Miben téved Mérő László
Mérő László szerint a Fidesz akár százezer trollal is képes lehet befolyásolni az ellenzéki előválasztás eredményét és megválaszthatja magának a legkönnyebb ellenfelet. Mérő szerint ezt csak úgy lehet – valamennyire – korlátozni, ha nyilvános, hogy kik szavaztak az előválasztáson.
Lássuk, miben téved:
- Százezer troll akkor elég az előválasztás eredményének manipulálására, ha a második fordulóba jutott legnépszerűbb és legkevésbé népszerű jelölt között a – trollok nélkül számított – különbség kevesebb, mint százezer. Ez viszont azt jelentené, hogy Orbán kb. hasonló támogatottságú jelöltek közül választhat. Be my guest, Viktor. A kérdés az, hogy az ellenzéki szavazók mennyire nyitottak a másik kettő jelölt felé. Ha eléggé, akkor Orbán valójában abból választhat, hogy fej vagy gyomor.
- Ha a legkevésbé népszerű jelölt nagyon le van maradva, akkor sokkal több trollt kell mozgósítani a befuttatásához, ami nehezebb logisztikai feladat, és baromi széles vérnyomot húz maga után. A félreértések elkerülése végett, egyetértek Mérővel abban, hogy a beavatkozás kiderülésének semmiféle következménye nem lenne a Fidesz-táborban vagy a nemzetközi politikában. Igen, ezen már túl vagyunk, Orbánnak el fogják nézni a csalását a hívei és a szövetségesei Magyarországon, Németországban és Brüsszelben egyaránt. Ahol következménye lehet, az az ellenzéki tábor, amelyet a csalás bemutatásával fel lehet tüzelni a részvételre és a revansra.
- Ha Orbán nem a jelöltek népszerűsége szerint akar ellenfelet választani, hanem aszerint, hogy melyikkel szemben lenne a leghatásosabb az állampárti propaganda karaktergyilkossága – be my guest again, Viktor. Az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek közül senkivel szemben nem tudnak annyi mocskot kikaparni, mint Orbánnal, ne vicceljünk, a Fidesz-KDNP bármelyik képviselő-jelöltjével, kormánytagjával, polgármesterével, megyei elnökével, ifjúsági szervezeti elnökségi tagjával, vagy sajtó-verőemberével szemben. Bárkit is választanak, a karaktergyilkosság szigorúan nonfaktuális, a szektatagoknak szóló rituális vuduszertartás lesz. Nem arról fog szólni, hogy ki mit követett el, hanem hogy ki mit követne el, ha azonos lenne azzal a fiktív karakterrel, akit a propaganda fel fog építeni. Ehhez a stratégiához közömbös, hogy ki az alany.
A fentiek miatt azt gondolom, hogy a Habony-Rogán gépezet számára nem fogja megérni beavatkozni az előválasztásba. Nem azért mert nem tudnának. Nem azért, mert erkölcsileg elfogadhatatlannak tartanák. Hanem azért, mert nekik tényleg mindegy, hogy ki az ellenzék jelöltje Orbánnal szemben. (Megjegyzés: a végső szót természetesen az őrült Orbán fogja kimondani, és a személyiségvonásaiból még akár az is következhet, hogy kizárólag a csalás öröméért fog csalni, ez azonban semmit nem változat az ellenzék lehetséges stratégiáin.)
Attól még, hogy nem lesz központi ukáz, a harci trollok maguktól meg fogják próbálni kiolvasni a jelekből, hogy mit vár tőlük a rendszer, és spontán megpróbálják majd megtrollkodni az előválasztást. És mivel a propaganda mindegyik jelöltet ütni fogja, az egyik troll erre fog szavazni, a másik meg arra, nagyban csökkentve a beavatkozás hatását, de növelve a részvételt és az előválasztás legitimációját. Oké, köszi.
Bár a fentiek miatt szükségtelen válaszolni arra a kérdésre, hogy mit tehet az ellenzéki a trollok beavatkozásának elhárítására, szeretnem rögzíteni, hogy a szavazásban részt vevők neveinek nyilvánosságra hozása a lehető legrosszabb ötlet. A nyilvánosság semennyire nem fogja visszatartani a trollokat, de visszatartja azokat az ellenzéki szavazókat, akiknek van veszítenivalójuk. Ezzel csak az előválasztás legitimációja csökken.
Ennél Mérőnek csak egy rosszabb javaslata van: hogy a vélhetően manipulált választás eredményét bírálják felül a szervezők, valamilyen saccolás alapján vonják le a trollszavazazokat és a trollszavazatokkal győztes jelölt lépjen vissza a második javára. Ez a javaslat minden egyes apró részletében nyomasztóan rossz. Még csak az hiányzik, hogy az ellenzéki jelöltek elkezdjék vitatni a választás eredményét, és magukat kezdjék győztesnek kihirdetni a csalások fekete dobozból kihúzott becsült száma miatt. Ott azonnal meg is bukna az ellenzéki összefogás és a rendszerváltás esélye.
Az én javaslatom az, hogy az ellenzék figyelje az esetleges manipulációs próbálkozásokra utaló jeleket, gyűjtse, dokumentálja, rendszerezze őket és készítsen belőlük kampányfegyvert a választásokra. De semmi szín alatt ne próbálja meg megkérdőjelezni az előválasztás eredményét.
Ha az ellenzék elkezdni önkényesen hajlítgatni a saját előválasztási rendszerét, akkor Orbán szabályai szerint kezd el játszani. És mi történik azzal, aki Orbán ellen Orbán szabályai szerint akar játszani?
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16527215-67d7cfa44fbca' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16527215&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16527215-67d7cfa44fbca&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16527215-67d7cfa44fbca' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Mérő korrekt és korrigál
https://telex.hu/velemeny/2021/05/26/mero-laszlo-velemeny-elovalasztas-hekkeles-londoni-megoldas
Hogy kicsit kritizáljam Mérő újabb ötletét, Londonnal szemben itt lehetséges, hogy az első 3 helyezett nagyon közel lesz egymáshoz, ezért csak kettőt figyelembe venni az elszámolásnál nem biztos, hogy jó vagy igazságos ötlet. Akkor már inkább az ausztrál cucc, de igazából mindegy, mert elképzelhetetlennek tartom, hogy konszenzus legyen ebben a pártok között (már lett volna és gondolom, okkal nincs). De majd kijavítotok, ha tévedek.
Mérő újabb ötlete sem jó.
Mérő itt is azt feltételezi, hogy bár a Teliszart Búvárruhás megpróbál hekkeltetni a Kubatov alkalmazottakkal, és az agymosott sereggel, de emiatt a szisztéma miatt az nem sikerülhet az neki. Feltéve, és talán megengedve is, hogy a Kedves Beteg tényleg megpróbálja ezt, az nagyon nem látszik, hogy csak a szavazás rendszere miatt miért ne sikerülhetne ez neki. Amit erről Mérő mond, az egyszerűen téves. Egy ilyen szavazásnál a fidesztrollok ugyanúgy szavazhatnak a nekik kedvező jelöltre (aki most talán Dobrev), és ezzel ugyanúgy megnyomva az ő szavazatait, mint bármely más szavazási módszernél. Amit számszerűen mond, az meg nagyon mellé megy, hiszen eleve valószínűtlen adatokból indul ki (nem lesz itt kétmillió választó – de Mérő szerint igen), de ami nagyobb hiba, az az, hogy csak azzal a lehetőséggel számol, amikor a trollok Dobrevet 50% fölé nyomják fel – és ugye erről mondja, hogy a londoni metódussal ez valószínűtlen. De hát egyáltalán nem kell 50% fölé felnyomni, anélkül is „megnyerethetik” vele, úgy, hogy – ehhez is elegendő, de messze nem 700 ezer – trollal relatív többséget szerez. 1 szó mint 100, Mérő megint rosszul kalkulált. Arról nem is beszélve, hogy teljesen kp-nak veszi a bizonytalant, vagyis hogy itt Kubatov mozgósítani fogja a trolljait. Nem tudjuk ezt. De nem szidom, jó fej a pali, szeretem a könyveit is, stb. 😉
Az új fejlemény, Kende Péter megszólalása az alkotmányjogi ügyben. Bár ő is jó fej, de nagyon nem tetszik nekem, amit mond. Már Kis János múltkori szövege sem tetszett ez ügyben – és Kende vele ért egyet, miszerint nem lehet jogosan megsemmisíteni a bűnszervezet tákolmányát. „Jogosan”, tetszik érteni, egy olyan tákolmányt, amit egy, az államot gyakorlatilag csalással elfoglaló bűnbanda csinált. Ha ezt sem lehet, akkor nem kellene mindjárt elásni magunkat, és a földet is előzékenyen magunkra húzni? Csak kérdezem.
Egyébként nyilvánvalóan az a megoldás, hogy a bűnbanda tákolmányát azonnal megsemmisíteni, és alkotmányozás helyett (hiszen arra nem lesz 2/3 – ha egyáltalán lesz győzelem), a régebbi alkotmányt hatályba helyezni. Oszt jónapot, a bűnbanda mehet panaszra a diktátor haverokhoz. Basszus, de tényleg… Ha egy gyilkos betörő bemegy az otthonodba, a gyerekedet megveri, a feleségedet megerőszakolja, téged leüt, de utána valahogyan a kezedbe kaparintasz egy fejszét, akkor te még elkezdesz szépen beszélgetni vele?
Ez Mérő írás már jobb, mint az eredeti, bár matematikailag nem gondoltam még végig. Most is olyan példát hoz, amiben hárman közel azonos szavazatot kapnak, és megint 2M körüli szavazattal számol, ami irreális. Kéne legalább egy példa kevesebb szavazóval, és nagyobb szórással.
A múltkori írása után kétségbe vontam a jó szándékát, ezért mos megkövetem. (Nem mintha ez számítana neki.) Ha félreértelmeztem a szándékait, az valószínűleg nem csak az én hibám, hanem az írásé is.
Darabra nagyjából megvan a két tábor az orbánellenes oldalon, de azt nem gondoltam volna előzetesen, hogy Bárándy Péter a héjákat, Kende pedig a galambokat fogja erősíteni.
…akkor Lancelot, Galahad és én kirontunk a nyúlból, és…
ok, M.L. tévedhet kiinduló adatokban, algoritmusokban, szavazók és trollok számában, stb. Egy valamiben biztosan igaza van: ne csak a pártok erôs embereinek kötélhúzása legyen az elôválasztás technikai lebonyolítása, hanem vegyenek figyelembe más, nem pártpolitikai szempontokat is.
Volner János meg fogja hackelni az előválasztást. (Nekem blöffnek tűnik.) link
Ha blöff, ha nem, milyen dolog ez már? Mi köze hozzá? Ha úgy gondolja, bűncselekmény történik, feljelentést kell tenni (ez a fideszesek egyik kedvenc szövege, nosza, itt az alkalom, hogy megmutassák).
Comme c’est curieux ! Comme c’est bizarre ! Et quelle coïncidence !
„Egyetemi tanulmányait Oroszországban, a nem akkreditált szentpétervári MUFO-n (Mezsdunarodnij Unyiverszityet Fundamentalnovo Obucsenyija) folytatta, 2013-ban szerzett diplomát.”
Hümmm…
Egy újabb vélemény a javaslatról, egy újabb javaslattal. A lényeg a több X.
https://telex.hu/belfold/2021/06/12/ellenzeki-elovalasztas-szavazas-rendszere-velemeny-csoka-endre-toka-gabor-valasz-mero-laszlonak
Értetlenül állok az előtt, hogy az ellenzéki pártok elvetették a több x-es szavazás ötletét. Arra gondolni sem merek, hogy netán azért, mert így nem lett volna értelme a kis mutyiknak :((
a saját szempontjukból ez érthető, és minél kisebb a párt, annál inkább. Hacsak nincs egy atombiztos és a pártnál sokkal népszerűbb arc, egy kis párt egyszerűen nem rúg labdába egyéniben, ami ebben a leosztásban (hogy nem ellenfelek, hanem papíron egy tömb) nyilván fájdalmas. Ezekkel az egymás mögé beállásokkal elcsíphet egy-két helyet egy kis párt is, csökken a nagyobbaknak a számszerűnél sokkal nagyobb bekódolt előnye stb. Ha ez nincs, a listán túl kéne kompenzálni egy mszp-t vagy lmp-t és hogy tetszene az is, ugye…? Nem ugrálok örömömben, de értem. Azt a részét persze nem, hogy miért azokat az arcokat tolják oda, akiket.
Ezen némileg talán a rangsorolt többikszes szavazás (mint a azausztrál) segíthetne, de lehet, hogy az se túl sokat.
Így van, feltehetően a nagy pártok erőltették az egy x-est, a kisebbek a két fordulót / több x-est. Az rendben is van, hogy ez az érdekük, de akkor már megint nem Orbán leváltása az első, hanem valahol a pártérdekek után valahányadik.
..
Szerintem a demokráciában a kormányzás is oda fog evolválódni nemsokára (ha még nem), hogy egy közvéleménykutatókból, szatisztikusokból, szociológusokból stb. álló csapat megoldja azt az optimalizálási problémát, hogy a rendelkezésre álló forrásokból hogyan lehet a legnagyobb népszerűségre szert tenni. (Úgy képzelem, hogy lesz egy nagy adatbázis jellemző társadalmi csoportokról, pl. vidéki tanár, budai vállalkozó, gyári munkás stb. Olyan infókkal, hogy hány fő tartozik ide, mekkora az aktuális népszerűségünk, „kutatások” a vágyakról/problémákról, korábbi intézkedésekre való reakciókról stb.) Sajnos bele van kódolva a rendszerbe, hogy előbb-utóbb ide jutunk (vö. Darwin), csak az a kérdés, hogy ez mennyire megvalósítható.
és ez miért lenne baj? A politika is egy piac, a jó piackutatás utáni célzott termékelhelyezés/reklám csodákat tud tenni. Akkor van baj, ha filter nélkül mindent megfogadnak, ami kijön… De ez már egy másik probléma.
Azért baj, mert a „piacot” az esetek elsöprő többségében saját (hosszú távú) érdekeivel ellentétes döntések meghozatalára készteti/kényszeríti a (politikai) marketing, lánykori nevén propaganda.
.
Lásd még elpusztítjuk a Földet, mert annyira kell az a finom argentin marhafelsál, félig átsütve. (Vagy lásd még: Orbánia.)
4 mondatot írtam, kettőt sikerült is elolvasnod.
😉
„Arra gondolni sem merek, hogy netán azért, mert így nem lett volna értelme a kis mutyiknak”
Mersz, nem mersz, egyre inkább úgy tűnik, hogy azért.
Orbánnak már csak azon kell gondolkodni, hogy mikorra kérje a kávét.
Én is csak második olvasásra értettem meg, amit írtál. 🙂 Mert a mondandóm lényege pont az volt, hogy filter nélkül alkalmazzuk a szavazatmaximalizálást. Egyre inkább erre megy ugyanis a modern politika, és cinikusan lehet azt mondani, hogy ez a legdemokratikusabb dolog, amit csinálni lehet, de igazságosnak / erkölcsösnek nem nevezném.
..
Az ilyen számolgatásból jöhetnek ki az olyanok, hogy „érdemes” megszívatni kisebbségeket (mert sajnos általában többet hoz, mint amennyit visz), vagy érdemes azoktól még többet elvenni, akik a mi rendszerünk „kárvallottjai” stb. (hiszen az a szavazat már elveszett). És úgy általában vakszerencse, ha bármiféle igazságossággal / közjóval találkozik az így „kiszámolt” döntés. Már sokszor leírtam, hogy nekem igen erős az az érzésem, hogy Orbán ösztönein kívül ilyen számolgatások mozgatják a Fidesz politikáját. Pl. amikor a hátrányos helyzetű településeken tanító tanárok kapnak bruttó 500.000 ft-ot, akkor szépen becélozzák az ő híveiket egy „lelkesedés-fenntartó támogatással”, és ez összességében valószínűleg több szavazatot hoz, mintha minden tanár szemét kiszúrnák bruttó 150.000 ft-tal (mondjuk). Pár százalékos ÁFA-csökkentés lehet, hogy igazságosabb, mint az, hogy az állam megveszi helyetted a hűtőt vagy az elektromos autót részben, de szerinted melyik hoz több szavazatot? Stb.
Elnézést, valóban nem tértem ki annak taglalására, hogy mennyiben reális a nép (a demokrácia alanya, miazmás) általad tételezett esetleges gondolkodási/szemléletmód-beli filtereinek léte, illetve hatékonysága.
.
Mivel értelemszerűnek vettem, hogy csak viccelsz; gondolván, hogy mindenki számára nyilvánvaló: e tételezett filterek 1) nem léteznek, 2) még ha léteznének is, akkor sem lehetnének hatékonyak egy a hazaihoz hasonló populáció esetében.
kedvenc ábrándom ezügyben az, hogy megtanuljuk az ígéreteket sokkkkal kisebb súllyal figyelembevenni, mint a praxist. ehhez „csak” több évre visszatekintő-előrelátó gondolkodás kell.
másik kedvenc ábrándom, hogy arányos választási rendszerben senkinek sincs esélye egyedül elérni akár 30%-ot, és nem a győzelem lesz a cél, hanem a koalícióképesség (azaz elsődleges preferenciát gyűjteni jól targetált szűk érdekek képviseletének vállalásával lehet, másodlagosat meg avval, ha naaagyon kompromisszumkész valaki).
majd legközelebb igyekszem érthetőbben kifejteni a gondolataimat. Igény nem biztos, hogy volna rá, de esetleg megspórolhatunk egy-két kört.