Jobbosok és balosok II.
Az első részt huszonkét éve írtam és tizenöt éve jelent meg a Vincenten.
1944 májusában deportálták apám és nagyanyám, a családunk nagy része néhány nap múlva füstté vált egy lengyel kisvárosban. Akkor is kellett volna lenni “jobbosoknak” és “balosoknak”, de akkor csak Bayer nagypapa turkált zsidó nőkben, Sulyok papa tulajdonított el zsidóbútorokat, az pedig nem ideológia, hanem görénység, az ilyenekből bármi lehetett később, csak tisztességes ember nem. A hetvenes évek végén is, amikor az egész Orbán-család testületileg volt kommunista és nem kicsit, akkor sem voltak “jobbosok” és”balosok”, és 1988 májusában sem, amikor a Kompromisszumok Robotosát érdemei elismerése mellett… Amikor az ún, “jobbosok” megjelentek, ők “balosok” voltak. Csurka egy antiszemita baloldali volt, Csoóri egy nem-antiszemita (nem volt az, Nappali holddal együtt sem) népi baloldali volt. A “balos” Esterházy Péter, aki a “földet vissza nem veszünk”-et kitalálta, talán valamennyire jobboldali volt, egészen biztosan sokkal vallásosabb, mint a narodnyikok, egy kedélyes, nyugatos arisztokrata, aki nagyon viccesnek találta volna a wokeratit.
Kövér kimondottan baloldali volt, Orbán erősen liberális, Bayer Zsolt pedig a Mérleg utcába járt ki a tévészékházból, csak évekkel később igazolta le a Népszabadság. Én akkor nagyon fiatal voltam, és amikor megérkeztem a chicago-i O’Hare repülőtérre a Magyar Népköztársaságból eszembe jutott, hogy hétéves koromba apu és anyu nem vihetett ki magukkal Amerikába, és egy hónapot dekkoltam a nagyival Mátraszentimrén, mint valami túsz. Akkor szerintem én nem tudtam, hogy mit jelent a jobboldaliság, a konzervativizmus, azt csak pár hét múlva kezdtem megtanulni a kollégiumban. Október huszonharmadikán, amikor levelet írtam a szüleimnek, és nagybetűkkel írtam rá, hogy Republic of Hungary, már olvastam a Conservative Mind-ot Russell Kirktől, és a horvát-amerikai focista kolesztársamnak hála a National Review legfrissebb számait is megnéztem, Bill Buckley pozőrködéseit olvastam, és azt gondoltam, hogy akkor én most kicsit konzervatív is vagyok, de, halálkomoly, a Theory of Justice-t is olvasgattam (nem olvastam végig, nyugi, reménytelen) John Rawls-tól és azt is gondoltam, hogy akkor én most kicsit liberális vagyok.
Így lettem “balos”. Egy sort nem olvastam baloldaliaktól, kifejezetten idegesít a nyugati baloldal, szemben Békéssel és Kohánmatyival értékelem a kapitalizmust, de egy zsidó Magyarországon “balos” és ne tessék nekem a Mihazánkra élvező Schifferbubura mutogatni, mert elszomorodom. Magyarországon “balos” leszel, ha kineveted az Aranybullát vagy a Most vagy sohát, ha egyáltalán színházba jársz, ebben az országban a Körösényi András is “balos”, a félhülye Szilvay “jobbos”, aki számára Aquinói Tamás anális szexről szóló értékes gondolatai jelentik a sorvezetőt.
Ez az egész egy baromság.
És most jön egy rövid bekezdésnyi Magyar Péter. Ő egy ún. von Haus “jobbos”, aki Wass Albert szövegeket oszt meg a fészbukon és politikai karriert akar alapozni egy kétperces felvételre, amin az akkori felesége elmeséli, hogy “Tóni” ezt-azt kihúzatott egy bűnügy irataiból. Kétszáztizenegyezer követője van, de a poszt végére lehet ebből kétszáztizenkétezer. Van három gyereke és a legnagyobbik ezt az egészet nyilván teljesen érti, tudja, hogy az apja lehallgatta az anyját, hogy az anyja a legsúlyosabb görényeknek mondja el, hogy mit művelt vele állítólag az apja, időnként átviszik A lakásból B lakásba, és nem mer kérdezni, de talán már nem is akar. Ő most collateral damage. Én egyelőre inkább támogatom Magyar Pétert, mint nem, de illúzióm az nincs. Egyetlen Messiásban hiszek, abban, akinek az egyetlen kicsi bűne az, hogy jobban szereti a vaníliáskarikát a kelleténél. És igyekszem úgy nézni ezeket a tüntetéseket, hogy a Nagy Ervin mellett van valaki, akiről nekem nem kell kialakítanom véleményt. Nagy Ervinnel meg szívesen tüntet az ember.
Vissza a fősodorhoz. Ez az egész egy baromság. Magyarország legnagyobb problémája az, hogy nincs elég tehetséges, nyugatosan képzett emberünk, akik világszínvonalon képesek tenni a dolgukat. Nem abból akarnak megélni, hogy “jobbosok” vagy “balosok”, nem politikai szolgálataikért akarnak álláskákat itt meg ott, áthallásos mondat, tudom, hanem nagyon jók akarnak lenni valamiben, és aztán nagyon jók is lesznek valamiben. AI-ban, gazdaságban, gráflimeszben, amire feltették az életüket. A “jobbos” az, aki Orbán Viktorra, az egykori székesfehérvári KISZ-titkárra teszi fel az életét, és ettől remél előnyöket. A “balos” az, aki beszól nekik. A jobbos-balos világban a tehetségtelenségből katedrális építő exmarxista Lánczi András lesz a rendszer filozófusa, Rákay Philip a rendszer filmművésze, és ezt most itt folytassa az, akit kettő darab anyukával áldott meg a Teremtő (nem, kedves woke Olvasó, itt nincs áthallás, ez nem olyan, mint a Heather has two mommies, majd valaki elmagyarázza Önnek).
Magyarország méltatlan állapotban van, a legrosszabb passzban évtizedek óta, olyan vezetői vannak, akikről Széchenyi nem azt mondta volna, hogy amilyeneket a nemzet megérdemel (már ha mondott volna ilyesmit, de nem mondott), hanem, hogy jól seggbe kellene őket rúgni, hogy utána soha többé ne legyenek “jobbosok” és “balosok”.
A NER java feltételezésem szerint már hajlandó lenne egy konszolidációra, azaz hagyni, hogy tehetséges, építeni vágyó szakemberek nyugodtan, a balosok és jobbosok közötti polgárháború elhagyásával dolgozzanak, gyarapítsák a hont….. – az ő célbirodalmukon illetve intézményrendszerükön belül. Az új nemesség akár hátra is dőlhetne már a sezlonon, amennyiben vagyonukat, tisztségeiket nem fogják fenyegetni ezek a fiatal programozók, divattervezők meg gráflimasszőrök.
korombaN
És Deutsch Tamás akkor hol járt?
na tessék, TGM után Esterházy is ide van idézve, de szó szerint, holtából, és szavak a szájába adva. hát nem lesz tőle meggyőzőbb a többi rész se
Én jótündérfüggő vagyok, de Csoóri akkor is antiszemita volt, ha ezzel nem volt tisztában. Juszt is. Nem a László.
“von Haus aus” Ettől eltekintve nagyon jó írás. Bukarestből írok. Itt speciel béke van, és most láttam egy Toscát tomboló közönséggel.
@vattablz: Extra büfé-szünet volt? Zenekarral ment, vagy zongorakivonattal, mint Pesten szokás?
Bukarest elmesélhetetlen. Feltétlenül meg kell nézni. Operaháza kiváló, aki nem hiszi, nézze meg jutyubon a tavalyi Don Giovannit. Zenekar is van. Meg büfék is. Ez egy normális ország. Hozzánk képest.
Ja, és van Állami Zsidó Színház.
Az, hogy nincs elég tehetséges, nyugatosan képzett emberünk, akik világszínvonalon képesek tenni a dolgukat, az nem Magyarország lecsúszásának oka, hanem következménye.
Ennek meg az intézményrendszer működése, aminek a NER ideológiája az oka.
Hogy az önzés, az erő- és vezérkultusz, a valláserkölcs erőltetése, a kapzsiság, ha nincs semmid, annyit is érsz, mennyire jobbos vagy balos azon lehet vitatkozni, de nem mindegy?
@barki: “az nem Magyarország lecsúszásának oka, hanem következménye”
Mélységesen egyetértek. Épp ezért, ha netán sikerülne is konszolidálni a NER-t, akkor a kinevelődő új szellemi elit pontosan ugyanaz a “féltudású elit” lesz, akikről már itt is számtalanszor esett szó és amelyik maximum a brezsnyevi pangás tartósítására képes — néha bevezetve egy-egy “Új Gazdasági Mechanizmus”-t, ami rövid ideig a fejlődés illúzióját kelti.
@barki: Ráadásul ennek Magyarországon nagy hagyománya van. Úgy a XIX század közepe óta minden generáció életében meg volt rá a nyomós ok és lehetőség, hogy a “tehetséges, nyugatosan képzett” embereink inkább valahol máshol akarjanak élni. Sajnos most sem iskerült ezt elkerülni. A rendszerváltáskor úgy nézett ki, hogy miközben a keleti blokk többi országából tömegével mentek el nyugatra, a magyar kivándorlás sokal visszafogottabb volt. Na ezt sikerült a NER-nek kamatostul bepótolnia. Aki meg otthon marad jóravaló ember, az meg jobbára belső emigrációba vonul, műveli a kertjét és távol tartja magát a közélettől.
@nyulambator: Azert ezzel a “NER-nek sikerult bepotolnia” kitetellel lehetne vitatkozni, a kivandorlas ugy 2005 korul kezdett felporogni, es a 2006-os valasztasok utan indult be igazan. Lehet nehez elhinni, de jopar embernek ott lett tele a hocipelloje, es kapta nyakaba a vilagot. Ertem en, hogy gyurcsanyozas, meg mit tudtuk mi meg akkor az elmulttizennegyevet, csak azt mondom, hogy mar akkor relative sokaknak betelt a pohar.
.
@vattablz:
.
Állami Zsidó Színház? Na de játsznak-e ott valamit Csoóritól? Naugye!
.
@KennyOMG: Én se hiszem el fenntartások nélkül, amit a KSH mond de itt most a tükörstatisztika se ért veled egyet.
Hiv.: @nyulambator:
Ezen két dolog látszik. (1) A kivándorlás kb. 2010-ben kezdett felfutni. Mi is történt 2010-ben?
(2) A KSH teljesen pofátlanul, és gátlástalanul hamisítja a statisztikát.
@nyulambator: 2006 es 2008 kozott volt egy ~60%-os novekmeny. 2010 es 2013 kozott ~80%.
@KennyOMG: Persze lehet így nézni, de az országból nem a százalék hiányzik, hanem a darab.
@ipartelep: A kettes pontban természetesen igazad van, de ez pont ezen a statisztikán ez nem látszik. A kivándorlók zöme nem jelenti be a magyar államnak, hogy ki van vándorolva, megtartja a lakcímkártyáját és elköltözik. Jó esetben felmondja a TB viszonyát. A KSH-nak nemigen van eszköze otthon számszerűsíteni a kivándorlást.
Hiv.: @nyulambator:
Szerintem a kivándorlók zöme (közel 100%-uk) nem fizeti itt tovább az egészségbiztosítást, nem lesz érvényes TAJ-számuk. Márpedig Mogyoróországon a TAJ az egyik legfontosabb személyes adata a zembereknek. Na most, ha ezt a tömeget (csak ebből is) a KSH nem veszi észre, akkor mi mondható a KSH-ra? Ha meg észreveszik, de mégsem mutatja a statisztikájuk (mint ahogyan az biztos, hogy nem mutatja – látszik a mellékelt ábrából), akkor megint csak mi mondható a KSH-ra?
Hát az, hogy a KSH a bűnbanda egyik kiszolgáló szerve. Gengszerváltás után felszántani, sóval behinteni!
@ipartelep: Szerinted hány féle oka lehet annak, hogy valaki nem fizet TB-t ? Ha nem szólsz a TB-nek, hogy azért nem fizeted, mert külföldön élsz, gőzük se lehet.
@nyulambator: A kerdes nem az volt, hogy darabra mikor mennyien mentek ki, hanem hogy mikor ugrott meg a kivandorlas merteke.
Hiv.: @nyulambator:
Itt nem a “hányféle nemfizetési ok” az érdekes, hanem a mennyiség, és az arányok. Akiknek volt biztosítása, majd egyszer csak nincs nekik, azoknak a legnagyobb része kivándorló. Mennyiségileg több (mint) százezren. Ennek a pontos számát ebből nem lehet tudni, de azért az botrány, hogy a KSH ezt a számot (a kivándorlók valós számát) a valós érték negyedére, ötödére adja.
@ipartelep: Ez messze nem így van, nem tudom mire alapozod ezt a “legnagyobb része” dolgot.
Ha jól rémlik, 2011-ben nyitotta meg az EU a munkaeröpiacot. Ennek lehetett valamennyi hatása a számok alakulására.
En 2006 elejétöl vagyok hivatalosan itt (+ elötte fél év lébec). A bilaterális egyezménnyel kaptam munkavállalási engedélyt, emlékeim szerint a keret messze nem volt kimerítve.
Az egyezménnyel elvileg nem válhatott egy tanár Gebäudereinigerré, ezt a problémát oldotta meg a munkaeröpiac megnyitása. De javítsatok ki, ha tévedek.
@KennyOMG: A 2004-es EU csatlakozás után a személyek szabad áramlásának, a sok tagállamban (ld. EK) megnyíló munkaerőpiacnak is lehetett némi hatása….
@Basstölpel: Talán csak Németország és Ausztria használta ki a maximális 7 év korlátozást, néhány másik (Belgium pl.) ennél rövidebb átmeneti időt alkalmazott, de sok tagállam már 2004-től szabad volt.
Javítás: csak három tagállam nyitott 2004-ben; a többiek 3-4-5 év alatt fokozatosan, Németország, Ausztria maradt 2011-re. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_11_506
@Grrr: Ez igy van, tehat a novekmeny 2006-2008 kozott meg latvanyosabb, hiszen nem lehetett mindenhova esz nelkul menni.
@nyulambator:
@ipartelep:
En ugy tudom, hogy nem is lehet Magyarorszagon TB-t fizetni, mert az EU-ban nincs kettos biztositas, vagyis egyszerre egy helyen lehetsz biztositott. Illetve ha egy orszagban biztositott vagy, akkor az osszesben az vagy (baleset, surgossegi ellatas tekinteteben).
Mivel nincs kettos biztositas, a fogado orszag egeszsegugyi/ado (?) hatosaga megkuldi a kuldo orszagnak, hogy nevezett allampolgar ettol az idoponttol kezdve itt biztositott, ide fizet jarulekot, igy a kuldo orszag hatosaganak le kell huznia nevezettet a TB-t fizetok/biztositottak nevsorabol.
Ergo, annak latszania kell, hogy ki az, aki egy masik EU orszagban biztositott. En igy tudom legalabbis.
@thegaben86: Nem tudom, de annyi biztos, hogy legalább bizonyos esetekben aktívan le kell mondani Magyarországon – én konkrétan évekig két helyen rendelkeztem egyszerre TB-számmal.
@KennyOMG: És szerintem jól látszik a grafikonon, hogy 2010 óta pörög új energiával a kivándorlás. (Mellesleg, én 2011-ben jöttem haza, azt hittem, ez a fideszszar egy 4 max 8 éves baromság lesz, majd 2012-ben rájöttem, hogy még legalább 20 év, és talán hiba volt hazajönni.)
@Grrr:
Az kellemetlen meglepetes lenne szamomra, direkt tobbszor rakerdeztem erre anno, es azt mondtak, hogy nekem ezzel semmi dolgom nincs, a biztositasom automatikusan megszunik otthon..
@thegaben86: Hát elméletben (a jog szerint) nem lehet két biztosításod. Gyakorlatban sokan fizetik be azt a havi pár ezrest és van két biztosításuk. A távozónak kell bejelentenie, egyben azt is, hogy külföldön van biztosítva.
Ha nem jelentetted be, könnyen lehet, hogy otthon nincs felfüggesztve a TAJ számod viszont mivel nem fizetsz, nem érvényes.
Felhívjuk a figyelmét, hogy a bejelentés késedelme, elmulasztása, vagy a nem megfelelő bejelentés 10.000,- Ft-tól 100.000,- Ft-ig terjedő mulasztási bírság kiszabását vonhatja maga után!
@nyulambator: : “Gyakorlatban sokan fizetik be azt a havi pár ezrest” Igen, én is úgy tudom, hogy ez elég bevett gyakorlat (főképp – kint rendesen bejelentett – ingázóknál).
@Mister Gumpy: : “majd 2012-ben rájöttem” Az alapvető hibát ’95-ben követtem el. Sokkal erőszakosabban kellett volna fellépnem (pl. nem beszélgetünk szivi, küldöm a repjegyet). Persze hol volt még akkor vitya. 2012-re viszont már jobbik felem jött rá, hogy lépni kell, nem is magunkért, a gyerekért (Mea culpa Bartus). Csak akkorra a kölök már belekezdett a gimibe, úgyhogy azt kivártuk. De legalább a 2014-es választás megerősítésnek jó volt, nomeg a fiam is belekóstolhatott utolsó évében a “szép új” világba, a NER-nyik ellenőrző szakfelügyelő sulilátogatása nyomán.
@thegaben86:
A brit NHS nem adott információt a TB–nek, ott aktivan kellet “kijelentkezni”, ( senki nem tette. Amikor a TB a NAV-on keresztül rákérdezett a jogviszonyra TAJ-ellenőrzés után, beküldtük a lányom brit payslip-jét és el volt intézve. Akkor még nem kellett fizetni a nem biztosított ellatása után.) A németek, osztrákok igen. A többiről nem tudom.