Most múlik
Tizenkét év után, végre történt valami. Egy negyvennégyezer lelkes csongrádi város polgármestere, akit nem is olyan nagyon régen biztos utolsónak gondoltak, establishment támogatás nélkül simán megnyerte az ellenzéki miniszterelnök-jelölt előválasztást. Egy szabadelvű konzervatív, mérsékelten jobboldali katolikus lesz az ellenzék vezére. Tágra kell nyílnia az Overton ablakoknak.
A féltudású magyar elit majd elmagyarázza a Facebookon, hogy MZP helytelenül használ bizonyos jelzős szerkezeteket, de már csak egymást fogják lájkolni. A fiatalokat nem érdeklik a harmincéves közhelyek.
Valami elmúlt. Nem tudom mi jön helyette, majd kiderül. Bármi történik, nekem holnap reggel is oda kell ülnöm az íróasztalom mellé a kis kockásfüzetemhez. És ha a kedves Olvasónak is van egy kis kockásfüzete, akkor javaslom, hogy ő is üljön oda az íróasztala mellé, mert senki nem fog odaülni helyette.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16528881-67d8fde76c7cc' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16528881&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16528881-67d8fde76c7cc&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16528881-67d8fde76c7cc' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
most hosszú leszek, bocs (meg néha ugrálnak a gondolataim, még nincs összeszedve).
szóval sokat járok tumblira, mandira, 444, hvg stb, és nagyok sokan meg vannak győződve arról, hogy MZP nem való miniszterelnöknek. Erről próbálnak meggyőzni a fideszhívők, és erről próbálnak meggyőzni a baloldaliak. az indok az, hogy csak.
Amit nem látnak át (be), az az, hogy megjelent egy szélesebb tömeg, amelyik valós rendszerváltást, rendszerváltozást akar. Jól látják, hogy Orbánnak mennie kell, ugyanakkor felmerült a valós igény, hogy a régi, balos gárdának is. A polgármesterválasztáson Karácsony és MZP volt az egyik előfutára ennek a jelenségnek, kettejük közül MZP beslisszolt az oldalparton.
Az indoklás többször az, hogy MZP jobboldali. Hogy MZP konzervatív. hát igen. A gond az, hogy Orbán még jobboldalibb. annyira jobboldali, hogy a jobbik (az ex-jobbik, a szélsőjobboldali jobbik) is tőle kilométerekre van BALRA. Nyíltan még nem fasiszta diktatúra van, de az emberei keményen dolgoznak rajta. Tehát az ellenzék baloldali. Igen Orbánhoz képest. ÉS igen, ha jön egy konzervatív jobboldali, az is balra van OV-tól és a fidesztől. És igen, ez az összefogás szükséges, hogy kipaterolja OV-t a hatalomból egyszer s mindenkorra.
A fidesz/orbán gyűlöli MZP-t. Keresztény, hívő, templomba járó keresztény, ami a fideszes potentátokról nem mondható el. Mintaapa (na jó, néha felpofozza a gyerekeit, de HÉT gyereket nem lehet másképp kordában tartani), ami nem mondható el a fideszes/orbanista vezetésről. sem. konzervatív értékrendje van, nem kedveli az oligarchákat, nem kedveli amúgy a baloldalt, szóval minden megvan benne, ami szavazókat (akár a fideszes szavazókat is) maga mögé állíthatja. Emellett jó eséllyel (mivel eddig nem számoltak vele) nincs a fidesz/orbán kezében semmi, amivel zsarolhatná vagy megfoghatná, esetileg felhasználhatná ellene a kampányban.
Marad a retorika, és a tények.
Marad a fidesz/orbán személyes varázsa (Most múlik pontosan).
És hogy lássuk, mennyire nem számoltak vele, és mennyire komoly a helyzet, arról beszéljenek a számok. a fidesz/orbán arra építette fel a kampányát, hogy gyurcsány/karácsony. Karácsony kiugrott. Na jó, akkor gyurcsány/dobrev. Dobrev kihullott. Rogán vasárnap dél óta ott áll a Karmelitákban letolt gatyával, hogy most mi legyen.
És gyurcsány (nem, nem a karmelitákban, hanem odahaza) szintén. Felépített egy szép kampányt, hogy akkor Klára oldalán belovagol – és akkor jön MZP, aki mögé feláll az ország, és közli Ő IS, hogy StopGyurcsány. Mivel az összefogás erről szólt, hogy lesz egy Kiválasztott, kénytelen lesz elfogadni, kénytelen lesz MZP szekerét tolni a választásokig – azzal a fennálló veszéllyel, hogy listán kerülhet csak be a parlamentbe.
Érdekes időknek nézünk elébe.
a legpozitívabb verzió -szerintem- az, hogy MZP kicsivel több, mint 50%+1-el megnyeri a választásokat. Dobrev nem ül be a parlamentbe, marad az EU-ban, GYF bennmarad, OV meg ellenzékbe vonulva tesz keresztbe az új kormánynak, ahol tud.
A legrosszabb, hogy…
…nem, nem akarok legrosszabb verzióról hallani. Öreg vagyok ahhoz, hogy külföldre kelljen költöznöm, túl sok minden köt ide.
perverzió, tudom, de egyszerűen tűkön ülök, hogy a Tónipropaganda Művek hogyan óhajt fogást találni MZP-n.
Ha már slágerlista: Let It Be.
A résztvevőknek eddig, minden bicsaklás és morgolódásom ellenére maxiriszpekt.
Féltudású magyar elit: meghallgattam Tölgyessy „helyzetelemzését” a Partizánon, szánalom.
@apokalipszistmost:: Rosszabbul élünk, mint négy éve 🙁 Ja, bocs, az most nem jó… 😉
Amúgy már kezdik a piszkoskodást Hódmezővásárhelyen az önkormányzatban… Monnyon le…
Minden volt már egyszer. Az is, hogy „a fiatalokat nem érdeklik a harmincéves közhelyek.” Sőt a százévesek sem. Egy bizonyos Kövér László mondta a rendszerváltás körül, hogy ezt a népi / urbánus dolgot ők már meg is haladták.
@apokalipszistmost Nem kell hozzá különösebb kreativitás:
1. Gyurcsányshow
2. Meg lesz vádolva szélsőjobboldalisággal is. Ennek a lényege, hogy megbontsák az ellenzéki egységet. Nyilvánvalóan az utóbbi elemhez most a FIDESZ ráállított egy rakat elemzőt, hogy túrják fel MZP múltját.
Alapvetően, ha nem sírna az egyik szemem, akkor ez a demokrácia ünnepe lenne. Egyszerűen azért, mert MZP-t bázisdemokrácia, tehát a szimpla népakarat építette fel. Ugyanis adott volt egy politikai brand, amit tolt, ugyanakkor az egyetlen érdemi népszerűsítési csatornája az internet volt. Egyben ez mutatja, hogy ma már mennyire fontos csatorna a net. Ugyanakkor ennek a sötét oldala az, hogy a hagyományos médiát fogyasztó millióknak viszont fogalma sincs MZP-ről, hiszen a hagyományos média döntő része FIDESZ kézben van.
Attól tartok, itt néhányan túl korán isznak a medve bőrére… MZP pedig túl sok Napóleon életrajzot olvasott. Vagy én. De igazat kell adnom Jótündérnek. Történt valami, és mostanában ez is valami.
@medve1978:
plussz az alvo ugynokok mindenutt, korrupt szoci es egyeb parthaverok, a szavazasi csalas orosz peldakepunk nyoman….. de en is drukkolok. ezt az oberon vagy milyen ablakot viktor nyitotta rank. 🙂
@outis58
https://en.wikipedia.org/wiki/Overton_window
(a magyar wiki csonkolása nem kiindulópont)
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_P._Overton
Gipsz Jakab normál ellenzéki kapiskálja, hogy Orbán leváltásához a jelenlegi ellenzéki népboldogítók elzavarásán vezet az út
Azon nagyon tudnék kacagni, ha a fityisz be se jutna a parlamentbe 22-ben. 🙂 Mentesség mentesen? 🙂 Gondfelhővel terhesen? 🙂
Kérdés hogy az ellenzéki koala megmarad-e az ogy. választásokig? A kékfarkúkutyákról tudjukkik és állítólag ők viszont bejutnának. 🙁 Ha lesznek választások meglátjuk. 🙂
Hol itt a probléma? Progresszívként, alterbalos zöldként, miegymásként kiválóan lehet élni egy „szabadelvű konzervatív, mérsékelten jobboldali katolikus” miniszterelnök alatt. Hisz Merkel is pont ilyen volt, nem? (Oké, ő evangélikus volt, akkor vegyük Helmut Kohlt).
Hehhh, értetlenkedtem, hogy hogy volt, amikor a Republikánus Pártot elfoglalta Trump. És azóta is tartja fogva.
Mondjuk, nálunk nincs Capitolium.
„Akkor elárulom, író úr. Lófasz fog itt folyni, nem acél.”
@poszt: én most elég sok mindent nem így látok.
„végre történt valami” – helyeslem és támogatom (de facto is) az előválasztás alapeszméjét, azaz hogy a politikai erők kvázi a közakarat megtestesüléseként állítsák össze a képviseletért sorompóba szálló választási koalíciót. efelé nagy lépést tett az előválasztás. azon voltak szervezők és részvevők, hogy így legyen, és ez nekem személy szerint elég.
nem tudom hogyan lehetett volna reprezentatívabbra kerekíteni a főszereplő (a nép) részvételét. ténynek látszik, hogy most egy jobban eleresztett hangadó réteg akarata érvényesült, amely élt sokszoros helyzeti előnyével. egyszerűen brutális különbségek vannnak. heti hét napon keresztül reggeltől estig nyitva tartó, könnyen elérhető szavazókörök, illetve az internetes jártasság és gyorsa hozzáférés egyfelől. másfelől (ez volt a teljes felsorolás). budapesten és pest megyében adták le a a második forduló szavazatainak csaknem felét (306 ezer, 45.3%, mzp pedig a szavazatainak a felét – 49.9% – kapta innen).
a „fiatalok döntöttek” felkapott sztereotípia lett. én személy szerint a moszkva téren (ahol a szavazás nem jelentéktelen hányada zajlódott) naponta kétszer vágtam át gyalog mindkét fordulónál délelőtt és kora délután, de nem láttam különösebb ifjúsági rohamot (itt az első két sajtófotó, amit hirtelenében találtam: https://nepszava.hu/i/16/10/1/1331264.jpg, https://assets.4cdn.hu/kraken/7eaUl4r5Lp4L1FCrIs.jpeg). a „fiatalokon” valószínűleg az mzp durva online fölénye mögé vélelmezett ifjú szavazókat értik (134 ezer online szavazat dobrev 38 ezrével szemben). a fiatal digitálisok szemben az odakozmált papírrágó vén analógokkal. van azonban itt egy érdekes „momentum”. a legtöbb online szavazat budapesten született (46 ezer), utána váratlanul veszprém megye jön (sokkal népesebb megyéket toronymagasan megelőzve) mellbevágóan sok (33 ezer) online szavazattal (ez ott két és félszerese a személyesen leadottaknak), ezután jön a népes pest megye (22 ezer online szavazattal), és ezzel meg is van az összes leadott online szavazat ~60%-a. a többi 17 megyében pedig már lényegesen soványabb az online fölény (is). itt nekem nem a fiatalok lázadása sejlik, inkább egy sikeres momentumos mozgósítás.
ez a három kiugró helyszín (budapest, pest megye és veszprém megye), hozzávéve az mzp-nek hazai pálya csongrádot, már túlfedezi mzp szavazat többletét (250.7 ezer vs 143 ezer). a sokkal kiegyensúlyozottabb viszonyokat mutató többi 16 megye összegzését szűken dobrev nyerte (147 ezer vs 143 ezer). a történteket így nehéz országosan leváltásnak, elküldésnek látni. mzp budapesten és körzetében nagyot nyert, de karácsony leánynéven, az a korlátozott sugarú online föllángolás (a fiatalság) nekem egyelőre inkább hasonlít az internetadós nekibuzdulásra, mint valami olyasmire, amire a most nyertes mzp tartós háttérként építhet. a hódmezóvásárhelyi támogatása valódi, és neki szól. mzp egyelőre pusztán divatba jött, nagyon erős sajtó hátszele is volt, minden összejött, szóval, a franc se tudja mi lesz ebből.
ami a „féltudású magyar elitet” illeti, amennyire láttam, nagyon is megérezte az idők szavát, elkötelezetteb dékásokat leszámítva nem is nagyon találkoztam mzp-t bíráló platformot, pedig ok szerintem éppenséggel lehetett volna (nem a jelzős szerkezetei). a „taktikai szavazás” lelkes magyarázata (dobrevvel nem lehet, surprise) pedig teljesen elborított minden szegletet. nekem ez önmagában elég ízléstelen volt, „taktikai szavazásnak” éles választáson van helye másként legyőzhetetlen fenevaddal szemben, nem pedig egy ilyen típusú előválasztáson, ahol részben a viszonyok tisztázása, és az emberek szabad vélemény nyilvánítása az egyik fő cél. (végre. most múlik el, hogy a nagyfiúk megmondják mit választasz.) a „féltudású elit” nagyon is azon volt, hogy a butuskáknak, akik ízlésük, vagy szimpátiájuk szerint akartak ikszelni, elmagyarázza, mennyire felelőtlen dolog ez (árulás, you know), és miért felemelő és agyafúrt egy meglehetősen ellentétes nézeteid ellenében voksolni. a „féltudású elit” egy tetemes hányada erősen navigál a tiszták közé.
végül. a 853 ezer részvevő impozánsan hangzik, de két része van a dolognak. a a bő kétszázvalahányezer felbukkant új szavazó mellett (amit mindenki élénken találgatott, hogy honnan támadhattak) csaknem ugyanennyi ember, az első fordulóban résztvettek kábé harmada nem ment el a második fordulóra. azt a kérdést sehol sem láttam firtatni, hogy vajon miért.
@incze: Azzal egyetértek, hogy a féltudású elit most szépen átnavigált MZP mögé és hát ott lesznek majd, amikor a Skoda Superbeket osztják. 🙂 Vicces módon azért is, mert Márki-Zay is innen jön, tessék megnézni a PhD-ját és amit mond a gazdaságról, azt nyugodtan mondhatná bármelyik reformközgazdász 1994-ben. (Amúgy szerintem nincs ezzel semmi baj az ő esetében.)
Viszont a Veszprém megyei adat – akár az atloról szedted, akár az Előválasztás facebookról – hibás. Mindenhol máshol jóval kevesebb van 19310 a szóbeli közlésből. És ha összeadod az összes eredményt az Előválasztás facebookról (a facebook posztban közölteket), akkor 674833 érvényes szavazat az összeg, holott 655233 szerepel az országos eredményt megállapító jegyzőkönyvben. Az mondjuk jó kérdés, hogy az atlo miért nem futtat le egy szummát az adatokon, elkerülendő az ilyen meg az elgépelésből adódó hibákat.
@incze:
tök jó összegzés!
én is sokkal jobban örülök mindenestül, hogy ez megtörtént, mintha nem történt volna meg. ugyanakkor vannak panaszaim. a második fordulóban borzasztó volt látni, hogy azt a helyzetet, hogy a civilek odatették magukat és létrehozták az előválasztási infrastruktúrát, de egész onnan, hogy az igény és az ötlet is civil oldalról indult, és aztán a propagálás, pénzgyűjtés, megvalósítás, beletett munkaórák is mind a civil szervezetek és az ötletet támogató polgárok érdeme, a pártok frontemberei úgy használták ki, hogy a saját személyes egotripjüket élték meg.
azt a tíz éve fennálló megrendelést az ellenzéki politika felé, hogy össze kell adni a létező erőket, ők úgy fordították le, hogy a nép egy vezért kíván, aki képes összefogni a létező erőket. nem tudom, hogy mért, hogy tiszta önérdekből, vagy hogy egyszerűen minden pártpolitikus bolond, mert bekerül a pártpolitikába valahonnan, és onnantól kezdve elfelejti, hogy miről van szó, és a jelen szűk kis kor és környezet adottságát egyszerűen a politizálás alapadottságának hiszi.
és szépen ki is termelték a meglévőhöz hasonló diadalittasan önjáró vezető személyt a mindenki közül. nem mintha ugyanakkora baj lenne belőle, mint a mostaniból van, mert meg fogja próbálni kézhez szoktatni a pártokat és politikai nézetkülönbségeket, amiknek a sokszínűsége pont arra kellene, hogy ne szabaduljon el a hajóágyú, de nem fog sikerülni neki. az összefogás rombolásával fog zsarolni és vádolni mindenkit, aki nem enged szó nélkül, és valameddig el fog jutni ezzel, mielőtt minden borul. de jobb lesz nekünk azokon a romokon, mint most, úgyhogy megéri.
de elkerülhető lett volna, szerintem egyáltalán nem elkerülhetetlen. legalábbis ahogy én a közvélemény szabad szemmel levehető részét meg a közvélemény-kutatások eredményeit nézem, nem az a változást hozó különbség a támogatottságban, hogy ki testesíti meg az ellenzék vezetését, hanem az, hogy stratégiai szövetségben van-e az ellenzék. ezt a tanulságot és áttörést ígérő narratívát hekkelték meg a második fordulóban, és felteszem, hogy aki az első után erről elmaradt, az ezzel a keserű szájízzel maradt el.
ugyanakkor az egész összességében tényleg nyereség, nem veszteség, a civil oldal és a pártpolitika egymást megtaláló és támogató együttműködését már semmi nem csinálja vissza, erre lehet építkezni, csak kitartóan rágni kell a fülüket továbbra is. nem azt mondták, [insert name].
https://youtu.be/gENaWz4OOOM?t=197
@incze:: Igen. Ezeket a dolgokat még emészteni kell (a @wolff által említett esetleges adathibákat korrigálva). A mancs oldalán van egy hasonló cikk, érdemes elolvasni. Aszerint is Bp és az Internet döntö, míg a választáson a vidék fog.
@allofarkucsillagnezo: Azt azért érdemes tudni, hogy a pártok bőven 100 millió felett költöttek az előválasztásra és nem az aHang gyűjtötte össze, ami kellett rá. A sátrazók nagyobb része is pártaktivista volt. Ez nem a civilség diadala a pártok felett.
@incze:
A legjobb mozgósítása – ahogy már az első fordulóban is kiderült – a DK-nak volt pártszinten. Ez nem áll szemben azzal az állítással, hogy vidéken MZP jobban tud majd szavazatokat hozni, mint Dobrev Klára.
A DK vélhetően a hagyományos mozgósító technikákkal érte el a szavazóbázisát az első fordulóban. Béla hívja Gézát és e-mailt küld Misinek, hogy szavazzon, esetleg ír a facebook csoportba, ahol Imréné is látja. A második fordulóban valószínűleg ugyanezt tették. MZP viszont nem hagyományosan mozgósított, hanem az internetre hagyatkozott és lényegében emellett a Gyurcsányellenes protestszavazásra. A második fordulóban gyakorlatilag az történt, hogy a korábban egyéb jelöltekre való szavazásra mozgósított emberek döntöttek kit akarnak +a közelgő DK győzelem mozgósította az ellenzéki szavazóknak azt a politika iránt érdeklődő részét, amelyik inkább akadályát látja Dobrev Klárában a kormányváltásnak. Ez a rész láthatólag inkább Közép-Magyarországon található meg, ami az internetes elterjedtség miatt nem meglepő.
Ettől függetlenül, ha MZP „igazi” mozgósításba tud kezdeni és megjelenni hagyományos médiában is, akkor valószínűleg neki nagyobb lesz a mozgósítási potenciálja az eddig nem megszólítottak körében, mint Dobrev Klárának.
A féltudású elit legjobb lépése az, hogy ha beállnak MZP mellé és építik tovább a független szakértő, az érdekek egyesítője / Orbán legyőzője mítoszt. Ezt is fogják tenni, attól függetlenül, hogy a háttérben a DK nyilván már titokban arra gondol, hogy hogyan adja meg az alaphangot egy esetleges kormányváltás esetében.
@incze: Abban a gondolatmenetben, hogy „ha kivesszük Budapestet és Pest megyét (meg bónusznak Veszprémet is), akkor kicsivel Dobrev nyert, tehát MZP győzelme illuzórikus”; kissé problematikusnak érzem, hogy Budapest és Pest megye együtt az ország lakosságának kb. az egyharmadát teszi ki most is, meg jövő áprilisban is. Annak, hogy vidéken relatíve jobban szerepelt Dobrev, több oka is lehet amúgy: kisebb településeken az ingadozóbb szavazók alighanem nem akarták nyíltan vállalni, hogy előválasztanak, ill. sok településen nem volt szavazósátor (viszont áprilisban lesz szavazókör); ezek mind azt hozhatták, hogy csak a nagyon eltökélt ellenzéki szavazók mentek el szavazni.
Az pedig, hogy a fiatalok körében felfutóban van MZP, több jel is mutatja. Nézd meg, milyen volt az átlagéletkor az Ankertben, olvasd el, kik és miket posztolnak a youtube-on az MZP-vel készült videóinterjúk alá. Ja, és én is átvágok gyakran a Moszkva téren, és én bizony láttam fiatalokat sorban állni. Érteni nem értem, mit esznek a fiatalok MZP-n, de hát ki érti a fiatalokat? 🙂
@jotunder:
.
Kicsit off, de nem teljesen. MZP kereszténységének, sőt katolikusságának kapcsán érdemes elolvasni és háttérinfóként kezelni ezt a tudósítást. Kedvenced, Szilvay Gergely is szerepel benne, és még sokan mások.
.
https://kovaszkozosseg.hu/2021/10/18/merre-tovabb-kereszteny-konzervativizmus/?fbclid=IwAR0Sz9zmofLHRSmCQF6Hrz8-0EbhDn01hIIKvt_-lvyairrGcwZDNMXIzW8
.
@hakohen: pfejjj. (megnéztem….)
valamint: tegnap este már sötétedés után két zsenge korú ifjú (mint kiderült aligmúlt 18 évesek) csenget, hogyaszondja írjam alá a stopgyurcsány-stopakármit (egy tabletet lengettek, azon kellett volna aláírni, vagy alátétnek adták nekik?). Na ha felnőtt méret jön ezzel a kéréssel este a házunkhoz, akkor nem ismétlem el mit mondtam volna hova, de annyira kölykök voltak, hogy egy ideig csak hápogtam, a legtöbb kínai étteremben azonnal megsütöttek volna mandarin módra.
igyekeztem civilizáltan és semmiféle agresszív vagy érzelmi megközelítésben megérteni, hogy mi a szószt keresnek ebben ezek a kölykök, aztán egy elejtett félmondat kb. megsejtette velem, honnan fúj a szél: a srácok alighanem a hitgyüli szervezésében csengettek házról házra, a főhadiszállás ugye nincs sajna tőlünk messze, nagy önfegyelemmel csak a kapu becsukása után kértem az ottani főnök főnökét (illetve akit az illető annak mond…), hogy készítse mán ugyan azt a spéci üstöt (vagy a beutalót oda), most mán ifjúság megrontása mián is, hogy az ég nem szakad rája.
most ennyire majré van vagy ennyire pofátlanok….??
@wolff:
azt kicsit túltoltam
@wolff: igen, az átló adatait szedtem le.
a korrigált veszprémi adatokkal (a korábbi amúgy is teljesen érthetetlen volt) tisztább és egyszerűbb a kép: mzp akkorát nyert (kimagaslő részvétel mellett kimagasló arányban) budapesten meg pest megyében (ahol a karácsony-hatás meglehetős), és csongrádban (ahol otthon van, és talán botka baráti támogatása is erősen számított), hogy ez bőséggel elég volt a győzelemhez annak ellenére, hogy az ország maradékában (17 megye, a választónépesség bő kétharmada) sokkal kiegyenlítettebb részeredmények és kisebb részvétel mellett igen szűken, pár ezerrel dobrev nyert.
@steinerzsiga: nem neveztem illuzorikusnak mzp győzelmét, az nagyon is valóságos, az előválasztásnak megvoltak a szabályai, és ezek alapján mzp nyert. én csak a győzelemhez kapcsolódó narratívákban kételkedem (megindultak a fiatalok, itt vannak a tiszták, új kezdet, mittomén). egyáltalán semmiféle „országost” nem látok a kimenetelben. (és itt nem a következményeiről beszélek, hanem a történtekről.)
Ha az előválasztás eredménye az „ellenzékváltás”, akkor azért jegyezzük meg, hogy ebből a DK megerősödve jött ki.
Már az előzetes tárgyalásokból is (a legtöbb jelölés), az első fordulóból is (megnyert körzetek), sőt, a másodikból is, hiszen a DK jelöltje egyedül az ellenzéki szavazatok 43%-át szerezte meg, szemben a többi párt (minusz Jobbik és LMP) által támogatottal.
És ezek csak a mindenki által látható számok.
Aztán, vannak csak a pártok számára látható adatok, ami a szervezeti erőt mutatják. Erről kívülállóként fogalmam sincs, de a DK állítását, miszerint pl. a sátrak úgy működtek, hogy volt benne egy DKs és még valaki valahonnan, azt nem nagyon cáfolta senki.
És vannak, amit mindenki csak vélelmez, kivetít, keretez, pl. az előválasztás nem reprezentatív, mert a DK fanatikus szavazói torzítják, vagy megjöttek a fiatalok MZP mellé, meg a fideszesek a DK-t nyomták, ja, nem MZP-t, stb., stb., … Who cares, az eredmény egy 800 000+ fős közvéleménykutatás, így kellene kezelni.
Szóval, szerintem barátkozni kellene azzal a gondolattal is, hogy a nem orbánista ellenzék (messze) legnagyobb pártja a DK.
(Nem, nem, nem szavaztam a DK-ra, soha.)
Hiv.: @barki:
Miért, van orbánista ellenzék is? Azokat orbán-csicskáknak hívjuk ám, nem ellenzéknek. De ez mellékes most.
Ez az ellenzéki szavazás, a maga akárhány százezer szavazójával, nem volt reprezentatív arra nézve, hogy melyik az ellenzék legnagyobb pártja. Miért nem? Hát azért, mert a kisebb falvak lakosságának nagy része – akik pedig majd elmennek a rendes választáson szavazni – most nem szavazott. Miért nem szavaztak most? Hát azért nem, mert a falujukban nem volt szavazóhely, és csak ezért meg nem utaztak el abba a szomszédos városba, ahol meg volt. És persze azt valószínűsítjük, hogy a kis falvak ellenzéki szavazóinak megoszlása nem pont olyan, mint a városok ellenzéki szavazóié. Értsd: a kis falvakban arányában sokkal több jobbikos, és kevesebb DK-s, és Momentumos szavazó lesz.
De mindennek már úgysincs jelentősége, sőt egyenesen káros az ellenzéki összefogásra, ha most azon kezdenek rugózni, hogy melyikük milyen erős.
@ipartelep:: „Miért, van orbánista ellenzék is?” Jelenleg nincs, de igény az lenne rá ;-). Reméljük jövőre lesz :-D.
Lehet-e egyenlőségjelet húzni Gyurcsány és Orbán között? – Amerikai Népszava
„Legyünk óvatosak, amikor valaki egy kalap alá veszi a demokráciát és a diktatúrát, válogatás nélkül akarja leváltani az elmúlt 30 évet, egyenlőségjelet húz Gyurcsány és Orbán, az agresszor és az áldozat közé. Aki új időszámítást hirdet önmagától kezdve, az veszélyes ember. Tíz évig nem csináltak semmit, és most hisztérikusan szabadulnának Orbántól. Tetszettek volna kimenni az utcára és nem bemenni, amíg az Alkotmányt vissza nem állítja, a választási törvény meghamisítását vissza nem vonja, amíg nem kerülnek független emberek az Alkotmánybíróságba, stb..
Tetszettek volna bojkottálni a rendszert, amikor látni lehetett, hogy ez hova vezet. Nem az egyéni kis ügyeskedésekkel próbálkozni. Aztán, amikor már a szájig ér minden, akkor egy másik Orbánt maguk fölé emelnek, hogy ha másképp nem megy, akkor legyen egy vezér a baloldalon is. Egy jobboldali vezér. Kerül, amibe kerül. Hány költő írta már meg ezt karaktert, de semmi nem változik. Nem veszik észre, hogy az új messiás nem az ellenzéket váltja le, hanem csak azokat, akik nem hódolnak be neki. Orbán a demokráciát, az új messiás a demokratákat is leváltja. Gratulálunk!”
Ez a (kicsit hosszú) cikk vége, de érdemes elolvasni az egészet.
Hiv.: @netukki:
Nem eszik ilyen forrón azért. MZP még nagyon messze van attól, hogy orbán legyen. Ezzel felesleges riogatni, hiszen abból a rövid kis szakaszból, amit eddig látunk nála, és annak meghosszabításából, még nem látszik ez a végeredmény. Másfelől meg, egy vezetőválasztás óhatatlanul is pont arról szól, hogy azután ő lesz a góré. Ez volt a tétje a választásnak, és ha elfogadjuk ezt, akkor nem reklamálhatunk utólag, hogy hátde górét azért nem akartunk csinálni belőle. De, akartunk – abból aki nyer.
MZP-vel természetesen nem ez a baj. Hanem a nézetei, az ideológiája, a világlátása a problémás. Konkrétan az, hogy konzervatív, vallásos, és semennyire sem látszik rajta bármilyen baloldaliság sem. A fasiszta fidesz-bűnszervezethez képest persze balra áll, de az ellenzéken belül a jobb szélen. MZP 2010 ben a fidesz-bűnbandára szavazott, akkor, amikor már legalább 12 éve bizonyított volt (Kaya Ibrahim-ügy), hogy tolvaj bűnözők. A múltkor már kitárgyalt nézete a velejéig igazságtalan egykulcsos adórendszerről, elég világosan mutatott rá a rosszoldaliságára. És mi lesz a nagy vallásosságával, mi következik vajon abból? Tovább támogatja az egyházak általi iskolafoglalásokat, ideológiai agymosásokat, és lopásokat? Nem igazán lehet tudni, hogy mi lesz ebből. Csak az remélhető, hogy kompromisszumkész lesz, és az egész ellenzék szépen közösen fog kialakítani egy programot. Ha oda kerülnek ugye.
Az is világos, sokszor el lett már mondva, hogy a bűnszervezet ellen most az ördöggel is össze kell fogni. Majd aztán meg kell próbálni seggberúgni az ördögöt, de nem most. És MZP (még) nem ördög, a sok hendikepje ellenére sem.
MZP ezen a választáson, és a kampányában fullba nyomta a kretént (ami jellemzően, és szomorúan, sokaknak tetszett), és eme kis szereplése alatt kiderült róla, hogy éppenséggel pont ő lenne a legrosszabb, legalkalmatlanabb jelölt. Erre puff, pont őt választották meg. Nincs mit tenni már ez ügyben. Úgyhogy most az használna az ügynek (kell mondani?), ha szépen elfelejtenék a sérelmeiket, és azon gondolkodnának, hogy mit lehet tenni a közös ellenég ellen.
@ipartelep:
MZP fogott magának egy kampánytanácsadót, akit kurvára nem hatott meg, hogy itt egy ország küzd az életéért, és az most büszke az összes eszközre, amit bevetett:
https://444.hu/tldr/2021/10/20/az-embereknek-mindenhol-eleguk-van-a-kitenyesztett-politikusokbol
A jó hír az, hogy nem MZP maga ekkora fasz, mint ahogy kinézett, a rossz hír meg az, hogy nem bánja, ha azt csinálnak belőle, meg ő se nagyon érdekelt abban, hogy az országgal mi lesz. A cél szentesíti az eszközt, csak közben már az eszköz lett a cél. Az országnak nem egy bármilyen áron megválasztatott vezetőre van szüksége, hanem arra a képességre, hogy érdemben tudjon beszélni egymással, reprezentálni a vízióját, képviselni az érdekeit. Az emberek közötti nexusban is, horizontálisan, meg a vezetők és a nép közöttiben is, vertikálisan.
Nem gondolom, hogy a többi kampánycsapatban is ne lettek volna hasonlóan elvakult és gátlástalan figurák. Pontosan, ahogy a cikk elején másokra mutogatnak: mit bánja ez az arc meg a hozzá hasonlók, hogy miben tesznek kárt, mekkora munkában, hány évnyi tervben, miközben a saját csillaguk felível valami átmeneti diadalban.
Köpni kell.
Még mindig nem állunk rosszabbul, mint ahogy enélkül állnánk, de azért ezt nem kéne szó nélkül hagyni.
@ipartelep::
‘Az is világos, sokszor el lett már mondva, hogy a bűnszervezet ellen most az ördöggel is össze kell fogni. Majd aztán meg kell próbálni seggberúgni az ördögöt, de nem most. És MZP (még) nem ördög, a sok hendikepje ellenére sem.’
Ez szinte szó szerint így hangzott el 2010-ben, csak MZP helyett a Orbán állt, az ‘ördög’ meg ‘patásördög’ volt.
Egy közeli hozzátartozómmal vitatkoztam, aki szerint Gyurcsány volt a főgonosz (szemkilövetés, állami földcsere befektetőkkel, akik kaszinót akartak építeni a Velencei-tó mellett, de mégsem építettek, biztos volt más is a lajstromon, de már nem emlékszem). Orbán csak jobb lehet, ha meg nem, leváltjuk. Én próbáltam sorolni, miért nem jó ötlet. Akkor kaptam meg, hogy ő nem a patásördög, amivel nehéz volt vitatkoznom. Az illető azóta belátta, h rossz lóra tett, és elment előválasztani DK ellen. Közelebbről Karácsonyra (ezt tudom), aztán MZP lett belőle (ezt csak feltételezem, ha egyáltalán elment a 2. fordulóra).
Csak remélni tudom, h most kevésbé fog kiábrándulni.
@AdvocatusDiaboli: Ezt az ördöggel összefogni szöveget a DK-sok is mondogatták, amikor a Jobbik befogadásáról volt szó, és fordítva, a jobbikosok is Gyurcsányról. Úgyhogy erről ennyit.
Illetve nagyon könnyen lett Orbán-bérenc bárki, vagy kapta meg az „akkor alapíts pártot te, ha nem tetszik” szöveget a HVG kommentszekciójában is, ha bírálni merte az ellenzéket. (Pl. TóCsa már nem ment le ott se a kommentelők torkán.) Nincs sok idő a választásig, talán ezt a fél évet kibírják valahogy a DK-sok is, hogy most nem az ő szája ízük szerint mennek a dolgok. Én is szavaztam már DK-s jelöltre. Ez van.
Nagy riszpekt @ipartelep: kommentjének.
Hiv.: @allofarkucsillagnezo:
MZP-t nem 30 evre valasztjuk, hanem 4 evre. MZP levalthato lesz, ha nem tetszik. Sok tizezer karaktert lehetne irni a helyzetrol, de az en erzeseimet is leginkabb az oreg ur testesiti meg, aki azt mondta (gondolom latta mar mindenki a videot): sok mindenben nem ertek vele egyet, komoly vilagnezeti kulonbsegek vannak, de ezt a tetves mocskos geci rendszert valakinek meg kell dontenie!!
Az a helyzet, hogy az orszag beszorult orban segglyukaba, az egyik fele kurva jol erzi magat benne, mert folyamatosan be van tepve az ott terjengo es mindent beterito buztol, es soha nem akarja mar onnan kihuzni az ostoba fejet, a masik fele meg, akinek facsarja az orat a buz, nem talalja a kiutat, de leginkabb nem is keresi. Jaj, erre ne induljunk, nehogy egy masik segglyukba jussunk a vegen, jo lesz meg itt, ebben a mar ismeros es belakott segglyukban par evig (evtizedig)!
MZP nem a vegcel lesz, ahova el akarunk jutni, nem a nirvana, de lehetseges, hogy o fogja szetfesziteni a segglyukat, hogy vegre kitalaljunk, szivjunk a friss levegobol es tiszta fejjel kitalaljuk, hogy merre is tovabb. (btw nagyon nem hiszek a kormanyvaltas realitasaban, az allampart sokkal gatlastalanabb, mint amit az atlag orban ellenes allampolgar gondolna..)
Valamerre el kell indulni, meg kell tenni az elso lepest, hogy kitalaljunk.. Vagy maradjunk meg, es varjuk meg, mig elpatkol az irgalmatlan budos segglyuk tulajdonosa, mondjuk 20-30 ev mulva. Es az utana kovetkezo kaoszbol probaljunk valamit kihozni..
@thegaben86: ez az én képem is a helyzetről, csak én inkább amellett volnék, hogy ne próbáljuk meg egy egyelemű egyszerűségig lecsupaszítani az álláspontunkat: támogatom/nem támogatom, hanem férjen bele ennyi komplexitás, hogy „azért támogatom, mert orbánnál még ő is jobb, ami ugye nem egy magas mérce”.
kicsit hirtelen kizuttyant belőlem, ahogy tegnap mérgemben írtam, úgyhogy nem tértem ki pár részletre, de például szerintem amivel az összefogást el lehetett érni, az egy bizonyos mértékben egyenes hozzáállás és árnyalt gondolkozás/narratíva volt, és ez azt mutatja, hogy nincs szükség ezt feladni, hanem inkább az ennek a meghekkelésének kell továbbra is ellenállni a relatív/elérhető eredmény érdekében.
pont ahogy a hősünk is mondja a videón.
@allofarkucsillagnezo:
Szóval, ha jól veszem ki a szavaiból, akkor ha az ellenfél tesz dehonesztáló kijelentést, akkor az dehonesztáló és pánikra utal, ha mi teszünk dehonesztáló kijelentést, akkor az a tiszta igazság, egyébként meg marketing termék.
@ipartelep: Az ellenzéki összefogásban persze hogy igazad van, félelmem hogy pocak választáson nem leváltható. 🙁 Persze hogy csalni fog ahogy 18-ban is pofátlanul nagyot csaltak. Lejtős a pálya nagyon is és nem MZP-ék felé. 🙁 Persze ne legyen igazam.
@DarthVader:
ahogy mondod.
továbbá mostanáig fittyet hánytunk a hatpárti megegyezés követelményeire (mivel nem vagyunk a hat párt hahaha hanem a tiszta kívülálló), mostantól viszont, hogy a mi vezérünk ül a nyakán, POROSZOS FEGYELEM!
@allofarkucsillagnezo: nem igazán erre a hozzászólásodra, csak főleg neked: anélkül, hogy állást foglalnék – mert ahhoz hiányoznak azok a szaftos kérdések az interjúból, amiket vagy nem tettek fel (érthetetlen módon) vagy amiket ki kellett vágni -, értem és átérzem a csalódottságot meg a dûhös szomorúságot, amikor zsigert felülírja a kiszámolt stratégia, de ehhez azért ne felejtsük el többek között, hogy nem angyal vs sátán meccs volt, és pláne, hogy te is tapsolni fogsz (és igazad lesz), ha egy ennél sokkal jobban felturbózott, de még mindig szoftfinkelsteini akcióval esetleg a fáklyát is lenyomja tavasszal. Remélem, mindenki legalább megpróbálkozik azzal, hogy – hogy kedvencemnél maradjak – innen eljusson ide. És ha még akkor is, utána is fáj, szét lehet rúgni mindenki seggét, de csak utána, április után. És igen, poroszos fegyelem, anélkül nem fog menni. Alapvetően más és nehezen összehasonlítható a pre- és posztelőválasztási időszak.
@Podvinecz marsall:
mindenben lelkesen egyetértek – kivéve a belsejében az indoklás egyik részét: zsiger/stratégia, nem angyal/nem sátán, mert ezeket máshogy látom.
a videótanfolyam, amit kínálsz, meg egyenesen zseniális :))
de ezt nézd: https://www.facebook.com/szabadahang/posts/887357915246798?__tn__=-R
itt ennek a törekvésnek, ennek az országnak a másik arcát látjuk, itt ezen a csoportképen vidám puncstortát eszünk kétpofára, és még a tortamáz is édes a maszatos ujjainkon.
nem kócos hajú naivák ösztönből nekiugrottunk valaminek (egy egész kicsit én is a része voltam, így büszkén használhatom az első személy többest), hanem ez volt stratégia, ami eszköznek éppen olyan jó, mint célnak, azt használja következetesen, amit megerősíteni és amire a jövőben építeni akar. és így az is igaz, hogy mi nem aduk el a lelkünket az ördögnek, és azért nem, mert felismertük, hogy nem muszáj.
ezt vesd össze azzal, hogy vkiben pár hónapja felmerült, hogy őt tulajdonképpen izgatja a politika, és mi lenne, ha összedobna egy kampányt, aztán legfeljebb visszamegy az addigi életébe. és hogy ezt nem tehette volna meg, elő sem állt volna a helyzet, amibe beleotrombáskodhat, a mi munkánk és annak a hatékonyan tiszta módszerei nélkül.
az én állításom az, hogy ez a részlet nem volt szükséges az előválasztás sikeréhez, csak MZP eredményéhez, és összességében nem szolgálta az érdekeinket. de persze el tudom fogadni. csak hadd beszéljek róla.
mert az igazi fájdalmam nem is az, amit összehord hencegve borzasztó dolgokkal, hanem a fogadtatása a közbeszédben, hogy nem üvölt a kontraszt, mert az emberek fejében az van, hogy ez és csak ez a politika, hogy mocskos eszközökkel manipulálnak minket fentről.
@allofarkucsillagnezo: Értem, amit írsz, hogy az ellenzéki elitnek nem volt érdeke az előválasztás, és dicséretes is, hogy megcsinálták.
(1) De azért mégiscsak az derült ki, hogy eddig nem annyira sikerült az ellenzéki közvélemény elvárásáinak megfelelően politizálniuk. (És amúgy az is, hogy ha a Nagy Reménység Karácsony Gergelyt 1 hét alatt kiüti egy MZP, akkor nem biztos, hogy ő volt a megfelelő kiszemelt ember az orbáni gépezet ellen.)
(2) Ez a minimális önzetlenség / népnek beleszólás engedés, ami ahhoz kell, hogy Orbánt leváltsuk. Az itteni keménymag bojkottáltatni akarja az ellenzékkel a parlamenti választásokat. Ez ahhoz képest csak egy kis háziverseny volt.
@excombo:](#comment-313205)
én viszont nem értem, hogy miről beszélsz.
a MZP kampányszakembere által alkalmazott eszközök gyakorlatilag megakadályozták a választókat, hogy a számukra értékes információkat megismerhessék, az előválasztás idején az orbáni toposzokból és saját kútfőből összeállított értelmetlen zajjal telítették meg a sajtót.
ennek a tanulsága ellentétes azzal, mint amit tanulságnak nevezhetünk, ebből csak azt tudtuk meg, hogy igen, ez a módszer még mindig működik.
@allofarkucsillagnezo: Másképp látom. Az 1. forduló előtt mindenki megismert mindent, amit akart. Az MZP-Karácsony kötélhúzás mindkettejük megítélésének inkább ártott. Nem kell mindenhol az ármánykodást / választók ostobaságát látni: Még az elkötelezett ellenzékiek is úgy gondolták, hogy nagyobb esély van egy új arccal megverni Orbánt, mint Gyurcsány feleségével. És igen, az is benne van, hogy az ellenzékiek között sem mindenki szereti Gyurcsányt, ld. pl. Szily. Alapvetően ennyi történt szerintem. (Plusz MZP-t húzta fel az 1. fordulóban elért eredménye.) És el kellene fogadni.
Stop Karácsonyt lecserélték stop MZP-re, ennyike. 🙂 Közben megy a gyurcsányozás ezerrel, mintha még mindig „elefánt méretű patás ördög” lenne pedig mára inkább egér méretű marionett figurának látszik (számomra). Ezzel együtt az össz. ellenzéki összefogásnak azzal tenne a legtöbb jót, ha ritkán szólalna meg GyF.
Ha már arcot kell adni a DéKá-nak akkor szerintem inkább DoKlá a nyerőbb, de nagyon csodálnám ha nem volna senki más front-embernek való a DéKában.
@rrdos A DK Gyurcsány pártja. Tehát nem lehet ott senki frontember, csak előretolt bástya. Ha Gyurcsány megunja, a párt is szétesik. Azaz lehet ott esetleg valaki frontembernek való, csak éppen nem a dékában. Az emeszpé rosszabb, mert náluk már rég nincs vezér (talán Horn Gyula, de méginkább Kádár óta), mégsem tudnak megszúnni. Az apparátus valahogy továbbvergődik, ezt nevezik demokratikus pártéletnek. Egy pártnak vagy vezér kell, vagy zászló, ha már az ideológia idejétmúlttá vált. Márki-Zay tipikus zászló, aki vezér szeretne lenni.
@excombo:
én, mint azt említettem, elfogadom az eredményt, és emellett nem tartom fölöslegesnek hogy megvizsgáljuk, hogy ki mit tett érte, és megfogalmazzuk, hogy mi mit preferálunk. gondolj bele, hogy az egész ellenzéki közös indulás és előválasztás úgy állt elő, ahogy az a linkelt posztban is van, hogy akartuk és beszéltünk róla, és tettünk (na jó, ezt inkább a többiek) érte. nem azt a kort éljük, amikor érdemes beletörődni bármibe.
Cselek és csapdák
.
Orbán uralkodása az orbáni törvényeket betartva, az orbáni keretrendszert – például az orbáni választásokon való indulással – elfogadva nem szüntethető meg.
Más stratégiát KELL választani.
Hiv.: @labrys:
(1) Ez megint egy bicskanyitogató cikk. Azért az, mert ez is elmagyarázza, hogy az orbáni state capture nem szüntethető meg „jogilag”. Megkérdezném a szerzőtől: és akkor mi legyen Dadus? Se számonkérés, se vagyonelkobzás? A bűnbanda marad a nyílt színen, és látványosan élvezi az országtól ellopott vagyont? Mi erről a jogi álláspont?
(2) Én is azt tartom valószínűnek, hogy orbán állama választással nem váltható le. No de legyünk most az egyszer egy kicsit gyakorlatiasabbak. A jelen helyzetben, az ellenzék mostani felfokozott izgalmi állapotában mi legyen, mi a követendő, mi a helyes, és célszerű? Hűtsük le őket, hogy mi úgyis megmondtuk már régen, hogy orbán nem váltható le választáson, ne is próbálkozzatok, vissza minden, nem ér a nevetek (káposzta a fejetek – ez mondjuk igaz), még ma menjetek ki a Parlamentből, hirdessetek országos, sőt nemzeti ellenállást, aztán majd meglátjuk mi lesz? Ez lenne most a célszerű? Vagy, inkább az, hogy elmondjuk nekik (nem mintha hallgatnának ránk, de mi csakazértis elmondjuk), hogy hát ez már megint veszett fejsze nyelének tűnik, de bassza meg, ha már így alakult, akkor most utoljára, de teljes erővel, fussatok neki ennek. De nagyon kössétek fel a gatyát, mert ez tényleg az utolsó lehetőség (hogy halvány, azt nem szabad nekik mondani, mert elveszítik az önbizalmukat), és ha most is elcseszitek, akkor a történelem emlékezetében igen negatívan fogtok szerepelni.
Ezek persze csak elméleti felvetések, mert azt tudjuk, hogy mi lesz. Az ellenzék nem bojkottálja a választást, hanem biztosan neki fog futni. És ott persze valószínűleg elbukik, de ha még véletlenül nyer is, akkor sem nyer semmit, az állam addigra már fixen a bűnözők zsebében lesz.
Úgyhogy itt kevés jó kimenetel látszik. Sajnos a bojkott sem tűnik jó megoldásnak (bár nekem is az tetszik, és nyilván jobb megoldás, mint egy vesztes választáson való részvétel), mert ha bojkottot mondunk, abból mi lesz? Hát kb, semmi a bűnbanda köszönni fogja, és lop tovább zavartalanul. A bojkott is kevés lesz itt. Hogy mi nem lenne kevés, azt inkább nem írom le, de egy kis fantáziával mindenki el tudja képzelni.