Sam Altman esete Orbán Viktorral avagy Magyarország alkonya
Arra kérem a kedves Olvasót, hogy képzeljen el egy hírt, ami arról szól, hogy Sam Altman. az OpenAI főnöke. a chatGPT atyja. bejelenti, hogy 70 milliárd dollárra van szükség az új AI mögötti félvezető/chip kapacitás megteremtéséhez.
A Manhattan project, ami az atombomba és az atomerőművek kifejlesztéséhez vezetett, nagyjából 2 milliárd dollárba került, több mint százezren dolgoztak rajta, ez mai áron 30 milliárd dollárt jelent, de Altman 70 milliárdról beszélne.
Egy a világ legjobb egyetemén képzett mérnök éves bére legyen mondjuk 180000 dollár, havi 15000 dollár, ami nagyjából 5.5 millió forint, kicsit kevesebb csak, mint Orbán Viktor fizetése. Százezer ilyen mérnök éves bére 18 milliárd dollár, de Altman 70 milliárdról beszélne.
A Tesla nevadai gigafactory-ja nagyjából 3.5 milliárd dollárba került, ebből 20 jönne ki 70 milliárd dollárból, de Altman 70 milliárdról beszélne.
Igen, 70 milliárd dollárról beszélne Sam Altman abban a hírben kedves Olvasó, de valójában nem 70 milliárdról beszélt, hanem….
Hétezer milliárdról. 7000 milliárd dollárról. Tele volt vele a világsajtó, miközben mi arról beszélgettünk, hogy mi a véleménye Balog Zoltánnak, Demeter Szilárdnak, Szentesi Zöldi kurváraelfelejtettem a keresztnevétnek és a többi senkinek valamelyik irreleváns dzsungár hülyeségről.
7000 milliárd dollár, az úgy 40 évnyi magyar GDP, az bizony több kétszáz Manhattan project mai áron, huszonötször több mint az amerikai űrprogram, a legnagyobb projekt ever, mai áron. 7000 milliárd dollár az több mint a világ elsőszámú szuperhatalmának az Amerikai Egyesült Államoknak az egyéves szövetségi költségvetése. És ebből chipgyárakat kellene építeni, mármint Sam Altman szerint.
Nincs olyan, hogy 7000 milliárd dolláros projekt, nem létezik, ki van zárva, de Sam Altman, aki megcsinálta az AI forradalmat, ki tudta mondani, hogy most ennyire lenne szükség. Nincs olyan, hogy kétezer darab Tesla Gigafactory, nem lehet, hogy ilyesmiben kell gondolkodni, nincs olyan, hogy tízmillió mérnök éves fizetését négy évig lehetne valamiből fedezni. Altman szerint mégis ez a jövő.
Nem tudom, lehet-e igaza Altmannak, de az Nvidia hype már majdnem 2000 milliárd dollárnál tart, valakik valahol, nem is kevesen úgy gondolják, hogy ez az egész esetleg mégis ebbe az irányba konkludál.
Eközben az Európai Unió egyik legszegényebb országában, amelyiknek nincs egyetlen elitegyeteme, amelyik a kicsi Izrael tudományos grantjainek tizedéről sem álmodhat mostanában, vasról és acélról ábrándoznak, mely vasat és acélt még le is öntenének valamilyen kellemetlen dzsuvával. Én nem mondom, hogy ne építsünk akkugyárakat (van, aki ilyesmiket mond), de azt elég határozottan állítom, hogy az orbáni gondolkodás centrumából teljesen hiányzik a tudás, és kizárólag vasak vannak, kínai vasak ráadásul, az nem vezethet semmi jóra. Magyarország brutálisan tudásellenes, Amerika-ellenes, és hát elég rendesen Sam Altman-ellenes (igen, Altman meleg, és ma a homofób majom Lázár János csak felvetette, amiről azért egy posztban azt gondoltam, hogy a végén nem merik felvetni, hogy el kellene kezdeni súlyosan diszkriminálni a melegek ellen).
Oroszország és Kína a Nyugat ellenfele, talán nem közvetlenül ellensége, de az ellenfele. Oroszország tudományos és technológiai értelemben nem tényező, egy nukleáris bully, Kína nem az, Kínát komolyan kell venni, csak éppen a másik oldalon áll. A Fudan-projekt halott, még a CEU-t is végleg elüldözték Magyarországról, ami az egykor arannyal seftelő Sulyok elnök úrnak, aki abban különbözik Schmitt Páltól, hogy utóbbi azért világszínvonalon vívott valamikor, ez nem okozott semmiféle problémát. Magyarország éppen ki van zárva a nagyobb európai együttműködési programokból, lassan és biztosan megy lefelé, nemsokára valóban be fogja érni Románia (Kolozsvár jóval fejlettebb, mint Debrecen, nem egy kategória, ott lassan egy kis Észtország épül).
A világ nem arra megy, mint amerre Orbán várja, hogy menjen. Orbán erőszakban tud csak gondolkozni, fenyegetésben, parancsokban, és százezernyi olyan emberre lenne szüksége az országnak, akik kifejezetten rosszul tűrik azt, ha gátlástalan tehetségtelen faszkalapok keménykednek velük. Szó nincs arról, hogy Orbánnal a jobboldalisága lenne a probléma, amit művel az egyfajta államkapitalista “baloldaliság”, KISZ-titkár tempó, a jobboldali kormányokat általában jobban érdekli a tudományos és technológiai fejlődés, mint a baloldaliakat (nem mindig, de elég gyakran).
Pedig Magyarországnak valóban előre kell lépnie, nincs más választása. Tehetséges, és elképesztően jól képzett fiatalokkal maradhat csak versenyképes, akik nem ijednek meg 7000 milliárd dollártól, (Lengyelországban egy 4.5 milliárd dolláros chip gigafactory terveznek), akik a lehetőséget is látják abban ez esetleges 7000 milliárd dollárban és nem csak a fenyegetést. A mai Magyarországon a melegellenesség sokkal fontosabb, mint a tudáspártiság, az állampárt támogatóinak többsége Putyin Oroszországát választaná Amerikával szemben, hazánk Európa páriájává vált, Orbán az AfD neonácijaiban bízik, mert a keményvonalas konzervatívok sem akarnak már szóba állni vele.
Jó eséllyel a vesztünkbe rohanunk.
@jack_of_all_trades: Timothy Willliamsonnek van egy könyve a “Vagueness”, amelyben tényleg mindent leír erről a kérdéskörről. Én egyszer pár órán keresztül lapozgattam, nézegettem a sorites-irodalmat. A matematikában van egy olyan jelenség, hogy egy állítás a véges világban egyre jobban igaz, de aztán a végtelenben teljesen. Ez bizonyos vague propozíciók esetében megoldást kínál arra, hogy koherensen adjunk nekik igazságértékeket, de ezek a propozíciók nem szinguláris propozíciók á la Russell (ilyeneket is olvastam, de minek, egyszer csak elfelejtem). Mondjuk az, hogy” kevés kicsi, az még mindig nem nagy”, meg ilyesmi.
Köszönöm szépen a referenciát, ezt nem ismertem. Igyekszem a prekoncepcióimat hátrahagyva olvasni 🙂
@jotunder: Hát ez valóban roppant érdekes, első átolvasásra a fuzzy logika kritikája sajátos blendje a zseniális meglátásoknak (ezekre valóban érdemi választ kell keresni, ha az ember ebben akar gondolkodni), a szalmabáb érvelésnek, és a nyelvfilozófusok egyik tipikus betegségének, hogy a természetes nyelvet és a popójukból előrángatott zöldségeket egyenértékűen kezelik 🙂
@jotunder: itt van róla szó, hogy mire kellhet hétbillió dollár: https://www.astralcodexten.com/p/sam-altman-wants-7-trillion
Mondjuk én az is el tudom képzelni, hogy ez valami baki, és igazából hétmilliárdról volt szó (az állítás ugyebár az Emirátusokból szivárgott ki egy ott építendő új üzem kapcsán, az USA-ban rövid skálát használnak, az UAE-ben hosszút, nem nehéz elképzelni, hogy valahol összekeveredett volna, és hétmilliárd dollár nem irreális összeg egy új chipgyárra.
@tgr: : Mindenesetre kevésbé költséges probléma, mint amit a NASA SI vs. non-SI bakija okozott.