Most múlik
Tizenkét év után, végre történt valami. Egy negyvennégyezer lelkes csongrádi város polgármestere, akit nem is olyan nagyon régen biztos utolsónak gondoltak, establishment támogatás nélkül simán megnyerte az ellenzéki miniszterelnök-jelölt előválasztást. Egy szabadelvű konzervatív, mérsékelten jobboldali katolikus lesz az ellenzék vezére. Tágra kell nyílnia az Overton ablakoknak.
A féltudású magyar elit majd elmagyarázza a Facebookon, hogy MZP helytelenül használ bizonyos jelzős szerkezeteket, de már csak egymást fogják lájkolni. A fiatalokat nem érdeklik a harmincéves közhelyek.
Valami elmúlt. Nem tudom mi jön helyette, majd kiderül. Bármi történik, nekem holnap reggel is oda kell ülnöm az íróasztalom mellé a kis kockásfüzetemhez. És ha a kedves Olvasónak is van egy kis kockásfüzete, akkor javaslom, hogy ő is üljön oda az íróasztala mellé, mert senki nem fog odaülni helyette.
@ipartelep::
“Hát kb, semmi a bűnbanda köszönni fogja, és lop tovább zavartalanul. ”
Ezt miből vezetted le?
@excombo::
“Az itteni keménymag bojkottáltatni akarja az ellenzékkel a parlamenti választásokat.”
Lehet. Nem tudom, ki volna a “kemény mag” és mit akarna az ellenzékkel csináltatni, de nem emlékszem olyanra, aki az utóbbi időben ezt javasolta volna itt a fórumon. Ipartelep pl. épp most fejezte ki ezirányú szimpátiáját, de egyben azt is hogy nem hisz benne, és hogy más megoldást tartana hatékonynak.
Hiv.: @AdvocatusDiaboli:
Hát miből, miből… Hát az előzményből, a helyzetből. Abból, hogy az ellenzék bojkottot mond (megint csak, feltéve, de egyáltalán nem valószínűsítve ezt), és akkor azt a bojkott ugye miből fog állni? Hát kb. abból, hogy nem mennek be a Parlamentbe. Mi másból állhat egy ilyen politikai bojkott? Állhat pl. abból, hogy nem fizeted be az adóidat, nem ismered el az államot, nem veszel részt semmilyen hivatalos, az állammal kapcsolatos interakcióban? A mesében állhat ebből, a valóságban nem. A nép nem tudja (nem akarja, nem fogja) bojkottálni az államot, az ellenzéknél meg kimerül abban, hogy nem politizál hivatalosan. Oszt ennyi, a Kedves Beteg köszöni szépen, ő ettől még jól el lesz, sőt jobban. Ha a Junijó nevű sóhivatalnak véletlenül feltűnik is, hogy itt már csak egypárti parlament van (gyakorlatice most is az van, de nem tűnt fel nekik), és emiatt majd 15 év múlva hoznak egy határozatot, hogy nem küldenek több pénzt, az Egyes Számú Elkövetőt az sem fogja zavarni, hiszen azért egy közepesen fejlett (Föld-viszonylatban) 9,5 milliós ország kizsigerelésével még mindig jól el tudja majd tartani a kiccsaládot. Mert zsigerelni azt fog, abban a bojkott nem fogja megakadályozni.
A fentiek ellenére, én is bojkott-párti vagyok. Persze elsősorban, de psssszt! Dragunov-párti vagyok, de utána bojkott-párti. Választás-párti tulajdonképpen nem vagyok, csak ugye – lásd fentebb, a korábbi hsz.-t – azt most már sehogy sem lehet megakadályozni. De utána már tényleg bojkott következzen. (Nem irónia.)
@labrys:](#comment-313212) Formailag még demokrácia van kishazánkban. Formailag. 🙁 Ezért szerintem az összellenzéknek meg kell próbálnia a demokratikus nertelenítést. Ha ez nem sikerül (választási csalás, miazmás) akkor jöhet az ellenzéki parlamenti bojkott. 🙁 Mire elég? Vélelmezem semmire. 🙁
Szrgya Popvics és az utca szava? A vadon szavát Murdoch nyomozó Jack Londonnak adta. .-) Az utca szava marad nekünk? Remélem lesz más megoldás is.
Lényegében ötvenezer ember (fityisz tagság) és háromszor ennyi rokona ellopta az országot. Tolvajtól lopni nem szégyen. 1.
Azért van ennek egy kis nemzetközi, (na jó, hungarikurmra fogékony nemezettközi) nagypolitikai bája. 🙂 Nató tagként Putyin pincsi Szin csing peng pincsi pocak? Ezt meddig lehet folytatni?
Eutól sokat nem várok, de az álmoskönyv szerint az amikkal szembe menni? Hosszú távon nem nyerő. 🙂
Vagy ha mégis, akkor tévedtem. 🙁
Majd meglátjuk.
[@vattablz:](#comment-313210 Nem tudom. Nekem egyre inkább az a benyomásom hogy Gyurcsány a múlt embere. Nem az őszödi beszéde miatt, vagy a mai beszólása miatt, hanem azért mert ő is csak egy az iparban – verseny szférában nem vagy alig dolgozott ex kictitkár. 🙁 Ahogy moszkovitya is. 🙁 Mindketten nullajancsik a szememben, DoKlá határeset, őt nem ismerem. Lehet hogy GyF is ott volt a fittelinában, vagy a momentanában és játszott még a motim is. 🙁 Elismerem, kerekítési különbözet az elmúlt 11 év ipari méretű rablásához képest, ami persze nem mentség, csak számszaki – úgy egyébként alapos különbség. 🙁 Na erre jó a képviselői mentesség?
MZP pedig bizonyított a verseny szférában. Amennyire én látom. 🙂
Nem állítom hogy szent ember MZP, de akár még lehet az is.
Pár napja még DoKle “híve” voltam, de a szimpátiám változott.
Úgy egyébként az orvosomnak, az antipatikusomnak a gyógyszerészének a véleményére hallgatok, a reklám is ezt mondja. :-O
https://444.hu/2021/10/23/toth-gabor-attila-az-alaptorveny-eltorlese
Ebben van pár rész, ami közelebb áll hozzám.
“A formalista tehát nem mutat kiutat.”
Ez az alapvető kritikám nekem is az arról az oldalról érkező levezetésekkel szemben. Mindamiatt, amit nekünk az alkotmány gyakorlatilag jelent, nem fogadhatom el, hogy jogilag nem lehet kifogásolni az alaptörvény létrejöttét és további alakítását, viszont kifogásolni lehet az érvényességének a megszüntetését. Azonkívül nem tartom a közbeszéd érdemi részének, ahol a jogász a csak az ő kezében meglévő szakmai ismeretet kizárólag a felvetések visszautasítására használja. Nem fogják tudni a jogilag nem képzett emberek úgy megfogalmazni a kérdést, hogy ő azt mondhassa rá, hogy jól van, ez már így helyes, és nem szabad fenntartanunk azt a felállást, hogy mi találgatunk, ő meg csóválja a fejét. Ezt nem megfelelően végzett szakmai munkának látom, hanem sarlatánságnak. A jog nem öncélú rendszer, a jognak a feladata ad értelmet, a legalapvetőbb feladat, mielőtt a többi feladatát egyáltalán elkezdhetné ellátni, a joguralom felszámolásából visszavezetni az országot a joguralom megvalósulásához – az adott körülmények között.
“alkotmányos demokrácia minimumát időlegesen helyreállító alkotmányozás.”
Abszolút. Én is mondtam már, ami egyáltalán nem érdekes, mert nem vagyok alkotmányjogász, de másrészt érdekes, mert ha egy laikusnak megtetszik, megtetszhet tízmilliónak is, ami az eredményesség feltétele.
“Amit viszont a formalista kínál, az nem köztes, nincsenek fokozatai: szerinte csak „háborúk, népirtó rezsimek uralkodása után” indokolt a „jogi atombombát” bevetni, vagyis az írott eljárási szabályoktól eltérni.”
De még egy formalista is el tud számolni 30 000-ig.
@allofarkucsillagnezo: Kössz a linket, én is most olvastam. Mondjuk szerintem is jogi kérdés, de nem alkotmányjogi, hanem büntetőjogi. 🙁 Probléma megoldva, terep aknamentesítve. 🙂 Hogy ennyi hely nincs is a börikben? Technikai részletkérdés.
“De még egy formalista is el tud számolni 30 000-ig.” ezt mondjuk nem értettem. 🙁
Kicsit más de témába vág. Pécsen is működött a hódmezővásárhelyi modell. 🙂 2/3-al. 🙂 2. éve eredménye alig ha jól értettem azonnalit. 🙁
https://azonnali.hu/cikk/20211023_pecs-into-pelda-lehet-marki-zay-peter-szamara
@rrdos:
30 000: azt akartam mondani hogy elmegy népirtó rezsimnek a ner a halálos covid-áldozatok kiemelkedően nagy száma miatt. nem lehet persze pontosan megmondani, mennyi lett volna (és lenne még) elkerülhető ugyanezekkel az anyagi és szakmai feltételekkel, ám egy humánus szándékú vezetés alatt, de nem látom, hogy le lehetne tagadni, hogy az ő haláluk az önkény miatt következett be
@allofarkucsillagnezo:
Értem már. Köszönöm. A 3. hullámig valóban hátulról voltunk az elsők között. 🙁 Talán a 4.-et jobban megússzuk, bár éppen a héten lódult meg nálunk a fertőzések száma. 🙁
Igen, elcseszett (elszabotált? szándékosan rosszul szervezett?) védekezés, 18-as ogy.választások elcsalása, … a bűnlajstromuk méretes. 🙁
Az megvan nektek, hogy Schmidt Mária gumikötéllel a derekán leveti magát a Terror Háza tetejéről? (Megfejtés: Bandzsi dzsamping…) Én így bojkottálom a rendszert.
@vattablz: 🙂
Én így ismertem. – Mi az? Átlag embernek gumival 5000 Ft, politikusnak gumi nélkül ingyenes?- ???-
Bungee jumping. 🙂
@rrdos: És ebben hol a szójáték?
@vattablz:
🙂 Igazad van, ebben nincs szójáték, de tehetek róla. 🙂
Szójáték? Jó játék. 🙂
Hm? Jó volt? 🙂
@vattablz:
én most hirtelen meggondolom magam!
szerintem ezt a mai állapotot még át lehetne fordítani rezsim- és választási bojkottba és nem is lenne hülyeség. MZP mint választott vezető beleáll, és elkezdi felsorolni az összes jogtalanságot és rendszertorzítást, amit a fidesz összehozott a választás körül, ajánlom a kedvencemet, amelyik a képviselőnkénti költést mutatja be, ahol nagyságrenddel több pénzbe, ráadásul részben közpénzbe került egy fideszes helyet lenyomni a választók torkán mint egy ellenzékit + a bizonyított konkrét csalásokat ( https://static1.squarespace.com/static/5af21db445776e329b9c7c66/t/5da066f8e0c308696ffc7857/1570793211108/Valasztasi_Rendellenessegek_OGYV2018+UnhackDemocracyEurope.pdf és https://www.nytimes.com/2018/04/09/world/europe/hungary-election-orban-fidesz.html például )
és kijelenti, hogy a rendszer nem alkalmas a szavazók akaratának a megismerésére.
most, hogy már egyben vagyunk, már lehetünk emellett is egyben, sőt, ehhez még a kutyák is csatlakoznának.
@allofarkucsillagnezo:
Úgy a feléig elolvastam linkedet. A 18-as ogy választás (nagyüzemi választási csalás) valóban más volt mint a korábbiak. 🙁
Kicsit máshonnan közelítettem meg és igen, ez a választás nem volt tiszta. 🙁 Olyan kulturáltan tudom leírni a “mocskosul sárost”. 🙁 Lehetek még hótt mata diplomata? 🙂 Magamat ajánlom.
http://h2o.ingyenweb.hu/keret.cgi?/tema/75.html
Csak mondom, hogy a 3 százalékos hibás szavazat az nagyon durva alul becslés, mert pl, az Eu-s választásokon a hibás szavazatok aránya ennek a hatoda volt. Fél százalék.
Tegnap elmúlt az amerikai – magyar barátság. 🙁
http://huppa.hu/szele-tamas-harcban-washingtonnal/
Szele Tamásnak pedig innen üzenem pocak összes beszéde fellelhető 2001 óta, a tegnapi pedig alábbi linken olvasható.
https://www.miniszterelnok.hu/orban-viktor-unnepi-beszede-az-1956-evi-forradalom-es-szabadsagharc-65-evfordulojan/
Kívülállóként egy lépcsőházi utógondolat: azzal ugye mindenki tisztában van, hogy az ún. „ellenzéki” előválasztás eredményei – különösen & főleg MZP győzelme – a választás technikai paramétereiből következtek, és nem az „ellenzéki” erők vagy az ellenzéki érzelmű szavazótáborok (potenciális szavazatszámok és -arányok) valós viszonyait tükrözik?
(Azaz értelmetlen a társadalomra – vagy a jövendő orbánista választásra – vonatkozóan nagy ívű következtetéseket levezetni belőlük.)
@labrys:
írd le idézőjel nélkül, hogy ellenzéki, és válaszolok 🙂
@allofarkucsillagnezo::
“szerintem ezt a mai állapotot még át lehetne fordítani rezsim- és választási bojkottba és nem is lenne hülyeség”
A bojkott utolsó esélyét az előválasztás játszotta el. Előválasztás helyett kellett volna ebben megegyezniük, és azt végigcsinálni, kikényszerítve egy elfogadható közjogi reformot a választáson való ellenzéki részvétel (tehát a legitimáció elismerése) feltételeként. Nemcsak tisztességesebb válsztási szabályokat kellett volna kikövetelni, hanem azt a néhány alapvető lépést is, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy alkotmányos válság nélkül tudjanak kormányozni, ha netán győznének.
Mostmár, az előválasztás után a bojkottnak sem esélyét, sem értelmét nem látom. Akkor lehetne talán bedobni, ha Orbán előjönne valamilyen új, az eddigieknél is ordasabb szabállyal. De nem látom, hogy mi lehetne az ami kiveri a biztosítékot, ha az eddigiek nem verték. És akkor sem sokat érne, mert legföljebb a mai szabályrendszert visszaállítását tudnák vele kikényszeríteni, hiszen ezt már elfogadták, erre építették az egész koalát. Orbán meg minek kínálna többet?
Az egész előválasztási cirkusz arra ment ki, hogy kiválasszák Orbán kihívóját a választáson. Nem a kocsma előtt, hanem a rendes, Orbán által kiírt és levezényelt országgyűlési választáson. MZP-t sem csak úgy általában emelték pajzsra, hanem jelöltként. Ő az az ember, aki legkevésbé állhat egy bojkott élére, mert azzal a saját legitimációját adná föl azonnal.
Szerintem a mai állapotot a mai ellenzék már nem tudja átfordítani semmibe. Kényszerpályán rohannak a falnak és vagy felkenődnek rá, vagy sikerrel áttörik, és a rájuk dőlő romok alatt véreznek el. Pedig lehetett volna másképp.
@allofarkucsillagnezo:: 😛
(Annyiban teljesen igazad van, hogy nagyon sok valódi ellenzéki is dolgozott, drukkolt és szavazott az előválasztáson. Óriási respekt nekik – nektek – ezért. Viszont maga az esemény…)
@labrys: 🙏
szóval sztem az MZP-hájpolás ma részben annak is szól, hogy praktikus úgy tudnunk, hogy mind fülig bele vagyunk zúgva, ez adja a legjobb esélyt, húzást. aki nincs belezúgva, az meg odafigyelt, és fel tudja mérni az érdekeit. és valamikor majd neki is szólunk ;))
@AdvocatusDiaboli:
“Akkor lehetne talán bedobni, ha Orbán előjönne valamilyen új, az eddigieknél is ordasabb szabállyal.”
kösz, mert pont ez járt a fejemben, emiatt írtam. szerintem nem csak friss vörös vonalakkal lehet mit kezdeni, sőt, inkább azt láttuk, hogy azokkal nem tudunk. és ehelyett ki lehetne jelenteni, hogy a vonal átlépése már réges-rég megtörtént. és most szólunk, mert most lett hangunk (közös vezetőnk, összemérhető támogatottságunk).
úgy tűnik, hogy ma nem igazán hiszek benne, hogy mit nem lehet. nehezemre esik bárminek az akadályát látni. közzéteszed, amit akarsz, és onnantól úgy van. mármint ha MZP kipöckölhette a többieket, akkor ugyanezt sok minden mással is meg lehet tenni, ami régebbi.
vagy hogy mondjam. ezen a választáson veszteni csak egyféleképpen lehet – odamész, nem nyered meg darabra, és nem állsz bele utána a kifogásolásba. és többféle módon is lehet nyerni.
@allofarkucsillagnezo::
Az, hogy bármit meg lehet tenni, nem jelenti azt, hogy mindent meg lehet tenni. Többféleképpen is lehetne nyerni (elvileg, de legalábbis próbálkozni), de nem szimultán: vagy így, vagy úgy. Például lehetett volna választani a bojkottot, esetleg polgári engedetlenséggel keverve. De lehet úgy is, hogy elfogadjuk a játékszabályokat, és választáson győzzük le a NER szabályai szerint (lehetőleg kétharmaddal, ha már…). Ezt választotta az koala. De lehetne kemény ellenállás is, országot megbénítva, autót borogatva-gyújtogatva, néhány gazembert komolyan megfosatva stb. Majdnem mindegy, de valamelyiket ki kell választani és ayt végig kell csinálni. Azt nem lehet, hogy egyszerre buzdítok a békés kampányolásra és a fegyveres felkelésre. Az sem jó, ha kéthetente váltok irányt, taktikát és narratívát. Hogy választunk egy közös jelöltet, aki aztán kijelenti, hogy nem indul mert bojkott. A sok irányváltást nem lehet követni, sem kommunikálni, csak hülyét csinálnának magukból. Persze az utóbbi megtörténhet irányváltás nélkül is…
@AdvocatusDiaboli:
mi vagyunk a lovagok, akik azt mondják, hogy ja mégse úgy 🙂
@allofarkucsillagnezo::
🙂
OMFG, bojkott mint reális eszköz. Annyi hatása lenne, mint annak, hogy Irán bojkottálja Izraelt sporteseményeken: őket magukat bántja, a kiszemelt célpontnak jó, mindenki mást meg nem érdekel. Akkor van értelme bojkottnak, ha ezzel valami egyéb eszköz/taktika támogatható: mondjuk kivonulsz a parlamentből és elkezded sulykolni, hogy aki bent van, az akasztófáravaló gazember, hogy a felkeléskor ne figyeljenek rájuk; vagy olyan választást bojkottálsz, aminek így nem lesz meg a minimális részvételi száma/aránya és ezzel tényleges jogi következményeket idézel elő (amik közben harsányan mutogathatsz az ellenfeledre, hogy mekkora mamlasz már, hogy a következő választáson jobb pozícióban legyél). Ha most tavasszal vagy 3 évvel ezelőtt vagy 7 évvel ezelőtt az ellenzékiek nem mennek el szavazni, akkor full fideszes parlament van, és ha valakinek külföldön feltűnik, hogy mintha nem lenne itt minden a legnagyobb rendben, akkor jogosan széttárhatja a kezét a külügyminiszter, hogy hát itt megvolt a lehetőség, nem éltek vele, állampolgári joguk hülyének lenni. Erre mégis ki fog beleállni abba, hogy de igenis van gond?
Szerintem Európában mindaddig, amíg egy hatalmon lévő párt/koalíció/kormány/akármi hajlandó elbábozni, hogy demokrácia van ÉS a többi ország is úgy viselkedik, mint akik ezt elhiszik, addig muszáj ebben a díszletben játszani minden ellenzéki szereplőnek. Vagy a megfelelő társadalmi támogatottságban (passzivitásban) bízva ki lehet robbantani egy erőszakos forradalmat, ami a szokásos egészségügyi kockázatokkal jár, viszont siker esetén a konszolidációt is elég elbábozni jó ideig. Magyarország egyszerűen nincs akkora tényező, hogy bárki nyíltan és félreérthetetlenül beavatkozzon, amíg úgy lehet tenni, mintha…
\
Én a ténylegesen ellenzéki erők lényegében teljes megsemmisülésére számítanék egy demokratikus díszletek között előadott bojkott következményeként, ahogy @GHermann: kommentárs is utalt rá. Bármikor lehet tucatnyi kamuellenzéki pártot gründolni, azokat sikeresen elindítani és néhány képviselőjüket bejuttatni a parlamentbe.
\
Vagy ezen pályán győz az ellenzék vagy el kell érniük, hogy uniós szinten mondják ki, hogy az Orbán-kormány illegitim és nincs velük semmilyen együttműködés, amíg valódi, demokratikus választások nem lesznek.
Mivel Orbán szó szerint tetszése szerinti törvényeket hozathat, illetve hagyhat figyelmen kívül, az orbáni rezsim orbáni törvényei által megszabott és az orbáni intézmények által biztosított keretben lebonyolított orbáni választásokon az ellenzék értelemszerűen semmilyen módon sem nyerhet.
.
A „semmilyen módon nem nyerés”, azaz az automatikus, elkerülhetetlen, a rendszer felépítéséből adódó és a rendszer által (nem véletlenül) kikövetelt „ellenzéki” kudarc alapvetően kétféle módon manifesztálódhat:
.
A) Valószínűbb forgatókönyv: a kifejezetten erre a célra kiépített orbáni rendszer (az orbáni alkotmánybíróság, orbáni ügyészség, orbáni jogalkotás, orbáni erőszakszervezetek, titkosszolgálatok & focihuligánok, nagy volumenű/rendszerszintű orbáni választási csalások, a gazdasági és egzisztenciális ellehetetlenítés orbáni hivatalai és eszközei, az orbáni kézben lévő önkormányzatok és oligarchák, a szinte totális orbáni propaganda stb., stb., stb.) rendeltetésének megfelelően működik, és az „ellenzék” a 2022-es orbáni választásokon (is) épp olyan arányban „jut” majd be a parlamentbe, ami ahhoz elég, hogy a külföld és a belföld szemében legitimálja az Orbán-rezsimet.
De persze a parlamentbe engedett „ellenzék” továbbra is csak jelképes funkcióval bír majd, és ahogy az előző tíz évben, úgy a jövőben sem lesz képes semmilyen érdemi politikai tevékenységet folytatni. Ahogy mindaddig, úgy a 2022-es választások után sem lesz képes módosítani vagy javítani, pláne megakadályozni vagy semlegesíteni egyetlen orbáni törvényt vagy szándékot sem. (Lásd még az „őfelsége ellenzéke” avagy „putyinista parlamenti »ellenzék«”, valamint „kollaboránsok” címszavak alatt.)
.
.
B) Kevésbé valószínű forgatókönyv: a kifejezetten erre a célra kiépített orbáni rendszer az orbáni rezsim lényegét adódó kontraszelektív folyamatok következtében (vulgo: a rezsim annyira káderizálódik, hogy már csalni sem képes hatékonyan) az általa szándékoltnál nagyobb arányban juttatja be a parlamentbe az „ellenzéket”.
.
Ekkor a vészforgatókönyv lép életbe, és a magánosított, pontosabban orbánosított magyar állam, gazdaság & intézmények – az „ellenzék” számára adott távon felszámolhatatlan árnyékhatalomként – a béna kacsa szerepébe kényszeríti az esetleges parlamenti többséget. Ez természetesen az „ellenzék” (valószínűleg előrehozott választások formájában bekövetkező) bukásához, illetve egy még az előzőeknél is jóval nagyobb mértékben megerősödött Orbán-rezsim visszatéréséhez vezet.
.
(A ’kétharmados „ellenzéki” győzelem’, illetve ’a marslakók leszállnak és megmentik Magyarországot’ jellegű agyalágyult vágyálmokra ebben a hozzászólásban nem térek ki.)
Mivel körülbelül 6-7 éve az aktuális választások apropóján mindig le szoktam írni a fentieket, már meglehetős rutinnal rendelkezem a potenciális kifogások & „ellenérvek” terén. Ezért a fölösleges köröket megelőzendő engedtessék meg pár megjegyzés.
.
Unom már őket, ezért nem fogok reagálni a következő típusú „érvekre”:
.
~ ’vannak csodafegyvereink, csak egyelőre nem áruljuk el, hogy milyenek’
~ ’csak akkor tiltakozz a használhatatlan & értelmetlen stratégiánk ellen, ha te személyesen meg tudod nyerni a választást/meg tudod dönteni az Orbán-rezsimet!’
~ ’te háborút és patakvért akarsz!’
~ ’ha defetista módon makacsul csak azt hajtogatod, hogy ha beleugrunk a kútba, akkor bele is fogunk fulladni, akkor te és a hozzád hasonlók lesznek az oka, ha beleugorva tényleg belefulladunk!’
~ ’tudjuk, hogy azonos (sőt kedvezőbb) feltételek mellett eddig mindig kudarcot vallott az örökmozgó építése, de majd most! Most aztán tényleg sikerülni fog!’
.
És hogy legyen egy pozitív állításom is: igenis léteznek módszerek a diktatúrák megdöntésére. (Lásd az Otport, illetve a narancsos/tulipános/rózsás/stb. „forradalmakat”.)
P.s.: ha jól tudom, egyedül Hadházy nem esküdött fel az orbáni alaptörvényre. QED.
@GHermann::
“OMFG, bojkott mint reális eszköz”: Tudsz reálisabbat?
Az én értelmezésem szerint Orbán nem belpolitikai okokból tart még mindig választásokat. Neki semmi szüksége rá, anélkül is ellenne. Az ellenzéke nem kényszerítene ki ilyesmit (ezt kb. olyan bizonyossággal állíthatom, mint te azt, hogy a bojkott nem működne), a saját híveinek meg talán még imponálna is, ha nem szarakodnának ilyesmivel (az ellenzék fogja be a pofáját, ne ugráljon). Ők amúgy sem látják a különbséget egy nemzeti inzultáció és egy szabad, titkos választás között.
Orbánnak a külső legitimáció fenntartása miatt van szüksége a szabad válsztások látszatának fenntartására. Ennek legfontosabb eleme az ellenzék önkéntes és lelkes részvétele. A bojkott ezt akadályozná és ezzel Orbán külső legitimációját ásná alá.
A fentieket természetesen nem bizonyítani, ahogy te sem azt, hogy nem működne. Azt viszont tudom, hogy az a néhány cikk ami az előválasztás kapcsán megjelenik mind azt üzeni, hogy Magyarország működő demokrácia (pedig nem az), az ellenzék pedig lelkesen készül hogy a választáson Orbánt legyőzve átvegye a kormányzást (pedig nem tudja átvenni, nem lesz képes kormányozni).
@AdvocatusDiaboli:
A Szabad Európán vannak jobban észnél levő cikkek, pl.: https://www.szabadeuropa.hu/a/a-valasztasok-tisztasaga-i-resz-a-fo-veszely-maga-a-valasztasi-torveny/31522963.html meg a 2. része ennek.
Különben én azt gondolom, hogy nem a bojkott vagy a részvétel a különbség, hanem bármelyiknek a kommunikációja. Nem post-truthba akarok átmenni, hanem csak azt hangsúlyoznám, hogy azt azért tévedés hinni, hogy a tettek önmagukért beszélnek – a tettek percepciója mondja ki az utolsó szót. Európában és Amerikában sztem már nem fognak Orbánnak hinni, annak az időnek vége. De automatikusan az ellenzék álláspontját sem fogják felkapni, azért nekünk is tenni kell.
Vagyis én nem úgy látom a sorrendet, mint @Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw:, hogy meg kell várnunk az uniós álláspont kiforrását, hanem nekünk kell határozottan képviselni és ragaszkodni hozzá. Bármi is az: hogy nem veszünk részt a cirkuszban, a “free but unfair” választásokon, vagy hogy részt veszünk, tudván nyitott szemmel, hogy mibe megyünk bele – én ezt a kettőt tartom jónak. A mostanit, ahol kisebb hangsúlyt kap az egész választási helyzet képtelensége, nem tartom jónak, szerintem lenne rá mód, hogy az elszántság fenntartásával vagy akár fokozásával sikerüljön beszélni erről.
@labrys:
Az ellenzéket azért tartom ellenzéknek, vagyis az ellenzéki választókat képviselő pártoknak, mert ki lehetett végül követelni tőlük, amit az ellenzéki választók többsége akart. Szerintem ennél jobb nem lesz és nincs is elvileg sem. A képviselők képviselnek, ez másik műfaj, mint a népvezér, amelyik utat mutat és megteremti az igényt arra, ahogy ő látja jónak. Mondjuk szeretik magukat annak láttatni, de nem azok, hanem azt csinálják, amit hallanak tőlünk.
@labrys: erre a gyönyörű disclaimerre, for the record, a hallgatás nem beleegyezés. Sapienti sat.
@AdvocatusDiaboli: Én ennél idealistább vagyok, szerintem a legtöbb ember nem tudná könnyen magáévá tenni a “nincsenek választások” állapotot az “are we the baddies?” felvetődése nélkül, és ha a rendőrök jelentős része nem megy bele, akkor ez komoly működőképességi gond. Ugyanakkor abban egyetértünk, hogy leginkább kifele fontos a választás tisztaságának a demonstrálása; ehhez viszont kamuellenzék bőven elég, és hadd kérdezzem meg még egyszer, ki lenne az, aki egy ilyen bojkott esetén beleállna a dologba, nem pedig szégyenlősen félrenézne és a formális jellegekre mutatva nem piszkálná a lényegüket? Észak-Koreában olyan szuper legitimációja van Kim Jong Un-nak, hogy kintről senki nem kérdőjelezi meg, vagy csak senki nem akar belecsapni a lecsóba egyéb (Kína), magától a vezetőtől teljesen független okok miatt?
Ami pedig a reális eszközöket illeti: kezdjük azzal, hogy minden szavazókörbe kell legalább 2 db ellenzéki szavazószámláló. Ez nem semlegesíti a kampányköltési különbségeket meg a mozgósítási listát, de legalább a korlátlan eredményátírást akadályozza.
@GHermann:](#comment-313271):
Észak-Korea érdekes példa. Nem EU tagállam, van nukleáris fegyvere és csak rövid és nagyon jól védhető szárazföldi határral rendelkezik. így nincs megfelelési kényszer. Szegény Orbán csak álmodhat ilyenről. Mondjuk valamelyest kárpótolja az EU-s támogatás, de azért el kell játszania a demokratát.
Én arra utaltam, hogy ha lenne igazi ellenzék, amelyik alapjában utasítaná el Orbán egyoldalúan kialakított rendszerét és tényleg le akarná csarélni valami tisztességes és igazságos rendszerre, akkor az nem a választással pdóbálkozna. Illetve csak azután próbálkozna ilyesmivel, miután más eszközökkel (köztük bojkottal) kikényszerített egy viszonylag tisztességes versenyhelyzetet. A rendszerváltásnál is előbb egyeztek meg a szabályokban, utána volt a választás.
@AdvocatusDiaboli:
“…A rendszerváltásnál is előbb egyeztek meg a szabályokban, utána volt a választás.”
Teljesen más helyzet. A kommunista egypártrendszer támogatottsága 89-ben lényegében elenyésző volt.
Amikor előjön a bojkott stb. téma akkor először azzal kéne szembenézni, hogy ma Magyarországon egy teljesen demokratikus választás esetén is valós esélye lenne a fityesznek nyerni. Tehát tudomásul kéne venni, hogy a fityeszt tömegek támogatják, nem csak pár arc akinek a cége fityeszes kamumegrendelésből él, meg néhány fasiszta. Ha ez megvan akkor kell azon gondolkodni mennyire reális a bojkott olyan esetekben amikor nem egy marginális kisebbség erőszakkal megvalósított uralma ellen van bevetve hatalmas többségi támogatással, hanem az egyik 50% bojkottálja a másikat? Valamiért az ellenzéki megmondóembereknek nem nagyon megy annak a feldolgozása, hogy egy csomó ember támogatja a jelenlegi kormányt…
@muaddib00:: “A kommunista egypártrendszer támogatottsága 89-ben lényegében elenyésző volt.” :-DDD. Te hol éltél ’89-ben??? De komolyan: tősgyökeres pestinek akarod eladni, hogy zöld a villamos? Eszem megáll… :-/
A rendszer gazdaságilag volt már fenntarthatatlan. Ha a szürke eminenciások (lásd még “reformkommerek”, később “hatalomátmentők”) nem kezdeményezik a rendszerváltást (SZJA, GT… az előkészítás már ’86-87 környékén folyt, legalábbis Sárközy nálunk járva már ’87-ben tényként kezelte), az áldott magyar népe, míg a világ világ és két nap, elheverészett volna a kádári langyos vízben. Csakhát muszáj volt lépni, mert senki nem állta már a fűtésszámlát.
És most tkp. visszakapták a kádári langyos vizüket (nem kell a duma: visszakapták! kicsit máshogy, kicsit más, kicsit minőségibb (na jah, fejlődünk) árnyalatban (kockalak és vikkendház… helyett laposteve, Horvát tengerpart meg ájfón…), de visszakapták!). A nyugati gazdasági integrációnak köszönhetően, az ország messze nem élhetetlen (Kádár idején sem volt az). Ergo, amíg az alcsúti bolsi meg nem murdel (vagy vészesen el nem véggyengül; ld. Kádár), marad a rezsim. Mert abban a társadalomban csak belső kezdeményezéssel lehet szétszedni. Ugyanúgy, mint ’89-ben. Addigra valamivel nagyobb lesz a magyar “társadalmi tudat” behozandó hátránya a nyugatival szemben, addig valamivel többen pusztulnak meg az eü leépülése miatt, több tehetség vész el a bolsi oktatási “reformban” (akinek semmije sincs, annyit is ér), de kicsire nem adunk. Mindezt elmossa majd az idő, mint eső a könnyeket (RIP Rutger Hauer).
“egy csomó ember támogatja a jelenlegi kormányt” Nincs is ezzel semmi baj. Mo. kitakarodik az EU-ból, és az európai adófizetők pénzének dézsmálása helyett, üzleti alapon folytatjuk a békés egymás mellett élést, oszt jónapot. Nincs harag.
@ijontichy:
Kevesebb mint 4%-ot kapott az mszmp 90-ben. Még az mszp-vel együtt sem kaptak 15%-ot. Magyarázd már meg légyszi, hogy az emberek tulajdonképpen imádták a kommunizmust tömegesen. Az, hogy a szerették a kommunizmust számodra egyenlő azzal, hogy nem tetszettek forradalmat csinálni más téma.
@muaddib00::
Legitimáció, legitimáció, illegitimáció, legitimáció… melyik iskolában is zsolozmázzák ezt elkékülő szájszéllel?… ja, megvan! a fityesziskolában.
“Kevesebb mint 4%-ot kapott az mszmp 90-ben. Még az mszp-vel együtt sem kaptak 15%-ot.” Valami hiányzik a képből (ha már nem tetszettünk forradalmat csinálni)… tudom már! hogy a vitya félkézzel, féllábon (egy kedélyes délutánon) kikergette a ruszkikat, megdöntötte a rezsimet, delejes pillantásával rávette gorbit, hogy fogja vissza a két ebet, eriket, meg csaucsaut (bakker, lehet, hogy a csau kap egy kis haladékot a megdöglésig, ha jöhettek volna Mo-ra egy kis r̶e̶n̶d̶c̶s̶i̶n̶á̶l̶á̶s̶r̶a̶ segélynyújtásra?), engedélyezte a pártalapítást!!! (különben nehezen kaphatott volna a két említett párt! 4+x %-ot, max az mszmp meg a hazafias népfront), és nagy jóságában még a pária mszmp-nek is megengedte, hogy induljon… igen ez kimaradt a meséből, de valóban szóra sem érdemes apróság :-). Ja és nem, nem volt az ország 98.31415%-a nyomokban enyhe rózsaszín (aki nem, azt kábé az egész országban névről ismertük), á dehogy. Olyan nobilitások sem léptek be lastminute a Pártba! mint martonyi és kuszaszem elvtik, az első szabadon választott Parlament későbbi doyenje sem hívta fel a tartótisztjét, hogy tényleg lehet-e pártot alapítani, és kizárólag valami ármány (s nem Freud-i elszólás) okán maradt benn szigorútekintetű sólyompubi első Alkotmányában a “köztársasági elnök nem lehet a Párt tagja” passzus. Ja. Így már stimmt – nagyjából!
Na szóval: Mo. elhúz az EU-ból, és az európai adófizetők pénzének dézsmálását lezárva, inkább üzleti alapra helyezve a hangsúlyt, folytatjuk a békés egymás mellett élést, oszt jónapot. Jobb az ilyesmit mielőbb lerendezni, mielőtt még harag, meg sértődés lesz belőle. A klubtagság nem kötelező, és a legutóbbi “taggyúlés” (EP-választás) eredménye arra utal, hogy a szabályzaton nem kívánunk változtatni (és egyfene, akkor felőlem a villamos is lehet zöld).
@muaddib00:](#comment-313287):
89-ben éppen másfelé lengett az inga. Ha annyira elutasítottak lettek volna, akkor négy év múlva nem szavazták volna őket vissza a hatalomba.
De fontosabb, hogy a te 15%-od a szabad választás eredményein alapul. Nem az azt megelőző választási eredményt idézed, ami közelebb volt a 100%-hoz.
A vita nem a támogatottságról szól, hanem a választási rendszerről.
Aminek az lenne a legfontosabb célja, hogy a programok támogatottságát mérje és hitelesítse, ami legitimációt ad a többségnek a kormányzáshoz. Erre az orbáni választási rendszer nem alkalmas.
Az általad ‘kommunistának’ (nem volt az) nevezett diktatúrát (az volt) úgy bontották le, hogy előbb kényszerítették ki az elfogadható szabályrendszert (hogy legyen tisztességes a megmérettetés és utána a hatalomváltás) és utána választottak. Nem fordítva. Az a szabályrendszer egészen 2010-ig működött is. A kormányokat le lehetett váltani (egy kivételével le is váltották) és azok mindig rendben átadták a hatalmat. Itt is volt egy kivétel, mert éppen Orbán 2002-ben megkérdőjelezte a győztes legitimációját (‘a haza nem lehet ellenzékben’), ami önmagában elég kellett volna legyen, hogy örökre eltűnjön a hatalomból. (Vélelmezem, hogy a vereségére adott reakciója nélkül Gyurcsány sem tudott volna újrázni: sokan szavaztak Orbán ellen orrbefogva, csak hogy vissza ne jöjjön).
1989-ben az ellenzéki pártok nem informális előválasztáson próbálták eldönteni, hogy kik induljanak a Hazafias Népfront jelöléséért, hanem kialkudtak egy rendszert, ahol erre nem volt szükségük. Most sem önként kellett volna egymás ellen harcolniuk, hogy eldöntsék melyik leamortizált jelölt indulhasson a fasiszta (mert az) önkény (mert az) által kreált akadálypályán.
@AdvocatusDiaboli:
Nagyon is fontos dolog a támogatottság. Ugyanis nem árt tisztában lenni vele, hogy ha nem nagy többség támogatja a bojkottot akkor az inkább nevetséges, mint hasznos. Sőt akiknek itt netán mániája az erőszakos hatalomátvétel, azoknak sem árt tisztában lenni vele, hogy a szélesebb néptömegek támogatása nélkül azt úgy nevezik, hogy puccs. Akkor is ha nem demokratikus rendszert vált le.
Így hódította meg a Fidesz állampopulizmusa a vidéki Magyarországot
@AdvocatusDiaboli:: A kommerek egykori 98+%-a, meg vitya 2/3-a ugyanarról a tőről fakad. Méz és korbács. Aki erőt tud felmutatni, ahhoz sokan húznak. Márpedig erőt vitya tudott felmutatni, az addigra elfoglalt és Wehrmacht szervezettségű fideszre alapozva (a legitimációhoz persze jól jött, hogy az egykori fidesz, a rendszerváltás emblematikus pártja), míg gyurcsányék a zsák bolhaszerű maszop-szadeszszel a háttérben nem.
Akárhogy is, a f̶a̶l̶u̶v̶é̶g̶i̶ ̶k̶o̶r̶c̶s̶m̶a̶ magyar vidék megkapta áhított “gáziját” (ld. még: “Janibá’ “), legyen vele boldog.
Ami MZP-t illeti: a felesből kétharmados “álmok” veszélyesek. Ez a jogászpárt- és kormány terepe, nem jó ott csatázni. Különösen egy ilyen ingatag koalával a háttérben. Például nagyon nem jó, hogy P̶i̶s̶z̶k̶o̶s̶ ̶F̶r̶e̶d̶ vitya elkezdte Jakab Pétert szeretni. Na mindegy, ez a jövő zenéje, amihez előbb választást kéne nyerni :-/.