A magyar tudomány esete a kultúrharccal
Eredeti szerző: jotunder
Palkovics László miniszter-akadémikus szerint csak koordinálni akarják a forrásokat, az akadémiai kutatási szabadságot semmi sem veszélyezteti.
Ne felejtsük el, hogy ugyanez a Palkovics mondta azt is, hogy a kormányzatnak nem célja a CEU ellehetetlenítése, kizárólag az átlátható körülmények megteremtése. Palkovics nagyjából az egyetlen valóban tehetséges ember Orbán környékén, képességeivel és teljesítményével kiemelkedik a nullajúliák közül, de akkor sem tud már nem hazudni, ha esetleg lenne benne valamennyi szándék az igazmondásra.
Palkovics egyetlen egy konkrétumról beszélt, arról, hogy szeretne üzleti célú kutatásokat is látni az akadémiai intézetekben. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól átvett hatáskörei és forrásai erre bőven adnak neki lehetőséget, ehhez nem kell az intézeti költségvetések felett rendelkeznie.
Az Akadémia elnökségének leveléből elég világosan kiderül, hogy itt nem a balliberális facebookértelmiség szokásos pörgéséről van szó. Azok a “red line”-ok, amelyeket az Akadémia felsorolt nem öncélú ellenzékieskedésre mutatnak, nem mintha nekem bármi bajom lenne az öncélú ellenzékieskedéssel. Az Akadémia nem vélt vagy valós kiváltságait védi, hanem a tudományos kutatás szabadságát.
Még az sem igaz, hogy Palkovicstól féltik a tudományos kutatás szabadságát, sokkal inkább attól a kádertől, aki azután másfél órával lesz miniszter, miután Palkovics László először jegyzi meg, hogy a finnugrisztikai kutatások betiltása és a hun-magyar-szíriuszi osztály létrehozása esetleg nem a legjobb ötlet.
Nyilván nem lesz semmiféle vita az Akadémia kéréseiről/követeléseiről, hiszen Orbán Viktor kikapcsolta a vitafunkciót a Magyarország nevű turmixgépen. Három napon belül jelenhetnek meg a kitudjahány.hu-n az első mocskolódó, fenyegető szövegek, a Szabad Nép cikkek a magyar tudomány sorosizálódásáról.
Amit az Akadémia akar, az csak annyi, hogy az alapkutatásokat az eddig mederben folytathassák az intézetekben, különösebb extra beavatkozás nélkül. Itt jegyzem meg, hogy Magyarország az európai tudományos grantokból majdnem annyit szerzett meg az elmúlt tizenpár évben, mint az összes többi posztszocialista ország együttvéve, és ebben oroszlánrésze volt az akadémiai intézeteknek (és persze a CEU-nak is).
Az Akadémia a következőket kérte: 1. egyelőre vonják vissza a költségvetés vonatkozó részét. 2. szálljon ki Palkovics az akadémiai intézetek közvetlen felügyeletéből (ez amúgy Alaptörvény-ellenes lenne) 3. ne csökkenjen a klasszikus bottom-up alapkutatásokra fordított összeg (ami egyáltalán nem magas GDP-arányosan). 4. ne avatkozzon bele az állam közvetlenül intézeti kutatási ügyekbe (ez is eléggé Alaptörvény-ellenesnek tűnik) 5. továbbra is valódi tudósok üljenek az értékelő testületekben (még szép) 6. különítsék el a pályázatokban az üzleti célú, termékfejlesztésre irányuló kutatások támogatását. Ezek alig nevezhetők követelésnek, inkább a természetes állapot rögzítéséről szólnak, semmi másról. Ettől még Palkovics nagyon komoly befolyással fog rendelkezni, mert azért a Nemzeti Kiválósági Programok nyerteseit személyesen fogja kiválasztani, és sok minden másra is komoly személyes befolyása lesz (értsd, Orbán Viktornak is komoly személyes befolyása lesz pár dologra, de ez ellen nem nagyon lehet mit tenni).
Ez lesz az egyik legfélelmetesebb hónap a magyar tudomány rendszerváltás utáni történetében. Eldől a CEU sorsa, és elképzelhető, hogy az Akadémia elnöksége arra kényszerül, hogy összehívja a rendkívüli közgyűlést. Orbán kétharmadával szemben Lovász Lokális Lemmája és Wolf-díja nem sokat ér. Ha Orbán el akarja tiporni az Akadémiát és el akarja üldözni a CEU-t az országból, akkor abban őt nem lehet megakadályozni. Igen, ennek beláthatatlan következményei lehetnek, egyetemisták, oktatók és kutatók ezreinek életét negatívan befolyásoló nemzetközi ellenlépések is vannak a lehetséges következmények között. A hosszabb távú hatás még borzasztóbb. A magyar felsőoktatás lassú kivéreztetése, az MTA intézeteinek meggyengítése és a CEU felszámolása borzalmas kárt jelentene ennek az országnak. Egy magyar Gloire-ban gondolkodó, valóban nacionalista miniszterelnök soha nem vetemedne ilyesmire.
@Pelso..: Hát, azt azért szerintem nem mondhatjuk, hogy a kormányerők valami szerencsétlen véletlen folytán értek el volna már harmadszor is nagyarányú győzelmet, és hogy egész mást érdemelne az ország. Valójában elég hű reprezentációja a rezsim a magyarságnak, legalábbis annak zömének, szóval ezzel nincs baj.
Olyat tutira nem fognak csinálni, hiszen az már red line lenne, és nagyon komoly következményekkel járna…
(bocsi, ez hülye vicc volt)
@Bogomil: ”az adófizetők pénzéből”…”különben a CEU-n végzett…stb. Aljas görények…
@Bogomil: MTA válasz a listázásra
index.hu/belfold/2018/06/20/mta_figyelo_valasz_rudas_tamas/
@nerángass: Ez kezdésnek jó, de kevés – nem lenne szabad, hogy ez a társadalomtudósok ügye maradjon.
Az EB elnöke informális migrációs és menekültügyi munkaértekezletet hívott össze Brüsszelbe, hét ország részvételével.
Orbánt nem hívták meg.
Európa befolyásos politikusa……?
Aki nem lép egyszerre…
444.hu/2018/06/20/tenyleg-kirugtak-orban-ellenes-tudomanyos-elit-szoszolojat-a-innovacios-hivatal-elerol
@Grrr: Hat, ez most egy kicsit off-topic, meglatjuk, mennyit bir el ez a komment szekcio.
Az eredeti igeret az volt, hogy 1. kb az utolso neuronig fogjak szuper-reszletesen szimulalni az agyat (de lagalabbis egy nagyon nagy reszet), 2. ebbol olyan mesterseges intelligencia lesz, hogy csak na. 1. Egyszeruen nem megvalosithato szamos elvi es gyakorlati ok miatt, 2. ami meg megvalosithato, abbol igy semmilyen intelligencia nem lesz. Ezt aztan atfazoniroztak (leginkabb kulso nyomas hatasara) egy “gyujtsunk minel tobb adatot az agyrol, es tegyuk ezeket be egy nagy adatbazisba” projektte, amivel nincs alapveto problema, csak nagyon sokba kerul, ahhoz kepest, hogy mennyit er, es ennek a palyazatnak az infrastrukturaja nem is igazan alkalmas erre — inkabb ugy erdemes ezt csinalni, ahogy a (privat finanszirozasu!) Allen Brain Institute teszi ezt Amerikaban. Raadasul mindezt valoszinuleg a resztvevok nagy resze es foleg a projekt (azota mar elmozditott) vezetoje, Henry Markram (egyebkent valaha elso osztalyu idegtudos) is pontosan tudta, tehat netto cinizmus volt ezt a nagyon jelentos penzt lenyulni.
Lasd meg pl itt:
http://www.neurofuture.eu/
http://www.nature.com/news/neuroscience-where-is-the-brain-in-the-human-brain-project-1.15803
@lmate: viszont rajottek, hogy milyen 11-dimenzios strukturak vannak az agyban. (smiley, es nem a kis boldog nevetoske)
@jotunder: Na ja. Ha legalabb arra rajottek volna.
Ossze kell hivni az MTA Etikai Bizottsagat, hogy megtargyalja a javaslatot P. akademikusi cimetol valo megfosztasarol es tagsaganak megszunteteserol – Szechenyi es MTA ellenes tevekenysege es magatartasa miatt. Az Etikai Bizottsag hatarozatat az Elnokseg keslekedes nelkul vegrehajtja.
@nerángass: aztán ezt is mondta, ami egészen különlegesen felháborító
24.hu/belfold/2018/06/21/heti-ket-napot-a-kormany-megrendelesere-dolgozhatnak-a-tudosok/
ókovács-effektusnak hívják a pszichológiában
Interjú Lovász Lászlóval:
– Egy olyan konstrukciót el tudna fogadni, amit sajtóértesülések szerint Rudas Tamás, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának igazgatója javasolt, hogy egy héten két napot foglalkozzanak a tudósok azzal, amit a kormány szeretne, aztán három napot azzal, ami az érdeklődési körükbe tartozik?
– Én egy ilyen szerkezetet el tudok fogadni, bár a két nap kicsit légből kapott szám
…
Lovász szerint őket is váratlan helyzet elé állították, és nem is látja értelmét az átalakításnak, de szerinte van még esély kompromisszumra, és jól is elsülhet a dolog.
index.hu/tudomany/2018/06/22/lovasz_laszlo_interju_mta_akademia_tudomanyfinanszirozas_palkovics_laszlo/
Nem először van már ilyen érzésem (és nem is csak az Akadémiával kapcsolatban, de most ennek van aktualitása), hogy milyen iszonyatosan röhejes, amikor én ötszázadik senkiként aggódom értük, meg a tudomány és a kutatás szabadságáért, miközben ők tulajdonképpen tök jól elvannak ezzel az egésszel – aki meg esetleg mégse, az majd elhúz/visszahúz egy normális országba (amit sokkal könnyebben és jobb feltételekkel tehet meg, mint például én)
De esküszöm, hogy most már tényleg ez volt az utolsó ilyen alkalom, és kizárólag a saját bőröm mentésére koncentrálok:)
@velőtanya: Ezek még mindig nem értették meg, hogy aki csak egy percre kölcsönadja a homokozólapátját a Viktornak, az legközelebb már a Viktortól bérelheti vissza a lapátot, ha még meglesz egyáltalán. A bankszövetség is el tudott fogadni egy ilyen megoldást, meg egy olyat is; aki alkudozik, az gyenge, aki gyenge azt el lehet pusztítani, akit el lehet, azt el is kell pusztítani. Aki az ő szabályaik szerint játszik, az vesztett.
@ámbátor:
Pontosan. Minden létező helyzetre igaz. Pl. mikor a múltkor a Kedves Vezető belengette, hogy csinálnának egy bevándorlásellenes pártszövetséget az EU-választásokra, egy pillanatra elméláztam azon, hogy az EPP vajon felül-e majd ennek a blöffnek is, és miért nem tanulják meg végre, hogy Orbánt kizárólag semmibe vevéssel, levegőnek nézéssel és szívlapáttal pofán veréssel lehet(ne) kezelni.
@lmate: Köszönöm, tanulságos!
hvg.hu/itthon/20180625_Elenken_el_a_korabbi_atveresek_emleke_az_akademikusokban__ezert_nem_biznak_Palkovicsban
444.hu/2018/06/28/az-allatorvostudomanyi-egyetem-szivesen-vinne-az-akademiatol-a-kutatointezetet
Az MTA helyét felszántják és Sótonyival behintik.
@netukki: Most miért, én is tudnék érveket sorakoztatni amellett, hogy az én Fusi-Musi Bt-m miért tudna mit kezdeni a SZTAKI-val. 🙂
@közösperonos átszállás: Nekem elég lenne a székház is.
@netukki: Stílszerűen egy dögkeselyű nevű állat jut az eszembe.
Jó reggelt Magyarország, jó reggelt MTA, jó reggelt tudósok!
“Palkovics László szerint az Orbán-kormány nem akarja államosítani a kutatást, de ő azért még egyszer átnézi a győztes pályázatokat is”
“Felfüggesztik azoknak a szerződéseknek a megkötését, amelyek alapján a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) február-márciusi kiírásában győztesnek nyilvánított kutatási pályázatokat kellene kifizetni – derül ki abból a levélből, amelyet Pálinkás József NKFIH-elnök küldött el pénteken a kutatóknak. A portálunk által megszerzett levél tanúsága szerint a leállás oka az, hogy az NKFIH júniusban a Palkovics László vezette Technológiai és Innovációs Minisztérium felügyelete alá került, anyagi kötelezettségvállalásra pedig csak előzetes miniszteri jóváhagyással kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy ha akarja, a miniszter felülbírálhatja a tudományos szakértői csoportok döntését.”
Ezekről a pályázatokról van szó:
● kutatási témapályázat (K_18),
● fiatal kutató által kezdeményezett kutatási témapályázat (FK_18),
● posztdoktori kiválósági program (PD_18)
● jelentős nemzetközi hatású, kiemelkedő eredményeket elért kutatócsoportok támogatása (KH_18),
● nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázat (NN_18),
● magyar-osztrák (ANN_18), és
● magyar-szlovén nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázat (SNN_18)
168ora.hu/itthon/palkovics-laszlo-szerint-az-orban-kormany-nem-akarja-allamositani-a-kutatast-de-o-azert-meg-egyszer-atnezi-a-gyoztes-palyazatokat-is-152272
Vajon ki bizonyul nerkompatibilisnek és ki nem?
@netukki: 2010-ben évekre leállították a már régen megkötött és rendben folyó K+F projektek teljesen szabályosan benyújtott elszámolásainak a kifizetését. Volt aki hónapokig, sőt egy éven túl is zsebből fizette legalább a legfontosabb embereit – akik közül sokan kifejezetten az adott projekt miatt jöttek vissza az országba – miközben fél- vagy negyedgőzzel a projektet is próbálták a víz felett tartani (folyamatosan átszervezve a folyamatokat és elhalasztva a nagyobb nem bérjellegű kifizetéseket), és persze teljesen leállítva a külső megbízásokat. Én akkor két nagy projektnek is bedolgoztam külsősként, úgyhogy eléggé húsba vágóan érintett a dolog, ezért legalább olyan súllyal számítom be a ner bűnei közé mint a szintén akkoriban zajló nyugdíjpénztári einstandot.
Aztán kegyúri alapon volt akinél utólag (évek múlva) nagyjából elsimultak legalább a pénzügyi problémák, és volt akinél kevésbé. De még az előbbi esetekben is hatalmas volt a kár, hiszen itt _innovációs_ projektekről volt szó, és azoknál 1-2-3 év csúszás például azt jelentheti, hogy valaki más megcsinálja, és akkor már nem innováció többé. Azt viszont mindenkinek az értésére adták, hogy aki bírósághoz fordul vagy más módon ugrabugrál, az többé az életben ne gondoljon bármire pályázni az országban. (És persze nem maradt el a szokásos nertipikus cinizmus se a történetből, mert amikor végre feloldották a befagyasztást, akkor meg elkezdték számon kérni a szerződésben leírt ütemezést és határidőket, amikkel nyilván mindenki hatalmas csúszásokban volt)
És minderről a közvélemény gyakorlatilag nem tud semmit, ugyanúgy az érintett néhány ezer ember belügye maradt, mint annyi minden akkor és azóta. Pedig lassan tényleg mindenki sorra kerül – sőt olykor már azok is, akik a régebbi disznóságoknál még a végrehajtók voltak – de a nyomai sincsenek meg semmiféle társadalmi szolidaritásnak, ahol legalább a konkrét nerkárosultak együtt valamiféle kritikus tömeget alkotnának. Aztán “amikor értem jöttek”, akkor mindenki ott áll magában.
A feljelentők nem pihennek:
tuzfalcsoport.blogstar.hu/2018/07/09/a-magyar-tudomanyos-akademia-es-a-politikai-elfogultsag-a-jogtudomanyi-intezet-titkai/55349/
@netukki:
A kedves kondukátor kijelölte az új ellenséget (nem jönnek azok a rohadt migránsok elegen, az a baj), az összes ős- és újkomcsi komisszár rohan felböfögni a — már rákosi idejéből ismerős — paneleket; ezért tartják őket.
@seol: Az MTA fölajánlhatná kompromisszumként Orbánnak, hogy ha nem veszi el a pénzét, hálából kifejleszt robotmigránsokat, amik az utcán ijeszgetnék a népet.
@netukki: ijeszTgetnék
@netukki:
Ez az, adj ötleteket, tudod, hogy jópár fideszgaland követi e kapitalistaláncoskutya-blogot. 🙂
(Nem is rossz amúgy, de a muszlimrobotok zsebeljék is ki a jónépet és minden este vigyék a zsákmányt a kondukátorpajtásnak — így talán el lehetne adni.)
@seol: Szépen alakul a projekt-terv. Beléjük lehetne programozni egy kis molesztálást, valamint a hajléktalanok (vagy az alaptörvény jövőbeli módosításainak megfelelő bármelyik szubpopuláció) begyűjtését is. Mivel állami hivatal által működtetett szerkentyűkről lenne szó, a “keresztény értékek védelme” funkció alapkövetelmény. Ez utóbbi programrésznek a muszlim-szubrutinnal való inkompatibilitása nem csekély gond, esetleg Németh Szilárdot fel lehetne kérni a probléma megoldására.
@netukki:
Kevés is az az 5 db/ félév!
az ötlet jó, s teljes lenne a foglakoztatas
meanwhile in Russia http://www.nature.com/articles/d41586-018-03066-y
@velőtanya: Aztaku
444.hu/2018/07/19/az-mta-fotitkara-szerint-a-kormany-beavatkozasa-olyan-hangulatot-teremthet-hogy-innen-menekulni-kell
@netukki: “A kutató nem tenyészthető, és nem lehet úgy bánni vele, mint egy háziállattal. Hogy rendszeres időközönként adjon tejet, tojjon tojást. Hagyni kell, hogy molyoljon, dolgozgasson.”
szerintem ezt kár volt a végére, a kutató ne dolgoz”gasson”. Nem is nagyon ismerek olyan (komoly) kutatót, aki csak úgy dolgozGAT, molyolGAT. Ez nagyon szarul hangzik és nekem is azokat a kollegákat juttatja eszembe akik szó szerint nem csinálnak semmit évtizedekig és itt az ismert esetek 100 százalékában _nem_ arról van szó, hogy na de bezzeg aztán valami világraszólót.
Nyilvánvalóan a kormány tervének kevés tudománypolitikai értelme van, netto hatalomfitogtatás, centralizálás, pénzlenyúlás. Ez nem viszi előre a hazai tudomány ügyét, sőt. Ebben a főtitkárnak tök igaza van. De valamiféle teljesítménymérésre szerintem szükség van, nem intézeti hanem individuális szinten, és ennek a jelentőségét nem lehet mindenféle adomákkal – az évtizedekig látszólag semmit nem csináló tudós hirtelen megvilágosodik és feltalálja a teleportot – elütni.
@harmadikszem: Az tényleg nem egy szerencsés fogalmazás*, legalábbis egy ilyen interjúban, és pláne jó vastagon kiemelve a szövegből, mert rögtön bele fognak csimpaszkodni a megadják – de az interjú összességében jó szerintem, és vannak benne fontos és eddig nem nagyon tárgyalt érvek is. Például arról, hogy még ha el is fogadnánk azt a zsdánovi érvelést, hogy az MTA csak olyasmit kutasson, ami az agymosó propagandával-csalással-miegyébbel is csak 49 százalékot kapott állampárt “értékrendjébe illik” (bármit is jelentsen ez), de például az annyira gyűlölt gender studies tag alatt néhány valóban egzotikusnak tűnő cím mellett elsősorban a megváltozott nemi szerepek és viselkedésformák társadalmi hatását vizsgálják, ami tényszerűen itt van a nyakunkon – akármilyen 19. századi hamis idillről ábrándozik a kádéenpé élcsapata – és minden épeszű ember számára az egyik legfontosabb kortárs társadalmi jelenség, bármit is gondol róla konkrétan valaki.
Másrészt viszont, bármennyire is nem szívesen basztatom Lovász Lászlót (főleg ezen a blogon), de elég komoly törésvonalat is jelez ez az interjú az Akadémián belül, mondjuk ehhez képest:
mta.hu/mta_hirei/lovasz-laszlo-a-budzse-elfogadasa-utan-folytatodhatnak-a-targyalasok-az-itm-mel-108898
(ez ugye az “előbb kifosztunk majd ungabunga, és akkor utána esetleg tárgyalhatunk” klasszikus nertipikus képlete, és mindenkit a földig aláztak eddig, aki belement ebbe a forgatókönyvbe)
*Ezt a szálat jobban fogta meg Szathmáry Eörs a maga intejújában, például olyan – szintén jól kiemelhető – mondatokkal, mint hogy “A jó alapkutatók egyébként napi 14 órát dolgoznak”
index.hu/tudomany/2018/07/10/szathmary_eors_interju_mta_elleni_tamadas
@velőtanya: Mondjuk amit a törésvonalról írtam, az lehet hogy elhamarkodott volt a teljes interjú elolvasása után – a 444 teljesen kihagyta az utolsó részt, ahol már szó sincs konfrontációról, amikor a sto gyélaty kérdése kerül szóba:
“Tisztázni kell, hogy az Akadémia egy ilyen helyzetben milyen munkakapcsolatot tud kialakítani az Innovációs és Technológiai Minisztériummal, mert az akkor optimális, ha kétoldalú…. Az Akadémia vezetésének van felelőssége az ott dolgozó összesen 5000 ember munkájáért: ha bedobja a gyeplőt a lovak közé, akkor lehet, hogy látványos dolgot cselekszik, de nem tesz jót senkinek. Tiltakozni sokféleképpen lehet, és nyilván van egy pont, amikor már nem marad más eszköz. De ezt a pontot most még nem látom”
Nem köll jósnak lenni ahhoz, hogy lássuk a jövőt.
A szomorút.
“Folytatja az MTA elleni hadjáratát a kormány. A legújabb Magyar Közlönyben az olvasható, hogy változik a Kossuth- és Széchenyi-díjakat szabályozó törvény, a 65. életévüket betöltő díjazottak tudományos alkotói járadékban részesülhetnek. Ezt az MTA költségvetéséből veszi el a kormány, az MTA titkársága is folyósítja, de nem részesülhet benne az MTA rendes vagy levelező tagja, illetve olyan személy, amely a Magyar Művészeti Akadémiától kap művészeti járadékot (vagy arra jogosult).”
hvg.hu/tudomany/20181219_Ujra_kibabral_a_kormany_az_MTAval