Mikor fogják kezdeményezni Gyurcsány előzetes letartóztatását?
Eredeti szerző: maroz
Mikor fogják kezdeményezni Gyurcsány előzetes letartóztatását?online surveys
Kovács Tamás legfőbb ügyész mandátuma 70. életévének betöltésével december 13-án jár le, a helyét Polt Pétert veszi át.
Gyurcsány kriminalizálása ellen egy csomó érv szól, tehát szinte biztos, hogy Orbán meglépi.
Lehet fogadásokat kötni, hogy mikor.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16516885-6750f32b155ac' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16516885&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16516885-6750f32b155ac' data-name='like-post-frame-192691293-16516885-6750f32b155ac'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@tollaszerge:
Még egyszer utoljára, csak neked, aztán többet ne szóljunk egymáshoz.
Zsidók, negyvenes évek, ha akkor éltem volna:
– Ha magyar vagyok, akkor láttam volna, hogy mi történik a zsidó ismerőseimmel: láttam volna, hogy kirúgják őket az egyetemről, aztán sárga csillagot kell viselniük, aztán láttam volna, hogy egyszer csak eltűnnek és nincs róluk több hír. De gondold azt nyugodtan, hogy én erre is csak statisztikát kértem volna.
– Ha mondjuk amerikai vagyok és egy fél világgal odébb hallom, hogy mi történik Európában, akkor lehet, hogy azt mondom: „hát, ezt nem tudjuk pontosan, több információ kell”, illetve hogy „először is győzzük le a németeket, azzal segíthetünk a legtöbbet” – kb. ahogy az amcsik gondolták is. (Vö. Auschwitzba vezető vasútvonalak bombázásának elvetése.)
– Képzeld, az amerikaiak a gulágról is tudtak, de azt hitték, hogy az tkp. bűnözőknek és dezertőröknek van fenntartva, és hát háborúsm időkben az ilyesmi érthető, és egyébként is teljesen emberségesen bánnak ott a fogvatartottakkal. Valamikor ’44-ben ugyanis járt ott (igen! a gulágon!) egy amerikai küldöttség, de Patyomkin-módszerrel megtévesztették őket. Azért aki a SZU-ban élt, az tudta, hogy mi van.
Látod, ez a különbség a kívülálló és a résztvevő perspektívája között, amelynek felfogása meghaladta a képességeidet.
ceogroups.net/2010/08/peter-schiff-debates-david-epstein-of-columbia-university-nov-11-2009/
Amerika.
@jotunder: A Köztársasági Elnöki Hivatal, őrködve a nemzet presztízse fölött ezt nem hagyhatja szó nélkül, a válaszlevél megírására már fel is kérték Dr. Kontrát Nórát.
@tanarseged ur: Mit tudhatott egy magyar 1988-ban a belügyi főcsoportfőnökségekről ?? Semmit sem tudott egy egyszerű szovjet állampolgár a gulagokról.
J. Edgar Hoover nem fogadta el az amerikai-olasz bűnözői szindikátusok létezését. Pedig ők elég komoly eszközökkel rendelkeztek.
Magyarországon ma azért nincs politikai megtorláshullám. Akkor sem lenne könnyű áttekinteni a politikai motiváltságot ha valahogy komolyabb személyes vizsgálatra lenne lehetőség.
Annyit tudunk, hogy
1. A fideszes pártállami parlament megvonta az AB-től a lehetőséget arra, hogy a nyíltan alkotmánysértő törvényeket megsemmisítse.
2. Magántulajdont privatizálnaik fenyegetéssel.
3. Pártellenőrzés alá vonják a sajtót.
Ezt minden kétséget kizáró módon tudni lehet.
@tanarseged ur: Nincs olyan, hogy gulag. Gulagok voltak, ez egy táborrendszer volt, gyakorlatilag ez volt a büntetésvégrehajtás. Különböző tagköztársaságokban és ezek olyan területen voltak ahová nemhogy külföldi de szovjet állampolgár sem tehette be a lábát. A Szovjetúnión belüli utazás sem volt szabad. Ma sem tudják, hogy hányan haltak meg a gulagokon.
@jotunder: A szájkosár a sajtóra (és a blogokra) az egyik kulcselem. Ezek adják az egyik módját annak, hogy az emberek személyes, közvetlen networkből származó tapasztalatai aggregálódhassanak. Ha nincsenek, akkor az olyan disznóságok amik mondjuk 100-200 embert érintenek egyszerre simán a radar alatt maradnak sokáig, mert nagyon kevés embernek lesz közvetlenül érintett ismerőse bennük. Amikor pedig már a gráfon átmegy a történet 2-3 élen, addigra kikopnak belőle az ellenőrizhető elemek, lehet mondani hogy vagy nem történt meg, vagy nem is úgy. Emellett így lehetetlen pontos képet kapni arról, hogy hány ember érintett.
@jotunder: Nagyon sántítanak a hasonlataid. Egy átlag magyar 1988-ban semmit sem tudhatott a belügyi főcsoportfőnökségekről, de azt pontosan tudta, hogy bizonyos dolgokat nem szabad megtennie vagy kimondania, amit pedig nyugatabbra simán lehet. Mert pl. kirúgják a munkahelyéről. Nem a minisztériumból, hanem bármilyen, teljesen átlagos munkahelyről. Egy szovjet állampolgár a ’40-es években nem tudta, hogyan is működik a gulág, de azt nagyon is tudta, hogy nem lehet szabadon beszélnie és szabadon élnie, mert elviszik. (Sőt, elvihetik akár a semmiért is. Tudta, látta.)
Amiket megszámozva felsoroltál, azokból az 1. igaz, a 2. nagyrészt igaz (hosszú), a 3.-ról nem tudok mit mondani, mert még nem néztem bele az új médiatörvény-tervezetbe. Pdf-ben letöltve már megvan. Ha nem is olvasom végig (közel 200 oldal), azért majd belenézek (pl. ami a blogokra vonatkozik, azt biztos).
@tanarseged ur: Szerintem a blogokra semmi sem vonatkozik. A Vincent azonnal külföldi szerverre kerül ha mégis, de ez nem fog megtörténni.
@tanarseged ur: Bocs, tényleg nem érzem magam sértve, ez egy módszertani probléma amit meg is értek. De valamit azokban a másik tudományokban is kezdeni kell az ilyen kérdésekkel.
Amúgy az operacionalizálás kapcsán én két dologra gondoltam:
1. Mondjuk 70-80 évvel ezelőtti vagy még régebbi problémák, itt már nincs esély interjúzni
2. Az egyéb megnyilatkozások statisztikai felhasználhatóságát korlátozza, ha nincs minden érintettől ilyen anyagod (Elvégre akkor csak azokról tudsz valamit mondani, akiktől van valami kézzelfogható anyagod. Jó eséllyel lesz azoktól, akik aktívan közélnek, de ez nem zárja ki, hogy mások is politikailag elkötelezettek legyenek. Viszont ebben az esetben nagyjából az történik, hogy megnézed a politikailag elkötelezettekkel az történik-e ami a politikai elkötelezettekkel történni szokott. 🙂 Eléggé körkörösnek tűnik.)
Ez utóbbi az igazán nagy probléma minden történeti anyagnál, ha szakirányú igazgatás nem termelt megfelelő iratanyagot, ami egyúttal reprezentatív lenne, akkor apró, korlátozott érvényességű mintáid lesznek, amelyekből csak nagyon óvatos következtetéseket lehet levonni. (Én mondjuk szakmai szövegben, nem wolff nickként. a látszat ellenére nem is mennék annál tovább, hogy bizonyos jelek – itt következik a felsorolás – megengedik akár azt a következtetést is…)
A legtöbb ameddig el lehet jutni, az talán a bevett narratívák cáfolata, pl. a Bach-korszak „szenvedéstörténete” (a csehek és németek működtették a rendszert, a dacos passzív ellenállók viszont távol maradtak) gyorsan összeomlott, amikor megnézték egy-egy kerület és előd-utód megyéi közigazgatási karát. De ebből még nem tudjuk, mennyire befolyásolta a politika a rendszert, mennyire épült a társadalmi kapcsolati hálókra stb. csak azt tudjuk, hogy valami nincs rendjén a megfelelő társadalmi csoport saját narratívájával.
@jotunder: Bocs, de ez olyan, mintha azon kötözködnénk, hogy „koncentrációs tábor” vagy „haláltábor”. Mindegy. Amúgy a „GULAG” a felügyelő szervnek a rövidítése volt, valami „Glávnoje..” akármi. Nincs nálam a Robert Conquest-könyv Kolimáról, pedig abban szerepel az oda utazó amerikai küldöttség is, valami szenátor, akit a szovjetek teljesen bepaliztak. Az egyik Szolzsenyicin-regényben is szerepel a külföldi látogatókkal és az ő megtévesztésükkel kapcsolatos motívum. Ha jól emlékszem, „A pokol tornáca” c. regényben a „Buddha mosolya” c. fejezet, ami önmagában is zseniális novella.
@jotunder: Na, a Conquest-könyvem (azt hiszem, „Kolima: The Arctic Death Camps” volt a címe) nem tudom hova lett, de van wikipédia, tessék:
en.wikipedia.org/wiki/Gulag
@tanarseged ur: Szerintem egy vérbő populista kormány a blogokat leszarja, mert az úgyis az elitnek szól. Inkább megveszi kilóra az elit egy meghatározó részét, a többieket leszarja és arra figyel inkább, hogy az alacsony státuszúaknak kézreálló kommunikációs csatornákat uralja.
Amekkora elitellenesség van ebben az országban szvsz ez a stratégia, ha ügyesen csinálják ad nekik vagy két ciklust.
Kérdés, hogy mire.
@tanarseged ur: Ha nincs ismerősöd, és ő nem mondja el a személyes történetét, akkor te ma sem tudhatsz semmiről. Én amúgy a világon semmiről sem akarlak meggyőzni. A három pont a lényeg.
@Wolff:
1. Ja, én nem a 70-80 évvel ezelőttiekre gondoltam, hanem csak a rendszerváltás utánra, mondjuk különös tekintettel a 2010-es és mondjuk a 2002-es kormányváltás összehasonlítására. Az talán nem reménytelen.
2. Értem, hogy mi a gond. Tényleg nehéz téma, sok esetet talán „mikrotörténeti” megközelítéssel érdemes elemezni, persze akkor kisebb az általánosíthatóság. De azért, ha politológus vagy történész lennék és kapnék rá pénzt, nekivágnék. 🙂 (Amíg ki nem rúgnának? :-))
3. Szerintem a bevett narratívák cáfolata is óriási dolog, ha többet nem lehet elérni. Aki ezt kutatja és tényleg talál valamit, amit alá is lehet támasztani, annak nagy elismerés jár. Szvsz az ilyen történészi munka a legérdekesebb, de unnám megint a kedvenceimet (pl. David Glantz-et vagy Ungváryékat) hosszasan emlegetni. És minél közelebb vagyunk a mához, annál több a forrás. Csak a hozzáférés nehezebb sokszor.
@tanarseged ur: Volt egy Ki mit tud 1988-ban. Jazz-rock vagy milyen kategóriában indultam egy zongoristával. A Kolimai lágerről énekeltem el egy számot, amely amúgy egy szovjet himnusz parafrázis volt. Ja és egy bluest amelyben Nagy Imre megöléséről volt szó. És nem lett semmi bajom. Nem voltak boldogok, nagyon nem voltak boldogok. Amennyire tudom a zsűri továbbjutatott volna, de a pártbizottság közbelépett (zsüritag ezt mondta, ismert zenész). A bolgár táncegyüttessel és a Márait szavaló gyerekkel voltam egy selejtezőben. :)))) Lehet,hogy valahol van egy kazetta a hangommal.
@jotunder: Túl kevés ismerősöm van és túl kevés sztorit ismerek ahhoz, hogy állást foglaljak. A legbiztosabb sztori meg pont arról szól, hogy eleve ne is akarjon az ember ilyen helyen dolgozni, ha nem muszáj.
De mire való a sajtó, a blogok, a nyilvánosság? Nem emlékszem, hogy volna Esztergomban ismerősöm, évek óta nem is voltam Esztergomban, mégis eljutott hozzám a hír, amikor Meggyes Tamás polgármesterkedése alatt középiskolai tanárokat rúgtak ki. Elég ronda történet volt, és tele volt vele a sajtó.
1988, Ki mit tud: Nos, végül is lett „bajod”, pártutasításra nem juthattál tovább. Ami neked talán „semmi”, de ha komolyan énekes akartál volna lenni (és tovább tart a rendszer), akkor „valami” lett volna. Ja, és 1988-ban azért már elég puha volt a rendszer ahhoz, hogy a „személyi kultusz” időszakát (akkor így hívták, hehe) kritizálni lehessen, mondjuk a Nagy Imre-blues merészebb lehetett. De próbáltál volna meg mondjuk öt évvel korábban, 1983-ban arról énekelni, hogy Kádárnak mennie kell.
@tanarseged ur: Nem nagyon kellett ahhoz bátorság. 1988-ban már nem. 1983-ban nyilván nem mertem volna. Amúgy Orbánék SEM.
Kövér László:
„információs terrorizmusnak lehet minősíteni az ügyet, ha a kiszivárogtatás szándékos volt. A WikiLeaks-ügy azt is jelzi, bizony hozzá kell nyúlni az internetes hírközlés ellenőrizetlenségének tabujához, végig kell gondolni, miképpen lehet a hasonló eseteket megelőzni.”
Gondoltam, hogy lesz egy kis fosimosi a Fideszben. 🙂 Seressel ellentétben én bizony sokat várok az amerikai diplomáciai levelezések nyilvánosságra kerülésétől, ha információs terrorizmus, ha nem. Van néhány elvarratlan szál a múltunkban, amit a Pintér-Kövér-Polt csapat soha a büdös életben nem fog felfejteni.
Jó lenne tudni, mit gondolt az amerikai nagykövetség a Gripen-döntésről, az M-Telekom monenegroi és macedon vesztegetéseiről, a Strabag-ügyről és persze a MOL horvát terjeszkedéséről.
Ha kijön valami, ígérem, akkorákat fogunk rajta csámcsogni itt a blogon, hogy visszhangozni fog tőle Szalai jesszusmária fülhallgatója. :-))
nol.hu/lap/mo/20101213-elbocsatott_munkaugyis_vezetok
@Kettes: Podravka és Sanader ügyben van már kint egy távirat:
cablesearch.org/cable/view.php?id=10ZAGREB53&hl=Hungary
Nem februárra igérték Matolcsy mester következő ámokfutásának bejelentését?
Na annak előestéjén vehet magához Fleto fogkefét és meleg mackót.
@RAMBO: 2011-ben leszunk EU elnokok. Nagyon rosszul veheti ki magat. Most kell megcsinalniuk (most sem fogja nagyon jol kivenni magat)
Fentebb többek között szó esett a személycserékről, tisztogatásokról, melyek valamely mértékben minden váltásnál kisebb-nagyobb mértékben megtörténtek. Viszont, nem emlékszem, hogy az előzőek kapcsán ilyen leveleket kaptunk volna:
index.hu/gazdasag/magyar/2010/12/13/brusszelben_aggodnak_a_kormany_elbocsatasai_miatt/
@Pelso..:
Természetesen mindez azért van mert a Nemzeti Együttműködés kormánya nem a globális, nyugdíjtőzsdéző karvalytőke, hanem a magyar emberek érdekeit nézi és ezért az emberek pénzét az országból kitalicskázó spekulánsok mozgósították nemzetközi politikai kapcsolataikat.
@snakekiller23: Szerintem ehhez még hozzájön az is, hogy előre irigykednek a majdani sikereink miatt. Keserűen fognak ám nézni, amikor nálunk 5, 7, sőt 19 százalékos gazdasági növekedést csinálnak a matolcsysta reformok, ők meg be kell hogy érjék rongyos 3-4%-al.
@Pelso..: Nem vagyok biztos benne, hogy pont az eurokraták NFÜ-vel kapcsolatos aggodalmai miatt kellene magunknak is aggódnunk. Sokkal durvábbnak tűnik, amit fentebb linkelt be @Wolff: az elbocsátott munkaügyis vezetőkről. Vagy amit valahol feljebb Maroz írt arról, hogy vidéken akár egy óvodavezetői állás is „politikai állás” lehet. Vagy ami Esztergomban történt Meggyes alatt.
@tanarseged ur: Amit linkeltem, szerintem is csak egy jelzés a többi között. Egyébként meg úgy vélem, hogy a fűnyíróelv alkalmazása helyett a ténylegesen jó szakembereket inkább foglalkoztatni kellene, használva tapasztalataikat, -csak én gondolkodom ilyen faék egyszerűséggel.
Ami érthetetlen: az ilyen intézkedések sokkal inkább visszatetszést keltenek a közvélemény szemében, valahogy a saját erők gyors pozicionálása néha már rövid távú (egy ciklus) berendezkedést sejtet.
Ide is beteszem:
index.hu/gazdasag/magyar/2010/12/15/matolcsy_halallistajara_kerultek_a_koltsegvetesi_tanacs_szakertoi/
Azért a KT tipikusan úgy volt kitalálva, hogy egyszerű fogaskeréknek ez ne politikai állás legyen.
hvg.hu/itthon/20101215_egri_korhazvedok
Egy szakszervezeti vezető arról beszél, hogyan tudják kitúr a jelenlegi alkalmazottakat. És persze a politika hogyan segít ebben.
@Wolff: heol.hu/heves/kozelet/korhazvedok-ki-kell-vesni-az-embereket-a-korhazbol-349378
„Papcsák Ferenc közleményében konkrét ügyként más mellett megemlítette a Rákosi villa eladását. Ezzel kapcsolatban azt írta: többször is előfordult, hogy az eladásra szánt ingatlant az értékbecslők által meghatározotthoz képest 20-25 százalékkal kevesebbért adták el. Volt olyan, hogy egy ingatlant még 2008. januárjában 17 millió 300 ezer forintra értékeltek, majd 2009. decemberében ugyanaz a helyiség már 12 millió 168 ezer forintos eladási árral szerepelt az előterjesztésben, majd végül a vagyongazdálkodási bizottság 9 millió 500 ezer forintért adta el.”
Hmmm, vajon miért várta el Papcsák, hogy az ingatlanpiac összeomlása közepette ne essenek az árak?
@Kettes:
ezek az idióták nem tanultak a kuruc.info példájából??? hallottak legalább a godaddyről?
– Segítsen tisztázni azt a kérdést, hogy van-e Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló kezdeményezés a Legfőbb Ügyészségen.
– Van egy olyan ügy, amelyben érintett lehet egy mentelmi joggal rendelkező képviselő. Ez az ügy folyamatban van, a nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség végzi, és a Legfőbb Ügyészség Kiemelt Ügyek Főosztálya felügyeli. Ez akkor kerülhet az én asztalomra, amikor az egyes ügyészi fórumok többszörös ellenőrzés után úgy találják, hogy indítványt kell tenni a parlamentnek a mentelmi jog felfüggesztésére.
(Polt Peter, Magyar Hirlap)
@jotunder: Egyes ügyészi fórumok többszörös ellenőrzés után úgy találták:
index.hu/belfold/2011/04/29/gyurcsany_lemond_mentelmi_jogarol/
Végre van egy fit and proper, akarom mondani friss és fürge főügyészünk.
hvg.hu/itthon/20110429_megerkezett_legfobb_ugyesz_inditvanya_gyu#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2011_4_29
Van azért valami pikáns abban is, hogy az MSZ(M)P tagokkal büszkélkedő Schiffer család egyik fekete, vagy ökbáránya jelentette fel Gyurcsányt.