Kék és narancssárga
Eredeti szerző: kiskii
Próbálgatjuk szárnyainkat. Színes szárnyak, a sűrű aranyfényben csillogó új, fényes tollakkal. Tudunk repülni, ez biztos. Tudtak őseink, tudott megannyi törött szárnyú elődünk is. A képesség adott, az eszköz tökéletes, mi másra lenne még szükségünk?
Csicseregtünk a szüleink által épített puha fészekben vidáman, mert elfértünk, s bár egyre többen lettünk, az öregek bőven rakták a falatot a csőrünkbe. Éppen csak kinyílt szemünkkel tévedhetetlenül térképeztük fel a fészket, fedeztük fel a nem odavalókat, és még zsenge, pihés testünkkel taszítottuk a mélybe a kakukkfiókákat. Akit a mélybe löktünk, az volt a kakukk. Pőre apróságokként is figyeltünk és ítéltünk. S jól ítéltünk, mert benső leglényegünk a hibázhatatlanság.
Felnőttünk. Nincs félnivalónk a ragadozóktól, mert minden más ragadozók csontjai itt hevernek fehér halomban a fészek alatt, ürülékünkkel összecementált szürreális labirintust formázva. Hatalmasak vagyunk. Szépek, villogóra fent, borotvaéles csőrrel, karmokkal. Mi vagyunk e csodás világ urai. Bámulatosak vagyunk, kiket ki nem tisztel, kik elől ki nem búvik fedezékbe, az lakol. Nincs bennünk gonoszság, de ilyennek teremtettünk. Ilyennek, kik a maguk jussán, erejük és képességeik révén lettek a világ urai, s mit tehetne az uralkodó mást, mint uralkodik?
Szárnyunk terpesztése mindent betakar, vigyázza árnyékát aki élni akar! Vijjogásunk messzire hallik, s érthetően szól: itt vagyunk, itt maradunk! Birtokunk tér és idő, élő és holt, elménk a mérce szép és jó, igaz és való felett. Felnőttünk. Farktollaink rezdülése szabja az irányt, evezőtollaink csapása támasztja a szelet. Szemünk lézertiszta sugara olvasztja a rendezetlenséget az öntőformába, melyet majd felemelünk, s mikor leejtjük, a szétpattanó vörös agyaghüvelyből kibomlik a ma még homályban tévelygő kevesek számára is tisztán kivehető rajzolatú igazság hatalmas aranyszobra.
<
p class=”MsoNormal” style=”text-align:justify”>Az öntőforma megtelt, tartalma megszilárdult. Fogást veszünk rajta. Eljött az idő, hogy felemeljük. Próbálgatjuk szárnyainkat. Ez a nekirugaszkodás ideje. Színes szárnyak, a napfényben csillogó új, fényes tollakkal. Mert tudunk repülni, ez biztos. Tudtak őseink, tudott megannyi törött szárnyú elődünk is. A képesség adott, az eszköz tökéletes, mi másra lenne még szükségünk? Lendületet veszünk és nekirugaszkodunk. Irány a tágas végtelen, az arany világunkat ölelő, felettünk két szárnycsapásnyira nyújtózó kékben ragyogó mindenség, melyet ím hamarost birtokba veszünk. Ki meri azt állítani, hogy mézben nem lehet repülni?
Érdekes egy társasjáték ez a véletlen.
Egy seregélypár idén úgy döntött, hogy az “előre az egymillió új seregélyért” programot nálunk kezdik el realizálni. Belefészkeltek valami lehetetlen ficakjába az ereszaljának, lehet benne valami nemeuklideszi trükk, mert minden józan becslés szerint ott nem kéne lennie térnek, és mégis van. Annak rendje és módja szerint megtojtak, kiköltötték és a pondrószállító futószalag is beindult, fotel, kóla, csipsz, izgalmasabb látvány volt, mint a Julianus barát, Koltay feldolgozásában. Idővel kicsit megkopott a mosolyom, a pulyák kezdtek felcseperedni és tisztesség ne essék szólván eléggé ordenáré módon végigfosták a ház falát, de hát ez van, ők voltak itt előbb, gyakoroljuk a liberalizmust, mondok bosszúból majd jól kiposztolom őket.
Már fejben rakosgattam is össze, itt vannak ezek a buta dögök gyűszűnyi aggyal tizenhuszonsokmillió éve, nekik teljesen mindegy, hogy egy sziklát vagy egy fát fosnak oldalba, vagy történetesen pont az én házamat, és valószínűleg újabb tízmillió év múlva is teljesen mindegy lesz, hogy lesz-e még egyáltalán ember, ház, effélék, ők ugyanúgy tojni fognak, fuvarozzák a csimaszt és fossák le, ami alattuk van.
A madárszarhoz képest semmik vagyunk.
És akkor megelőzöl te itten egy másik madáranalógiával!
Nem baj, akkor most itt én hadd legyek a lábjegyzet, gyöngyvirágtól lombhullásig, önök a Vincent blog ornitológiai és szkatológiai különkiadását látták, jöjjenek el holnap is! 🙂
Tavaszonta mindig kerítek rá időt, hogy megnézzem a vörös vércséket. Amikor elég mindenből, elindulok, erdőszéli nagy réteken általában fellelhetők, s ha az ember nem izeg-mozog feleslegesen, látvány szempontjából élvezhető távolságon belül maradnak.
Tökéletesen-könnyedén szitálnak, használva a májusi meleg levegő mozgását, kergetőznek, aztán a lépcsőzetes zuhanórepülés, alig talaj
felett fékezve. Az a könnyed természetességük az ő tökéletes közegükben, mindezt órákig bámulom, -bocs, olyat próbálok leírni, amit nem lehet.
@maroz: tényleg semmik vagyunk.
Biztos késő van, de én ezt nem értem. Valaki megfejthetné, mert ehhez én úgy látszik csekélyértelmű vagyok.
@fuhur: Jogos. Magam is kíváncsi vagyok a megoldásra.
Morbid részleg :
Egyedül vagyok a hűvös erdőben, előttem és fölöttem a furcsa nevű Ignis.
Jópár évvel ezelőtt sündisznót találtam itt a hűvös erdőben. Nem hátrált meg, nem gömbölyödött össze, ehelyett fejét leszegve pöttöm mozdonyként fújtatott. Vigyázva összefogtam pár tüskéjét, óvatosan fölvettem és tenyeremen egyensúlyozgatva a most már tüskés labdacsot visszfordultam, hogy megmutassan lennebb tanyázó családomnak. Közben alaposabban szemügyre vettem. Ott, ahol tüskéinél fogva fölemeltem, pár tüske kiszakadt az irhából és a tüskék között apró fehér kukacok tekerektek virgoncan.
Mintha a Koh I Noor- lenne, olyan óvatosan tettem le a bükkcsemeték közé.
Körülnézek. Igen, körülbelül itt történt. Önkéntelenül körülnézek, hátha túlélte. Aztán eszembe jut, hogy nem tudom hány évig él egy sün.
@kiskii: Akkor már értem 🙂
@maroz:
Maroz bosszantóan jól ír.
@maroz: Ez a pondrószállító futószalag.. 🙂
(Áthallással is működik.)
Orbán Viktor kettővel állt Platini mellett a BL-döntő díjátadásán és volt szerencséje személyesen gratulálni Messiéknek.
Hogy milyen minőségében feszített Orbán a dísztribünön, azt nem sikerült megfejtenem. Nyilván a magyar diplomácia dugott meg néhány illetékest, hogy ez megtörténhessen, esetleg berendeltünk még néhány metrókocsit, vadászgépet vagy fúrótornyot. Orbán láthatóan nem csinál gondot belőle, hogy miniszterelnöki hatalmát a priváthobbijainak kiélésére használja. Ha neki ennyire természetes a hatalommal való visszaélés, kitalálható, milyen üzenet közvetít ez a jelenet az államtitkárok, kormányhivatali vezetők, helyiérdekű lázárjanik számára.
@Kettes:
galamus.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=71786:utoirat-a-bl-doent-disztribuenjehez&catid=71:a-napi-apro&Itemid=109
@nerángass: A magyar politikai élet Messije. Ez zseniális. Nem lehetne esetleg fordítva: Messi a világ labdarúgásának Orbánja?
@Kettes: Orbán kettő híján minden választókerületet megnyert egy általános választáson, gyakorlatilag örökre megváltoztathatja az országa törvényes berendezkedését, mindezt úgy, hogy kétszer elveszítette a választást zsinórban. Ő a magyar politikai élet Messije, akár tetszik Miháncsik Zsófiának, akár nem. Ettől még amit csinál, lehet végtelenül káros, ellenszenves, stb, stb. A focit gólra játsszák, a választásokat megszerzett mandátumokra.
@jotunder:
http://www.es.hu/valcsicsak_imre;az_ertelmetlen_beszedrol;2011-05-25.html
@jotunder: Nem lehetne inkább a magyar politikai élet Jézus Krisztusa? Jézus egy híján minden halálos ítéletét megúszta, és abból is feltámadt, ez azért majdnem olyan jó eredmény, mint Orbáné. Arról nem is beszélve, hogy ez a hasonlat csak a vallásosok érzelmeit sérti, nem a sokkal érzékenyebb focirajongókét.
Esetleg nevezhetnénk Orbánt a magyar politikai élet Hitlerének, hiszen ő 1941-ig minden országot levert, amelyik szembejött, és ez is majdnem akkora eredmény, mint kétharmadot elérni Magyarországon. Nem tudom, ezzel a hasonlattal kinek mi baja lehetne.
Orbán a totál alkalmatlan és lezüllött MSZP-t és a parlamenten kívüli LMP-t és Jobbikot verte meg egy politikailag deblizált országban. Messiék többek között az Arsenalt, a Realt és a Manchestert verték ki, huszonkét láb huszonkét láb ellen. Ne viccelődjünk már.
@Kettes: A magyar politika Messijének nevezték, nem az amerikaiénak vagy a franciának.
Orbán két elveszített választás után a magyar politikatörténet legnagyobb választási győzelmét aratta, gyakorlatilag mindent megnyert amit lehet. Nevezheted Messinek, Hitlernek, Jézusnak, Albert Einsteinnek. Azt nem állítom, hogy ez bárkinek jó, hogy én őt nem tartom egy ritka ellenszenves és káros figurának. Azt állítom csak, hogy a közelében nem volt sikerességben magyar politikus.
@jotunder: Messié valódi sportolói és emberi teljesítmény, Orbán meg egy hazug és manipulatív politikus, aki egy ritka provinciális és ostoba környezetben királykodik. A magyar politikai életnek nincsen Messije, mert a magyar politika nem egy Bajnokok Ligája.
Ha a magyar politika Huey Longjának neveznék (azt szeretném megírni, mármint a Huey Long-ot) az pontosabb lenne. Long teljesen átszabta Louisianát, a saját képére (ma is szobra van), populista volt (kereszténybaloldalinak mondanám), mindent a kezében tartott, mindenkit eltaposott aki ellenállt. Aztán jött egy Carl Weiss nevű orvos akit túl későn lőtt szitává Long testőrsége….
@jotunder: Tudod jól, hogy itt nem egyszerű pontatlanságról van szó, hanem egy méretes benyalásról. 🙂
@jotunder: Kivéve talán Kádár Jánost. Sikeresebb is volt, meg népszerűbb is. Legalább is én így emlékszem.
@Kettes: Azt a részt nem értettem, de elképzelhető.
@aronsatie: Kádár János nem választással került hatalomra, hanem szovjet gauleiterként. Juan Peron már közelebb lenne.
@jotunder: Az rendben van, mégis rohadtul népszerű volt. Legalábbis a 70-es, 80-as évekbeli emlékeim szerint. Értékelhető közvéleménykutatást meg gauleiterek esetében aligha végeznek.
@aronsatie: Igen, népszerű volt, de más pálya. Ő egy helytartó volt. Orbán meg nem az. Mégegyszer, én nem azt mondom, hogy becsülni kellene azt amit Orbán csinál, csak azt, hogy nem kellene LEbecsülni, mert annak pofáraesés lesz a vége.
Ha jól tudom Huey nagyon eredményes munkát végzett Luisianaban, hatalmas infrastrukturális lemaradást hozott be, szociális és oktatási hátrányokat számolt fel, mindezt a nagy válság éveiben ( Obama is kölcsönvette és hangoztatja a „share our/your welth” fogalmát ) Gondolom ezért imádták mert a szó jó értelmében maradandót alkotott.
Egyelőre Orbán csak Huey módszereit kopizza és emulálja rendkivül eredményesen magyar viszonyokra, ez bennem csak méla undort tud kiváltani. De várjuk ki a végét és reméljük a legjobbakat, én drukkolok az ország sikeréhez.
@jotunder: Hát nem is becsülöm le, azért idegesít ilyen rohadtul. Gyanítom ugyanis, hogy nem véletlenül épp ez a két vezetőnk olyan népszerű.
@nerángass: Huey Long a politikai ellenfelei kinyírását napi szinten űzte, ezért is ölték meg végül. Éppen tönkretett volna valaki, akinek a veje hasbalőtte. Az is egészen biztos, hogy óriási tételekben lopott. És közben az is igaz, hogy megerősítette a louisianai gazdaságot, oktatást, stb stb stb.
@jotunder: “kinyírását … megerősítette” Mi ebből is a demó verziót kaptuk, egyik funkció működik rajta, a másik nem.
@aronsatie: Gyurcsány Ferenc népszerűségi indexe a 2006-os választások után 56 pont volt, Orbán Viktor jelenlegi népszerűségi indexe viszont csak 38 pont. :)))
Orbán a választások idején volt borzasztóan népszerű, és elérte amit el akart érni. Ő valóban kitalálhatja Magyarországot, amiről Hankiss Elemér csak álmodhatott. Az lesz, amit ő mond, és senkinek sincs elképzelése arról, hogyan lehetne Orbán nyomait egyszer majd eltüntetni. Ő valóban masszívan bebetonozza magát, és nem nagyon látom, hogyan lehetnek kibetonozni. Nemhogy az alkotmányhoz, de a sarkalatos törvényekhez sem lehet majd hozzányúlni. Népszavazni a kérdésben nem lehet, ez túlságosan világosan van leírva. Az egyetlen megoldás egy politikai puccs lenne, gyakorlatilag felszámolnák a jelenlegi rendszert és egy IV. Köztársaságot alapítanának, melynek legitimitása finoman szólva kérdéses lesz.
@jotunder: De nem kérdésesebb, mint amit Orbán most csinál. Egyébként szerintem is ez lesz, ha majd megbukik. Kiírnak népszavazást (mert csak), és annak alapján megsemmisítik minden olyan törvényét, amit muszáj, mert másképp nem megy. A legitimitás persze kérdéses lesz, de Orbáné éppúgy megkérdőjelezhető. Saját maga éveken át ugatta, hogy a kormány monnyonle és ne hozzon semmilyen törvényt, mert már nincs meg a többsége. Történetesen az új alkotmánynak se lenne meg a kétharmados többsége, nem is ment bele a népszavazásba.
@aronsatie: Nem írhatnak ki, mert az OVB-nek el kell utasítania. Ha nem teszi, megteszi az AB. Orbán FORMÁLISAN betartotta az alkotmányossági követelményeket, mert lehetősége volt rá. Azonnal átírta az alkotmányt ha kellett. Az egyetlen lehetőség az , ha egy elég nagy jobboldali csoport valamilyen írországi jellegű paktum keretében együttműködik egy balközép kormánnyal az orbántalanításban.
@aronsatie: Ugatni szabad, az akkori kormánynak kellett volna erre reagálnia valamit. Orbánt maximum politikai értelemben köti amit anno ellenzékként számonkért az akkori kormányokon, de ennek a jelenlegi helyzetben gyakorlati jelentősége kevés, mert senki nem kéri rajta számon, politikai kontextusban sem.
Nem tudom mi lesz a kiút a jelenleg formálódó alkotmányos helyzetből, ehhez nem értek. Szerintem még az se látja, akinek ez szakterülete (pl alkotmányjogász vagy ilyesmi). Az se biztos hogy van kiút, vagy hogy az feltétlenül sokkal kellemesebb mint maga a helyzet.
@jotunder: Mármint az egyetlen, ami megfelelhet Orbán törvényeinek. De ilyenre szinte semmi esély, túl sok a lekötelezettje. Nincs más, mint az erőszak, ha remélhetőleg nem is fizikai értelemben.
@tollaszerge: Reagáltak. A szokásos hatékonyságukkal mondogatták, hogy választáson kell többséget szerezni, ha a pillanatnyi népszerűség számítana, akkor soha nem lehetne népszerűtlen intézkedést hozni, ergo kormányozni sem.
@aronsatie: Ez kb annyit ért, mint ha egy boxoló a ringben megkérné az ellenfelet hogy inkább béküljenek ki. El lehet vitatkozni azon hogy akkor ő jó boxoló-e, de itt már voltunk.
@jotunder: Tényszerűen igaz, hogy nincs olyan politikus ’89 után aki Orbán közelébe érne sikerességben (amit mérhetünk mondjuk megnyert választásban). Ezt viszont csak részben magyaráznám az ő képességeivel, legalább ilyen fontos a komolyan vehető versenytársak hiánya. Ha én megnyernék egy futóversenyt, az valszeg nem azértl lenne mert olyan jól futok, hanem azért mert nem jött el olyan aki normálisan tud futni. Ezzel nem akarom Orbán képességeit bizonyos téren lebecsülni, de azt sem hiszem hogy túl kellene misztifikálni. Kiváló képességei vannak a választások megnyeréséhez, a kormányzáshoz már kevésbé.
@tollaszerge: Hát írtam is, hogy a szokásos hatékonyságukkal.
Orbán sikerének fő oka szerintem messze nem a vetélytársak hiánya. Egyáltalán nem hinném, hogy Orbán okosabb lenne Hornnál, Medgyessynél, Gyurcsánynál vagy pláne Bajnainál. Igen közepes intellektusnak tartom. Az ok inkább az ország földrajzi helyzete, a diktatúra alóli felszabadulás közeli időpontja és a korai kapitalizmus, ami nálunk vagy háromszáz évet késett. Ezekkel párosul Orbán tökéletes gátlástalansága.
@Kettes: “Messié valódi sportolói és emberi teljesítmény, Orbán meg egy hazug és manipulatív politikus, aki egy ritka provinciális és ostoba környezetben királykodik.”
Márpedig ha valaki király tud lenni egy demokráciában, ráadásul puskalövés nélkül, az mindenképpen kiemelkedő politikai teljesítmény. Persze ettől ő még egy nagyon hazug és manipulatív politikus. Ezek a tulajdonságok általában előnyt jelentenek a politikában. Mondjuk a magam részéről nem fognék vele kezet, bár ez a veszély nem áll fenn.
@tollaszerge: Azért azt se tévesszük szem elől, hogy milyen képességekre van ma szükség ahhoz, hogy megszerezd és viszonylag huzamosabban meg is tartsd a politikai hatalmat. Nekem speciel semmi gusztusom nem lenne elkezdeni ilyen skilleket növeszteni, nincs az a pénz. Akkor már inkább elmennék férfiprostituáltnak valami floridai burzsujnyugdíjas vidékre.
@maroz: Azt gondolom hogy ez önmagában nem magyar sajátosság. Fejlett országok első számú vezetői sem úgy kerülnek hatalomra, hogy állatmenhelyen végeznek önkéntes munkát. Mégis jutnak nekik normális elnökök, aki meg nem az, azt a fékek és ellensúlyok megakadályozzák abban, hogy szétverje a rendszert amíg megjön a váltás.
Hajlamos vagyok azt gondolni, hogy nem Orbánnal van a baj. Orbán a selejt, amit kitermel magából a procedúra időnként, a rendszernek meg kellene tudni birkóznia vele, mint ahogy 98-02 között meg is tette. Azzal van a baj hogy az ország összes többi (kvázi)független intézményén a jegybank kivételével úgy tudott átmenni mint kés a vajon, és a jegybanknál sem a magyar nép tiltakozása állította meg. Utólag a következő modulokat tartom rossznak a mi demokrácia-szoftverünkben:
1. AB tagok újraválaszthatók (=> egyesek hajlamosak ennek figyelembevételével dolgozni)
2. AB nem dobhat vissza alkotmánymódosítást, akkor se az ha a jogállamot erodálja
3. Népszavazás helye tisztázatlan és kiszámíthatatlan
Ezért kétharmad = gyakorlatilag teljhatalom, önkorlátozáson múlik ki mit kezd vele, a hülyéknek pedig sajnos pont az nem szokott lenni.
@tollaszerge: A napokban mondta valamelyik szíjjártó, hogy a rendőröktől azért igazságos megvonni a korkedvezményes nyugdíjbamenés lehetőségét, mert akik ezzel most élni szeretnének, azok a Kádár-rendszert szolgálták és nehogy már.
És nálunk egy ilyen kormányzati megnyilatkozástól semmi nem rezdül, nem üvölti azt az elit uniszónó, hogy állj, eddig és netovább. Kérdés, hogy le lehetne-e egyáltalán fordítani angolra ezt a szituációt, úgy, hogy egy átlag amerikai is megértse, és próbára tenni, hogy vajon ő mit szólna ahhoz, ha a saját vezetői ilyen minőségű kommunikációval kennék nyakon?
Egyre inkább azt gondolom, hogy a lényegi kérdés nem a hatalom megszerzésének a hogyanja, hanem sokkal inkább az, hogy milyen tényezők hatására juthatna el a társadalom oda, hogy húzzon egy karakteres határt: eddig jöhetnek a seggarcok, beljebb nem. A mindenkori hatalom ebben a képletben szerintem nálunk még hosszú ideig inkább a probléma és nem a megoldás része lesz. Engem nehéz meggyőzni arról, hogy a Szíjjártó nevű seggarc nemjó, de a Nyakó nevű jó. Sajnos nem igazán tudok követőket toborozni a hitemhez. 🙂