyis kibírja Amerika.
@jotunder:
„és nem, a legfelső bíróság konzervatív tagjai sem erkölcstelen emberek, és ragaszkodnak az alkotmányhoz, minden egyes sorához.”
Ahahahahahahahahahahahahaha 😀 😀 😀
JT, komolyan, ez nagyon elfáradt. Az Egyesült Államok demokratikus visszacsúszását nem lehet egyenes arccal letagadni. A további lecsúszás ellen sok intézmény fog hatni (lassítani fogják, megállítani nem), de a SCOTUS rég nem tartozik ezek közé. Ellenkezőleg, a SCOTUS az alkotmányos rendszer szétverésének az egyik legfontosabb csatornája. Ezen nem változtat az, hogy tanultál kint pár évet fiatal korodban.
A SCOTUS tagok erkölcseiről van oktatóvideó is.
@trbnt: majdnem hét évig éltem Amerikában. én valahogy ott csodálkoztam rá a világra, ott ismertem meg a demokráciát, a politikai ideológiákat, a kapitalizmust. nem, nem érzem azt, hogy az amerikai demokrácia súlyos veszélyben lenne, azt igen, hogy több a radikális gondolat, mint az elmúlt évtizedekben, de semmi jelét nem látom annak, hogy az alkotmányos rendszer sérülhetne.
@jotunder: : Én a kinti idő nagyobb részét Kanadában töltöttem. Tény, hogy vannak olyan jelenségek, amik akkor elképzelhetetlenek voltak (körberöhögtem volna, aki erről beszél). És nem csak Észak-Amerikában. De én még nem tartok ott, hogy „Don’t worry. Be panic!!!” ;-).
Btw. a most célkeresztbe került Varnus Xavér mondta egyszer, hogy Toronto olyan bosszantóan nyugodt, unalmas és biztonságos tud lenni, hogy néha a „művészlelke” kényszeresen hazakergeti a „büdös, koszos, lepukkadt, zajos” Budapestre, mert inspirációra vágyik :-). Hát most kapott valami mást is :-(. OK: „poet needs the pain”, de ezt?
@jotunder: Küldhetnél csomagban ebből az optimizmusból. Rámférne.
Tényleg érdekelne, hogy miért gondolod, hogy a SC + a trifecta nem fog radikálisan új értelmezéseket generálni például a szólásszabadság, a fegyverviselés, a szexuális és társult jogok, a választójog vagy a bevándorlókkal való eljárásjogban az emberi jogoknak úgy általában.
Most van minimum két év teljhatalom időszak amikor hosszú időre bebetonozhatják mindezeket a szívüknek kedves eszméket, átírhatják, hogy ki és hogyan szavazhat, hogyan kell azokat összeszámolni és ki jöjjön ki nyertesnek. Beleszólhatnak ki kivel mit tehet a hálsózobában, amúgy is ez a kedvenc időtöltésük. Plusz kirúghatnak minden közszolgát, aki nem eléggé trumpista.
Mégis mi tartaná vissza őket, a híres jó erkölcsük?
Hiv.: @nyulambator:
„Nem értek az ornitológiához” mondás jegyében se pro, se kontra nem tudok hozzászólni a témához, pláne, hogy a jövőt illetően nagyon nehéz tényekben gondolkodnia az én racionalitást kedvelő agyamnak.
Én magamtól, primitív szinten a következő gondolatmenetet vetném fel (analógiás kontextusban).
(1) Rosszindulat, bosszú, mentális korlát vagy leépülés
(2) Hatékonyság.
Ha Orbánt nézzük (Kishantos, azeri baltás gyilkos, Iványi Gábor elleni hadjárat, stb.) számtalan jelét adta rosszindulatának, bosszúvágyának illetve ezeknek koherens és hosszútávú bizonyítékait. A bosszúvágyának (egyik) nyilvánvaló alapja az 2002, merthogy rövid idő alatt azt a pusztítást nem tudta végigvinni, amit csak 2024-ig sikerült (eddig). „Csak kormányon voltak nem hatalmon”, mint emlékezhetünk. Továbbá az „ostoba nép” nem támogatta őt ebben eléggé (minimálisan kapott csak ki, nagyon kicsin múlott csak az újrázásának bukása) Mindehhez a rosszindulathoz társult iskolázottsága, egyéb képessége (pl.: vezetés). Így aztán elképesztő pusztítási hatékonysággal jutottunk el napjainkig.
De ugyanígy vesézhetnénk Putyint is a témában. Akit szintén bosszúvágy hajtott (1990-1991 miatt), ördögi kiválasztási folyamatban való előrelépés (hasonlóan Xi Jipinghez), egyéb képességek (vezetés, szellemi és fizikai képességek). Ő is brutálisan hatékony volt a pusztításban (nemvéletlen csodálja őt Orbán).
De nézzük mi a helyzet Trumppal! 2016-ban közel sem volt hatékony Amerika-pusztításban (sőt egyenesen vállalható elnökséget hozott össze összességében, „ahhoz képest”), igaz nem is volt bosszúszomjas, mint most 2024-ben, 2020 miatt.
Amerikának – szerintem konszenzussal mondhatóan – nem akar rosszat, miközben nagyobb erőforrás, nagyobb hatalom, nagyobb demokratikus közeg veszi körül. Az orbáni pusztítási hatékonyság reprodukciójához ezek miatt nem látszik elégnek (lásd pár görénnyé vált Bibó körös, amilyen például Kövér László), már csak mennyiségi, hálózatelméleti okok miatt sem.
Én perpillanat azt sejtem aggodalom lehet Trump tombolása iránt (főleg itthon), ám ennek hatékonysága közel sem tud orbáni szintű lenni, intellektulis, méret-, fékek és egyéb okok miatt.
@nyulambator: az amerikai republikánusok minden baromságot nem szavaznának meg. de én nem látom még azokat a baromságokat. ha a FED-et be akarják zárni, OK, az kemény, de én nem hiszem, hogy valóban ezt akarják. Musk minisztersége… az elég érdekes lesz.
@tahonoli: Bizony, a „G” nem azért G, amiért Simicska annak tartotta!
@nyulambator: : „Plusz kirúghatnak MINDEN! közszolgát, aki nem eléggé trumpista.” + „a sajtó”, amit @halatlangazember említett.
Amikor fentebb írtam, hogy az USA nagyobb „tömeg”, nagyobb „tehetetlenséggel” bír, mint weimar anno, erre gondoltam. Amit abban „legenda-agenda-25 scifi”-ben írtak, annak jó része megvalósíthatatlan (pl. a „bürokrata” nem egyforma, csereszabatos elemekből áll). Amennyiben megpróbálják, akkor a szövetségi intézmények zömét a működésképtelenség szélére lökik (sőt! több bele is zuhan a szakadékba). Attól, hogy egy friss közszolga-jelölt fejébe sikeresen beültetnek egy „narancs cheetos-darabkát”, még nem lesz alkalmas. Folyamatos mikromenedzselés-kényszer?… na hagyjuk (Hé! @elonmusk csak nem azzal szédíti ezt a bandát, hogy ő meg az AI majd megoldják? :-)). Márpedig – ha nem tévedek – ők a komplett USA-t szeretnék uralni („MAGA”!), nem egy szétvert USA-t.
Plusz a sajtó. Még akkor is, ha a sajtó nem akar feltétlenül az aktuális adminisztrációval nagyon rosszban lenni, azért szvsz. nem mogyorólandról beszélünk, origóval. Továbbá társadalmilag sem. Meglehet tele van „idiótával” (Darwin tagadó, laposföldhívő… stb), de nem mogyorólandi.
Mi tartaná vissza őket? Semmi. Az erkölcsük biztosan nem. Miért nem fog menni? Mert a „tömeg” amit ki kell billenteni, túl nagy, az idejük meg túl kevés, hogy visszafordíthatatlanul kibillentsék. Szvsz. az USA nem az a terep és társadalom, amin és amivel az alcsóthy förtelem bolsy játszhatott.
Most az egyszer azért picit szurkolok, hogy igazam legyen (ld. Bartus 2010 :-(), pedig nem vagyok egy „mindentmegteszekhogyénlegyekazelső” típus ;-).
Hiv.: @jotunder:
Elon Musk külsős lesz nem kormányon belüli, nem? Ő sem tud egy fecskeként nagy károkat okozni, ahogy én érzékelem perpillanat. Ő is egy fsz, de nem perdöntő módon.
Vakmajmon van ma egy poszt, tanulságos elolvasni (Elon Musk kapcsán). Egyrészt Argentinában Milei mellett van egy hasonló funkciójú fószer (amilyennek Musk lenne szánva), másrészt már fel is vették a kapcsolatot egymással állítólag. Lehet, hogy fake news, minden lehet. De az alapvető racionalitását a dolognak nehéz kétségbe vonni. És persze bármi lehet, meg annak az ellenkezője is.
@tahonoli: Ahogy valaki viccesen mondta, Trump attention span-je túl rövid a diktátorsághoz. Lehet, hogy a migránsokat táborba küldi, de nem tud koncentrálni.
Viszont ott van a „Project 2025” szerzőgárdája, Musk és a többi cinikus szarkeverő, akik Trump nárcizmusát kihasználva most keresztül tudják tolni mindazt a szemétséget, ami csak az eszükbe jut. Rengeteg pénz és irdatlan hatalom jut annak, aki most ügyesen teszi oda magát és ezt pontosan tudják is. Az egy szerencse, hogy Musk nem amerikai területen született és ezt még az SC se tudja átértelmezni.
@jotunder: Nem tudom, hogy a szenátus és a ház republikánusai mire hajlandóak igennel szavazni, nincsenek nagy reményeim. De azt pontosan tudjuk, hogy az immunitás döntéssel az SC konkrétan mit adott Trumpnak. És ugye Trump volt aki azt mondta: „I know the system is rigged because I use it”. Trump eddig is mindent megtett, amiről azt gondolta, hogy az ügyvédei ki tudják mosni belőle és innentől kezdve papírja van róla, hogy bármit megtehet. A minimum, hogy az összes állami szervet ráküldi bárkire, aki nem paríroz:
https://www.reuters.com/world/us/trumps-threats-prosecute-opponents-election-workers-google-2024-10-30/